Z času na čas sa v médiách objavia nepríjemné správy o realitných podvodoch, pri ktorých ľudia prišli o celý majetok, preto sa netreba čudovať, ak sú ľudia voči realitným kanceláriám skeptickí. Vzťah medzi klientom a realitným maklérom by mal byť postavený na vzájomnej dôvere rovnako ako manželstvo, ako však oddelíte vo svete realít zrno od pliev?

 

Predať či kúpiť dom alebo byt vôbec nie je jednoduché. Mnohých ľudí pri predstave využitia služieb realitnej kancelárie okrem podvodov a škandálov odradí aj skutočnosť vyplácania provízie za sprostredkovanie predaja, skúšajú teda predať nehnuteľnosť svojpomocne. Keď však prídu na to, z čoho všetko takýto proces pozostáva, napokon aj tak skončia v realitke. Prečítajte si pár rád, ako zistíte, že ste našli tú pravú.

 

1. Žiadne provízie a poplatky vopred

 

Provízia pre realitnú kanceláriu je normálna vec – ide o zaplatenie služieb, ktoré ste si od nej objednali a ktoré splnila k vašej spokojnosti. Bežne sa takáto provízia pohybuje vo výške 2 až 7 % z ceny nehnuteľnosti. Ak si maklér pýta viac, nie je to od neho seriózne a vy môžete začať tušiť, že nejde o tú správnu osobu. V normálnej praxi si navyše nijaká spoľahlivá realitka nebude pýtať províziu dopredu, zlým signálom tiež môžu byť pofidérne poplatky, o ktorých ste nikdy predtým nepočuli. Províziu by mal vyplácať ten, kto si službu prenajíma, ak sa teda bude vyžadovať aj od kupca, dajte ruky preč.

 

2. Žiadny psychický nátlak

 

Ak ste na strane kupujúceho, určite vás čaká množstvo obhliadok bytov a domov, kým nájdete to najvhodnejšie bývanie. Ak počas niektorej z nich začne na vás maklér skúšať známe predajné ťahy, ktoré nie sú vždy príjemné, radšej s ním žiadnu dohodu neuzatvárajte. Za najznámejšiu sa považuje tá o obrovskom záujme o nehnuteľnosť, pri ktorej bude na vás tlačiť, aby ste sa rozhodli čo najrýchlejšie.

 

3. Realitný maklér dokáže odpovedať na každú relevantnú otázku

 

Ak predávate nehnuteľnosť, určite oceníte pri asistencii schopného človeka, ktorý sa orientuje v problematike, už na prvý pohľad z neho srší serióznosť a ktorý navyše bude vedieť zodpovedať akúkoľvek otázku vám alebo vašim klientom. Keď kupujete byt alebo dom, budete sa veľa pýtať o jeho stave, pôvode a všetkých parametroch. Ak bude maklér kľučkovať, otáčať vašu pozornosť mimo opýtaného alebo nebude vedieť odpovedať, pravdepodobne nepôjde o človeka, s ktorým budete chcieť podpísať zmluvu.

 

Ako si vybrať realitnú kanceláriu v banskobystrickom kraji?

 

Výber tej správnej realitky sa podľa lokality až tak nelíši, pretože zásady, ktoré sú spomenuté vyššie, by mali platiť všade. Iné je však kupovať alebo predávať nehnuteľnosť v Bratislave, kde sa byty míňajú ako teplé rožky, a iné je to v nie až tak lukratívnych oblastiach v ostatných kútoch Slovenska. Aj v banskobystrickom kraji určite očakávate rovnaké služby ako kdekoľvek inde. Realitná kancelária v Lučenci by napríklad mala dokonale poznať domáce prostredie a najmä situáciu pri porovnaní cien podľa lokality, či už ide o centrum mesta, alebo Rúbanisko. V žiadnom prípade nepoľavujte zo svojich nárokov a očakávajte kvalitu. Prezerajte si referencie na webe, kontrolujte diskusné fóra a počúvajte svoju intuíciu.

Zobrazenia: 176

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby