Poveternostné podmienky, či už ide o dážď, slnko, mráz alebo sneh otestujú, ako ste sa postarali o drevo v exteriéri. Mať drevený nábytok na záhrade alebo terase je rozhodne štýlové a krásne. Drevo je živý, prírodný materiál, ktorý "dýcha". Pri navlhnutí svoj objem zväčšuje a pri vysychaní praská. Vyžaduje si preto pozornosť a starostlivosť.

 

Prvý náter

Pri kúpe dreveného nábytku je už väčšinou ošetrený a prvú sezónu nemáme s natieraním starosť. Ak to tak náhodou nie je, treba nábytok natrieť čo najskôr prípravkom proti plesniam a drevokazom. Na základnom nátere si treba dať záležať, pretože ovplyvní aj ďalšie nátery. Zistite si, koľkokrát je ideálne drevo natrieť. Vrchnú farbu by sme odporučili naniesť aspoň dvakrát. Ak si nie ste istý, určite vám poradia v predajni farby laky.

 

Typy náterov

Rôzne lazúry, laky a farby na drevo nanášame pri staršom dreve až po dôkladnej príprave povrchu a odstránení starej vrstvy náteru. Tým zvýšime okrem životnosti aj kvalitu prevedenia. Pri voľbe náteru máme dve možnosti – transparentné alebo pigmentované. Transparentný náter vytvára na podklade priehľadný film, ktorý ostáva bezfarebný alebo na neho môžeme naniesť farbu. Ide o laky, lazúry, napúšťadlá a rôzne emulzie. Alebo pigmentové nátery, ktoré obsahujú rôzne rozpustené látky a pigmenty. Radíme k nim emaily, farby, tmely a tieto látky vytvárajú po zaschnutí lesklé alebo matné filmy v rôznych odtieňoch.

 

Ako natierať drevo?

  • výberu vhodných olejov, impregnácií, lakov a farieb sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť. Oboznámte sa s produktami a nechajte si poradiť od odborníkov
  • Na rôznych druhoch dreva môže náter vyzerať rôzne, preto si odtieň overte. Konečný náter ovplyvní tvrdosť, pôvodné sfarbenie aj štruktúru.
  • Zvoľte radšej tónované ako bezfarebné lazúry, tónované neznižujú UV žiarenie
  • Vrchní náter naneste aspoň v dvoch vrstvách. Až druhá vrstva zabezpečí očakávanú ochranu dreva
  • Pri natieraní dajte pozor na prudké slnko, pojivo sa na teple odparí skôr, ako sa stihne vsiaknuť
  • Neodporúča sa ani opačný scenár a to natieranie večer, pri ochladení a vlhku sa môže zmeniť odtieň a vzniknúť škvrny

Zobrazenia: 526

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby