Dobrý deň,

Na Slovensku je viacero internetových stránok, ktoré slúžia na zadávanie dopytu a rozposielanie kontaktov zadávateľa registrovaným firmám. 

Aké máte skúsenosti s dopytovými (poptávkovými) servermi a službami, ktoré sľubujú získanie zákazky?

Oplatilo sa Vám investovať do týchto služieb a vrátili sa Vám peniaze v podobe získania slušnej zákazky, alebo nie ?

Počul som viacero názorov, negatívnych aj pozitívnych, viacerí mali pocit, že dopytové služby slúžia prevažne na prieskum cien konkurencie, prípadne zadávatelia idú len po najnižších ponukách nehľadiac na kvalitu.

Vopred ďakujem za každú odpoveď

Zobrazenia: 4183

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

Ahoj,

mal som jeden čas predplatene 123dopyt.sk a AAAdopyt.sk a musim ti povedať, že úspešnosť získania zákazok bola skoro 0. Podarilo sa mi získať asi dve zakázky. Bude to spôsobené aj tým, že prevažná časť zákazok bola zo stredného a západného Slovenska. Súkromý zadávatelia idú hlavne po najnižších cenách. Snažím sa robiť osvetu aby si ľudia zakaždím žiadali aj rozpis čo všetko cena obsahuje a v akom rozsahu ( či pre SP alebo R prípadne kombinácia tých dvoch) ale ľudia vidia stále len cenu.Niektorí ľudia začínajú vyžadovať cenu za projekt domu v cene katalógového projektu. Idem teraz skúsiť jeden nový portál ktorý som objavil ale ten nie je veľmi vhodný pre projektatov, skôr pre stavebné firmy a pre stavebných dozor. Keďže som aj stavebný dozor tak dúfam, že bude nejaká úspešnosť.

Aby som to zhrnul. Ťažko povedať či je to dobré alebo nie. Uchádzal som sa o zakázky aj zo stredného a západného Slovenska s našimi cenami a vždy sa našiel niekto kto dal ešte nižšiu cenu.

Dobrý deň, pôsobím v oblasti okrasných záhrad-navrhovanie, realizácia a poradenstvo. Bola som registrovaná v dopytovom systéme 123dopyty. Nemala som ani jednu pozitívnu skúsenosť ani len spätnú väzbu na moju ponuku potencionálnemu investorovi. Skôr si myslím, že takto ľudia sondujú a hľadajú najnižšie ceny. Či naozaj aj dôjde k normálnemu ,,biznisu" na základe tohto  portálu, to je otázka....

Tento rok dopytový systém nevyužívam.

Cauko, no my sme to uz preberali, ale podelim sa. Skusil som tieto sluzby aj zo strany dodavatela aj zo strany investora a mozem len potvrdit že tieto servre su len na vydieranie najnižsej ceny. Vela prihlasenych firiem mi dalo na tieto a podobne stranky ponuky, nasledne volali že mi daju aj inu, ale nie cez web, len napriamo aby obišli dopytový web (predpokladam že su tam nejake poplatky za uspesnu zakazku), takze ak niečo taketo by malo fungovat tak na nejakom inom principe, pretože na ziskavanie najnizsej ceny je uz tychto webov dost. Vyslekom "preteku" o cenu boli na konci ponuky ceny ktore sa "pretekali" uz len o centy.  Neviem sice potvrdit uspesnost a dotiahnutie tychto ponuk, pretoze sa mi prihlasili firmy skor z mensich miest a doslova z obcí, nikto z domácich firiem, co bola pre mna podmienka aby to bol niekto domaci, koli pripadnym reklamaciam a opravam.

Brano

Pokiaľ viem tak žiadne poplatky za uspesnú zakázku sa nedávajú. Ja sám som získal takto dve zakázky. Ale pomer poslaných ponúk a výherných sa rovná skoro 0. Tý ktorí ťa oslovili, že ti dajú ponuku mimo dopytový web, asi predpokladám im išlo o to, že ty im povieš akú máš zatial najnižšiu cenu a oni sa pokúsia dať ešte nižšiu. Tiež som riešil výberové konanie pre obnovu jednej bytovky, použil som tieto dopytové weby. Dopadlo to tak, že som mal asi 20 ponúk a nakoniec chvalabohu to získala overená firma a nie s najnižšou cenou.

My sme sa tiež zaregistrovali na 123dopyt (zadarmo). Viedol som zopár zaujímavých mailových rozhovorov s ľuďmi ktorý by chceli zariadiť interiér. Jeden chcel 4izbový byt zariadiť za 8000 eur. Dozvedel sa že 8tisíc je za projekt veľa a na zariadenie málo... druhý mal v pláne využívať profesionálne služby interierového architekta 350m2 rodinného domu (obytná plocha) maximálna cena projektu 1000 Eur. Od vtedy mailove ponuky 123dobyt riešim ako spam.

Ahoj,

som veľmi rád,že sa niekto podujal otvoriť túto tému,pretože moja skúsenosť s dopytovými webmi je viac než negatívna.Stránky nepreverujú dopytujúcich sa po službách  architektov a stavebných inžinierov a vzniká priestor pre špekulácie a podvody.

Takže neodporúčam,aby niekto tieto stránky platil,je to zvytočné,prídete akurát tak o peniaze-mám to z vlastnej skúsenosti.

Tu sa ešte otvára priestor na tému verejných obstarávaní ,spojených s elektronickými aukciami.Kam až sme sa to dostali,keď po aukcii klesne cena zákazky aj na 20% z ceny sadzobníka UNIKA,či honorárových poriadkov komôr-bezdôvodne,len aby vraj štát ušetril.V skutočnosti ale ušetrené peniaze zostanú v rezorte,ktorý zákazku vypísal v rámci VO a koncom roka je čo rozdeľovať.

Smutné je ,že ani SKA ,ani SKSI neriešia tento problém,vec je legislatívne nepodchytená,alebo podchytená nedostatočne a potom už len môžme dúfať,že v budúcnosti budeme členmi stavovských organizácií za odmeny na úrovni lekárov alebo advokátov,čo v zahraničí je bežné a odborníci nášho zamerania sú vážení a oceńovaní .

Na rozdiel od podmienok u nás,kde nás na každom kroku vydiera už takmer každý. 

Ja by som osobne privítal vytvorenie DOPYTOVYCH služieb priamo tu na stavebnictve. Len by bolo potrebné ich spraviť inak ako tie existujúce, tak aby neslúžili na prieskum trhu alebo naháňanie nezmyselne najnižšej ceny kde sa ku koncu hádajú doslova o centy. Jedna vec je zdravá súťaž druhá vec je dehonestovať remeslo a ísť hlboko pod bežnú cenu. Milé stavebníctvo ak by ste sa rozhodli spustiť formu dopytov priamo na tejto stránke určite to nebude naškodu.

Zdravím pán Mišenčík, zaujímavá myšlienka o spustení dopytu i na tomto webe. Už sme o zavedení rozprávali, no mohla by nastať situácia opäť súťaže, kde ide v konečnom dôsledku iba o cenu. Niekde som nedávno zachytil informáciu o spúštaní dopytového systému, kde sa odsekne najvyššia a najnižšia cena (prípadne ma napadlo odseknúť hraničnú cenu, iba ak by bola od predchádzajúcej vzdialená nad určitú precentuálnu hranicu). Alebo máte nápad ako sa odlišovať od ostatných dopytov, ktorá by nedovolila znížiť ju až na šibeničných 20% ako píše z vlastnej skúsenosti pán Hladký v príspevku vyššie?

Z desaťročných skúseností v stavebníctve a obchode môžem skonštatovať, že je jedno aký algoritmus výberu ponuky zvolíme (dialo sa to aj v zákone o VO-ale tam to bolo skôr účelove). Či vylúčime najnižšiu a najvyššiu cenu, alebo určíme rozptyl od ceny "cenníkovej" (Cenekon, Unika....), nikdy nebudeme mať istotu, že víťazná ponuka bude pre nás optimálna, konečná a že ju víťaz zrealizuje v dohodnutej cene, kvalite, rozsahu a termíne.  A na druhej strane ak ste záujemca o zákazku, nikde nie je istota, že vás niekto nepodlezie (a to ani keby bola cena preňho nedostatočná, lebo nemá nízku réžiu, alebo neberie zákazku do počtu kvôli referenciám). Masívne využívanie elektronických aukcií na Slovensku v súčasnosti spôsobilo to, že degradovali celý trh a zanechalo mnoho investorov s kontraktami, ktoré je ťažké dokončiť z dôvodu neschopnosti "víťazov" v daných cenách naplniť kontrakt a na druhej strane množstvo kvalitných spoločností bez zákazok, lebo neboli schopní hrať vabank a ísť pod reálne ceny. Po kulminácii stav. produkcie v rokoch 2007-8, kedy začal podnikať v stavebníctve, kto aspoň z diaľky videl tehlu, sa momentálne trh čistí a dochádza k redukcii stavebných firiem (bohužiaľ, z rôznych dôvodov padnú aj kvalitné firmy a časť smetia ostane). V inžinierskej činnosti je situácia ešte o to horšia, že stavbárom-odborníkom je každý Slovák a konštrukciu domu Vám na kolene navrhne aj murár, veď to videl na jednej stavbe. Z tohto dôvodu sa aj dnes svojpomocne stavajú a rekonštruujú domy tak ako to robili naši dedovia s novodobými materiálmi a nikoho nenapadne sa aspoň spýtať stav. inžiniera (architekta, projektanta, technika...), či to čo ide robiť bude fungovať, veď aj sused to má tak. Ako všade aj tu platí zdravý sedliacky rozum pri výbere dodávateľa, vyberať z viacerých ponúk ale hlavne s rozumom, kde sa stále pýtam čo sa za najnižšou cenou skrýva a či si viem overiť aj kvalitu a hlavne rozsah. Elektronickú aukciu, alebo dopytový systém si viem predstaviť pri kúpe tovaru kde sú jednotlivé ukazovatele jednoducho čitateľné, ale pri službách takého charakteru, veľmi ťažko.

Som rada tejto diskusii. Žiaľ, ako čítam, je to všade a v každom obore. Pôsobím v oblasti okrasnej zelene a v obore máme rovnaké problémy. Tendre síce prebiehajú, ale jednoznačne víťazí len cena. Keď sa potom idem pozrieť na miesto a vidím, čo urobili , je mi to jasné, že jednoducho za určitú veľmi nízku cenu sa aj nekvalitne prevedie zákazka. Hlavne ,že je hotovo..Potom vyhrávajú v tendroch na záhradnícke práce stavebné firmy, ktoré žial nemajú páru o tom, ako sa má správne vysadiť strom a vysiať trávnik...Potom firmy, ktoré do rozpočtu dajú všetko, čo je potrebné a chcú to robiť poctivo, nemajú najmenšiu šancu uspieť. Na Slovensku je to tak ..Ale čo s tým?

dakujem za info

Na Slovensku je naozaj dosť rôznych dopytových systémov, ešte viac ich už skončilo svoju činnosť a ešte viac ich ešte len začne. Aj dnes mi prišla žiadosť o zaslanie reklamného e-mailu z ďalšieho v rade. Možno sa bude na mňa niekto hnevať, ale podľa mňa sú tieto systémy akurát len pre zúfalcov na oboch stranách – ako pre dopytujúcich, tak aj pre dopytovaných.

Kedysi dávno som sa sám zaregistroval na jeden z nich (zdarma) ale chodili mi odtiaľ samé hlúposti, ktoré nijako, alebo skutočne len veľmi okrajovo súviseli s mojou činnosťou. Skutočne ma ako statika už nebavilo čítať, že niekto chce kúpiť vodovodnú batériu a mám ponúknuť cenu. Takže som prevádzkovateľov vyzval, že nech láskavo vymaže moje údaje z ich systému a ďalej nech mi už neposielajú tieto „výnimočné“ príležitosti.

Asi po roku sa mi ozvali znova, že už majú vylepšený systém, ktorý podrobnejšie zatrieďuje ponuky, a keďže mi to volala nejaká slečna s príjemným hlasom, tak som sa znova nechal zlomiť. Pravdou je, že už mi chodili iba dopyty na vypracovanie statiky, ale len také drobnosti, že bolo vôbec škoda času to čítať, nieto ešte reagovať.  No a keďže prevádzkovateľ systému po mne ešte navyše chcel cca 70€ za to, že mi poskytne kontaktné informácie na zadávateľa napríklad takého úžasného dopytu, ako statický posudok na prerobenie kúpeľne v paneláku v inom okresnom meste, tak som ich znova musel požiadať o vymazanie mojich údajov a o to nech ma už viac nijakým spôsobom nekontaktujú.

Problémom dopytových systémov je to, že chcú buď zaplatiť za registráciu, alebo za prístup ku kontaktným údajom, alebo províziu zo získanej zákazky. Tým pádom v ich databáze ani zďaleka nie sú všetci poskytovatelia daných služieb a teda ich prínos podľa mňa aj pre normálneho zadávateľa výrazne klesá. Oveľa viac možností získa každý obyčajným vyhľadaním firiem na webe. A teda aj poskytovatelia služieb získajú oveľa viac prevádzkou vlastných webových stránok, ktoré ich ani nebudú stáť viac ako účasť v takýchto dopytových systémoch.

Takže aby som to na záver zhrnul, moje vysoko odborné a profesionálne služby môže zaradiť do svojej databázy pre dopytujúcich už iba taký prevádzkovateľ tohto systému, ktorý mi za túto možnosť bude platiť.

 

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby