Aký máte názor na podlahové kúrenie do celého domu? Resp. je vhodné dávať podlahové kúrenie do miestností kde sa spí ?

Zobrazenia: 4808

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

Podlahové kúrenie prešlo svojim vývojom ! Dnes je na úplné inej úrovni ako pred 15r. Nie je vhodné šetriť pri realizácii a treba používať vhodné systémové dosky. Správnou reguláciou sa stáva podlahové kúrenie neviditeľným klenotom domu.

Osobne nie som zástancom podlahového kúrenia. "Stály" kontakt nôh s teplou podlahou rozširuje cievy a v podstate vytvára priestor na získavanie zdravotných problémov, ktoré z toho vyplývajú.  Nie je to až taká výhoda, ako sa o tom hovorí. Čo sa týka kvality prevedenia a materiálov, tie môžu byť samozrejme skvelé a precízne, ale to na čo sa trochu zabúda je práve vplyv na zdravie a pohodu človeka z dlhodobého hľadiska. Ja som si dal podlahovku len do kúpeľní. Zbytok som riešil radiátormi (dizajnovými, aby to aj trošku vyzeralo) a kachľovou pecou. Podlahovka nevyhovuje taktiež alergikom. Sálavé teplo je najzdravšie. 

Veď práve, že sálavé teplo je najzdravšie. V tom je práve princíp podlahovky. Pán Beličák, to čo tu šírite sú mýty a bludy.

Pan Macko, prosim vyhnime sa tomu, aby ste tu niekoho obvinovali zo sirenia bludov a mytov. Nehnevajte sa, ale Vase dva prispevky povazujem za invektivy. Mat rozdielny nazor nezanamena v kazdom pripade sirenie bludov. Tu piseme svoje nazory. A k Vasmu salavemu principu podlahovky len tolko, ze by musela byt ulozena v nejakom akumulacnom materiali, aby bola salava. Salave teplo poskytuje napr. kachlova pec. Ano je najzdravsie, ale urcite ho nesiri podlahovka. Skuste si precitat nieco od kachliarov a oni Vam vysvetlia, co je salave teplo. Mam doma aj kachovu pec, aj podlahovku aj radiatory, a nemam v umysle niekoho presviedcat o tom co je najvyhodnejsie.

Ospravedlňujem sa za invektívy, nechal som sa strhnúť. Navrhol som už značné množstvo podlahových kúrení, vypracoval som aj program na výpočet pk, sám mám doma podlahovku, ide o to, aby teplota podlahy nepresiahla 29°C, čo pri správne navrhnutej podlahovke v nových, dobre zateplených domoch by nemalo nastať. A čo sa týka alergikov, pri klasickom konvekčnom-radiatorovom vykurovaní je podstatne väčší pohyb vzduchu ako pri podlahovom, teda aj vírenie prachu.

V pohode. To virenie prachu je podla mna tak ci tak subjektivne. Samozrejeme, ze aj radiatory viria prach. Ktory system viac, to sa presne urcit neda. Mne ako alergikovi subjektivne viac vadi podlahovka. Mal som moznost byvat dlhsie aj v dome s takymto typm kurenia a robilo mi to velmi zle. A stale som presvedceny o tom, ze tepla podlaha nerobi organizmu dobre. Je nam to neprirodzene. "Telove ukoncenia" ako su chodidla a nohy sluzia vo velkej miere aj ako vymenniky tepla a ich permanentne zahrievanie tuto funkciu eliminuje. Prijemny pocit tepla od noh nemusi zarucene znamenat aj jeho kvalitu, co sa tyka potrieb nasho tela. K tomu by sa asi mohol lepsie vyjadrit nejaky lekar ci biolog, ale tito sa tu asi nebudu zdrziavat. Ja tom mam od nich, teda len z druhej ruky. Ja si cele spodne podlazie (cca 70 m2) vykurujem kachlovou pecou (originalnou, plnou samotu, nielen oblozenu) a som z nej nadseny. Radiatory som skor pouzil ako esteticky element (pouzivam dizajnove), ktory v pripade potreby aj hreje. Inac existuju aj kamenne radiatory, ktore produkuju salave teplo. V lete ich je mozne zasa pouzivat aj ako klimu. Su vsak financne trochu narocnejsie. Chystam sa o nich napisat nejaky clanok.

 

Dovoľte prosím aby som zareagoval na niekoľko chybných tvrdení s ktorými sa nestotožňujem.

1. Podlaha pri teplovodnom kúrení má priemernú teplotu okolo 23 st. C., čiže pocitovo sa vôbec nezdá teplá, práve naopak.

2. Ak má človek celý deň na nohách obuv, telesná teplota je okolo 36 st. C (nech je v topánke bárs o 5st. menej)., čiže nosenie topánok by podľa vás vytváralo priestor pre choroby.

4. ak máte v kúpeľni podlahové kúrenie, pravdepodobne je odpichnuté od tzv. ostrej vody z radiátorov, alebo sa jedná o elektrickú rohož, vtedy je samozrejme možné že máte podlahu výrazne teplú.

5. podlahové kúrenie je takisto sálavé, len s rozdielom, že v porovnaní s radiátormi je ,,plocha vykurovacieho telesa,, oveľa väščia, preto postačuje na dosiahnutie komfortu ďaleko nižšia teplota (tým i spotreba energií.)

6. Alergikom z hľadiska prachu podstatne viac škodí radiátorové kúrenie, pretože vírenie prachu je podstatne vyššie (to sa dá dokázať na konkrétnych diagramoch)

Ak by ste chceli nevýhody podlahovky(vodnej), sú vo vstupnej investícií, v tom že musíte dvihnúť podlahu o cca 80mm,príp. v tom že nemáte kde v zime sušiť detské veci. 

Myslím že nič viac. 

Možno nakoniec dodám, že z hľadiska úspory plynu a celkového komfortu je podlahové kúrenie absolútne top. (Ak odhliadnem od ultra nízko-energetických domov, so stropným vykurovaním a rekuperáciou a pod., kde je samozrejme investícia niekde úplne inde.

Nesúhlasím s tvrdeniami pána Beličáka. Som projektantka vykurovania. Moje teoretické poznatky sú jednoznačne za podlahové vykurovanie a čo sa týka skúseností a ohlasov od ľudí, čo žijú v dome alebo byte s podlahovým vykurovaním sú takisto jednoznačne kladné. Prvý projekt som riešila pred cca 15 rokmi. Vtedy sa ešte projektovalo podlahové vykurovanie na teplotu prívodnej vody okolo 60°C. (Dnes je to 35-45°C v závislosti od použitého zdroja tepla) Aj títo ľudia sú veľmi spokojní. Projektant musí dodržať maximálnu teplotu nášľapnej vrstvy, ktorá je absolútne bezpečná a v žiadnom prípade z nej nemôžu opúchať nohy. Naopak chodiť po príjemne teplej podlahe je úžasné, super pri malých deťoch, v kúpelniach na nezaplatenie a práši sa naopak oveľa menej! Ak niekto nie je spokojný, nech sa spýta sám seba, či náhodou nešetril na projekte, či sa nespoliehal iba na skúsenosti inštalatérov a nedal si urobiť podlahové vykurovanie bez projektu, resp. podľa projektu iba pre stavebné povolenie.

A čo sa týka tej spálne. Vždy to treba riešiť individuálne, pretože niekedy je spálňa príliš malá, pomer voľnej a zastavanej plochy nepriaznivý pre dostatočný výkon podlahy a v prípade, že chcete mať na podlahe koberec, je to už na zváženie. V každom prípade, čo sa týka zdravia, je to najlepšia voľba, pretože pri podlahovom vykurovaní vám pre ten istý pocit tepelnej pohody stačí o cca 2°C nižšia teplota vzduchu, čo je určite priaznivé pre naše nosová sliznice ( a tiež peňaženku)

spravne

Pán Bunčák a vy odkiaľ máte také znalosti? Práve na systémových doskách sa dá ušetriť. Stačí primeraná hrúbka tepelnej izolácie a obyčajná fólia. Všelijaké tie systémové dosky sú obyčajný marketingový ťah. Napr. reflexná fólia nehrá žiadnu úlohu, lebo sa medzi vrstvami nie je žiadny teplotný rozdiel a prostredie, kde dochádza k prenosu tepla sálaním. Preštudujte si fyziku, najmä stavebnú a potom rozdávajte múdrosti. Želám všetko dobré.

"Napr. reflexná fólia nehrá žiadnu úlohu, lebo sa medzi vrstvami nie je žiadny teplotný rozdiel a prostredie, kde dochádza k prenosu tepla sálaním."

O tom by ma zaujimalo viac info (odkaz, linka, clanok, vypocet..). Zatial som len laicky predpokladal neucinnost folie bez vzduchovej vrstvy. Dakujem. 

Reflexné fólie redukujú výmenu tepla sálaním, nie však prúdením a vedením. Aby mala hliníková fólia význam, musí ohraničovať uzavretú vzduchovú vrstvu - ak je v kontakte s tep. Izoláciou alebo iným materiálom, potom je prakticky tepelne zanedbateľná. 

Tiež ak je pri podlahovom kúrení použitý Anhydritový poter a reflexná fólia je ním zaliata dochádza ku korózii hliníka. O účinkoch reflexných fólií si môžete prečítať v článku ÚČINKY REFLEXNÍ FÓLIE V PODLAHOVÉ OTOPNÉ PLOŠE

Vo vzduchovej vrstve ohraničennej hliníkovými fóliami sa redukuje výmena tepla pokiaľ je fólia nezaprášená a nepoškodená. Ak sa hodnotí vplyv reflexnej vrstvy platnými normovými postupmi výsledky sú až 5x nižšie ako udávajú predajcovia.

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby