Zdravím vospolok.

Začnem na rovinu, na túto stránku som sa prihlásil lebo chceme si s priateľkou postaviť RD. Problémom sú samozrejme financie, konkrétne chcel by som ich obmedziť na 40tis EUR, aby som to potiahol do extrému tak je to vrátane vybavenia. Vzhľadom na to, informácie z tejto stránky budem skôr ťahať ako prispievať chcem sa opýtať na váš názor, negatívne odpovede samozrejme neberiem :) Chcem si svoj dom postaviť pokiaľ sa dá svojpomocne.

Moje predstavy:

Materiál - v maximálnej možnej miere prírodný čiže drevo (u nás je ho požehnane), kameň, slama (?).

Rozmery, Poloha - ideál by bol 100štvorákov, chcem využiť aj podkrovie. Situovaný má byť na dedine (okrem iného aj kvôli cien pozemkov, ideálne Poráč - ak neviete vygoooglite), niekde na svahu, kockaté domy na štvorcovom vodorovnom pozemku nie sú podľa môjho vkusu.

Vzhľad - kombinácia starého aj nového, bývam na dedine takže tradičné ľudové veci su môjmu srdcu blízke, ale v maštali bývať zase nechcem. Z bungalovu, kockatých miestností a všetkého všedného mám migrénu, dom musí byť určite originálny. 

Životnosť - ako to povedať, nech ma prežije

Na koniec ešte, chcem aby bol môj dom nízkoenergetický resp. pasívny.

Som zvedavý na vaše odpovede :)

Zobrazenia: 10589

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

nieco zaujimave a aktualne: zaciatok na strane c.24

http://dektrade.sk/node/220

Chcem sa opýtať či sa tuz na stránke rozoberali striekané izolácie, našiel som si totiž jedno video na internete:http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=XzmOf...

Ak nie zaujímal by ma váš názor, ide o klasickú montážnu penu?

No tak ako Michal, prešiel 3/4 rok od Vášho odvážneho nápadu. Ešte stále v sebe živíte túto myšlienku, alebo ste definitívne kapitulovali?

Zdravím vospolok.

Myšlienku v sebe samozrejme živím, hádam som to tu už niekde spomínal, že najrozumnejšia zostáva realizácia podľa p.Svobodu. Trochu som zreguloval štvoráky - na veľkú rodinu sa momentálne nechystám. Vzhľadom na to, že s priateľkou doteraz nie sme dohodnutý kde budeme bývať realizujem si zatiaľ prestavbu alebo lepšie povedané skultúrnenie starej časti nášho domu. Sú tam ešte pôvodné trámy, kachľová pec, chcem tam zreštaurovať pôvodný nábytok, čo sa nám povaľuje na povale a takisto rozmýšľam kam zakamuflovať výdobytky modernej techniky. Rád by som ponechal izbu/izby v pôvodnom "rustikálnom" štýle :) Ak by som aj nezostal bývať v rodnej dedine, nech sa mám aspoň kam vracať na víkendy.

PS.: Viete mi odporučiť nejakú termo-omietku, aby však bola priedušné pretože steny sú originál kameň.

Riešiť tepelné vlastnosti kamennej steny thermo - omietkou je hlúposť- pokiaľ sa jedná o priestory ,ktoré budú vykurované. Pri použití thermo-omietky v exteriéry - hrúbka omietky cca 40 mm je tepelný odpor tejto omietky 0,31 m2K/W, čo vonkoncom nespĺňa minimálny tepelný normový odpor pre vonkajšie steny - pre  obnovované budovy - 2,17 m2K/W.

Pri zateplení vonkajšej kamenne steny by som odporúčal urobiť tzv. "prevetravanú predsadenú fasádu",kde tepelná izolácia (ideálne minerálna tepelná izolácia) je na murive , za ňou je poistná paropriepustná fólia, za ňou je odvetrávaná vzduchová medzera a za ňou finálna (murovaná) predsadená stienka  - napr.kamenné murivo....

Pardon mal som na mysli interiér. Myslím, že kameň ani nemá nejaký extra zmysel izolovať/zateplovať. Chcel som však iné, vykurované je kachľami potreboval by som nejaký druh omietky čo odráža spätne do priestoru sálavé teplo od kachlí (hliníková fólia nepripadá v úvahu :) Aktuálne je "zateplená" iba jedna stena, kde má sused dom, bola to najchladnejšia stena tak sa to pred rokmi vyriešilo stenou z tvárnic pričom od pôvodnej steny sme ponechali cca 5cm. Na protiľahlú stenu idem dávať sadrokartón, ale to preto aby som vyrovnal stenu, možno ešte pod neho natlačím nejakú minerálnu vlnu. Hádam spravím aj nejaké foto, musím sa však najprv zbaviť komunistického nábytku.

Myslite niečo také : www.thermoshield.sk/sk/view/thermoshield-interieur/

- je to náter ,nie omietka - ja osobne veľkú dôveru v takéto "zázračne" materiály nemám - nedá sa ani presne vyjadriť tepelnotechnické zlepšenie muriva nakoľko by to malo fungovať na báze sálavého tepla  - podľa mňa sú to vyhodené peniaze...(niečo podobné ako aquapol).

Zatepľovať znútra bez parozabrany  - to už radšej nechajte tu stenu tak - všeobecne sa zateplenie z interiéru neodporúča.

Zatepliť zvonka určite má zmysel ak chcete tú miestnosť využivať ako obytnú....

Dôležité je tiež vybrať si správnu firmu na realizáciu. Najlepšie nejaká partia živnostníkov vtedy to ide od ruky a sú o dosť lacnejší. Ak ale uvažuješ o pasívnom tak by si mal asi skôr siahnuť po nejakej firme. Čo sa týka ich kvality tú si môžeš ľahko vybrať na www.stavrek.sk kde ich ľudia zrecenzovali.

mno už len keby bol ten portál užívateľsky prístupný a keby fungoval. Alebo je to stránka tých ôsmich firiem ktoré tam sú?

Nízkoenergetický rodinný dom za 40.000,/ Eur aj s nábytkom ???

Pisateľ je asi z veľmi lacného kraja...

Nuž lacný dom, tak teda moja lacná odpoveď :

1. dom postavený vlastnými rukami, bez výpomoci iných (iba ak by robili všetcia zadarmo - neviem kde takých nájdete, nedávno ale bolo v správach, že z blázinca ušli nejakí pubertálni feťáci, takže treba ich odchytiť a fúriky im do rúk dať...)

2. materiál domu

- základy na starý spôsob - z lomového kameňa (žiaden drahý betón)

- múry uplácať z nepálených hlinených tehál

- omietky uplácať z hlíny

- steny vymaľovať vápenným hydrátom

- okná čo najmenšie, drevené zdvojené

- stropy drevené

- strechu slamenú

- nábytok pozbíjať zo starých vojenských bedničiek

:-))

Je toho tršku vela čo si napísal ale dá sa to za 40 000€ ale v tom pŕipade že si takmer všetko budeš robit sám čiže cena práce odpadá lebo tú si zadovážiš sám.

Pozemok predpokladám už máš ano?

Dá sa to v pohode a zariadenie neznamená ze všetko kupis v ikeii  to nie skôr preferuj svoje vlastné výrobky ako su zabudovane skrine a max iba dvierka si das urobit myslim si že dobre rozmyslas ked si to budeš chciet postavit sam. Ja som napriklad doniesol staršiu sedačku fínskeho typu domov mam čaluníka ktrý mi urobi uplne nové matrace a celu konštrukciu ktrá je krásna drevená chcem vybrúsit a nalakovat nanovo sedačka bude po obnove asi rovnaklo cenov naročna ako nová ale ta originálnost je určite zaručená.  A už ju mám doma nijak som sa nezadlžil a robi mi to radosť. Ked cheš pomôžem ti s návrhom toho domu.  Myslím si že by si mal mať dobrí koncept tak aby ti to ušetrilo peniaze hned od začiatku. Poradím ti ešte jednu vec priečky nerob sadrokartonove ale určite použi aj pôvodné tehly ideálne je z domov ktoré boli z nemeckých tehál ale ak nezozenieš nevadí hlavne aby si mal v interiéry hutný materiál ktorý má schopnosť teplo akumulovat.  Sestra stavia dom a bez vonkajšieho zateplenia komplet s kurenim zariadenim  ju objek s plochou 168 m2 stal 65 000 € to iba pre porovnanie ja som ho ako architekt odhadovla na zaklade prepočtu  v tom období na  125 000 €

tak nech sa ti darí

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby