SYSTÉM KAPILÁRNEHO VYKUROVANIA A CHLADENIA JE PRE ČLOVEKA NÁVRATOM K PRIRODZENÉMU SPÔSOBU ZDIEĽANIA TEPLA. JEDNÁ SA O JEDINÝ SYSTÉM, PRI KTOROM JE NA DOSIAHNUTIE TEPELNEJ POHODY MOŽNÉ VYUŽIŤ AŽ O POLOVICU NIŽŠIU TEPLOTU VYKUROVACEJ VODY, AKO JE TEPLOTA ĽUDSKÉHO TELA. A PRÁVE TÁTO NÍZKA TEPLOTA POSÚVA REVOLUČNÝM SPÔSOBOM HRANICE VYUŽITEĽNOSTI SOLÁRNEJ ENERGIE - TEDA VYTVÁRANIE TEPELNEJ POHODY V OBYTNÝCH BUDOVÁCH.

Prečo kapilárne rohože? Systém kapilárnych rohoží nesie so sebou nie len inováciu, ale aj množstvo výhod spojených so zdravšou vnútornou klímou, úsporami energií, ekológiou, s jednoduchosťou technológie či univerzálnosťou ich využitia (steny, podlahy, stropy; novostavby, rekonštrukcie atď.). Kapilárne rohože otvárajú novú dimenziu využiteľnosti obnoviteľných zdrojov energie z okolia, ktoré sú pre každého zadarmo. Tepelné čerpadlá a solárne kolektory pracujú oveľa efektívnejšie pri nižších teplotách. Taktiež montáž kapilárneho systému je veľmi jednoduchá, pretože kapilárne rohože sa do seba skladajú ako jedna veľká skladačka bez potreby drahých spojok alebo nadstavcov. Nesmieme zabudnúť ani možnosť prispôsobovať inštaláciu rohoží rôznorodým povrchom, plochám a materiálom. Spoje sa realizujú polyfúznym zváraním (ako pri rozvodoch pitnej vody). Systém je teda bez korodujúcich materiálov - celoplastový. Je tu prakticky neobmedzená životnosť, pričom týmto systémom je možné získať dve funkcie za cenu jednej – vykurovanie aj chladenie (pri uložení do stropu).

Vedeli ste, že?

Tepelné čerpadlo s výkonom 5,7 kW v zapojení s kapilárnymi rohožami v plnoplošnej inštalácii má príkon 0,85 kW (žehlička má príkon cca 2,2 kW). Trubicový solárny systém dokáže pre kapilárne rohože nahriať teplotu vykurovacej vody v akumulačnom zásobníku na 25 °C aj v chladných mesiacoch, a tým pokryť až 50 % tepla na vykurovanie.

Kapilárne rohože či klasickú podlahovku?

Pri porovnaniach dvoch systémov sa vždy vychá- dza z požiadaviek investora. Bežné podlahové vykurovanie je v súčasnosti už prekonané nespo- četnými výhodami kapilárnych rohoží, najmä niž- šou teplotou vykurovacej vody, čo má za dôsledok: vyššiu účinnosť solárnych systémov, tepelných čerpadiel, kondenzačných kotlov. S kapilárnymi rohožami odpadajú riziká nekvalitne realizovanej podlahovky s chladnými a prehriatými zónami. Rozostup rozvodov podlahového vykurovania býva cca 15 cm a vykurovací výkon do 120 W/m2 . Naopak pri kapilárnych rohožiach je rozostup kapilár 3 cm a vykurovací výkon až do 240 W/m2 čo je dvojnásobne viac oproti bežnej podlahovke. Príklad: Ak štandardné podlahové vykurovanie v dome je navrhnuté na určitú teplotu vykurovacej vody (35 až 45 °C), tak podlahové vykurovanie kapilárnymi rohožami bude plnohodnotne fungovať už pri teplotách nižších až o 10 °C (25 až 35 °C). Medzi ďalšie výhody patria aj nižšie prevádzkové náklady, rovnomernejšie rozmiestnenie teplôt v podlahe bez chladných a prehriatych zón, vyšší stupeň tepelnej pohody, nižšia stavebná výška. Navyše sa oproti podlahovému vykurovaniu dokážu omnoho rýchlejšie prispôsobiť zmenám teplôt a vďaka uloženiu kapilár tesne pod povrchom majú krátke reakčné časy oproti klasickej podlahovke, kde má len samotná vykurovacia rúrka priemer 16 mm a viac, nehovoriac o hrúbke betónovej mazaniny (napr. 60 mm), ktorá pri kapilárnych rohožiach môže byť už od 10 mm. Kapilárne rohože sa plnia čistou pitnou vodou, ktorá môže byť ohrievaná akýmkoľvek zdrojom tepla (plynový kotol, pelety, uhlie, solár, tepelné čerpadlá atď.). Objem vody je 0,1143 l/m2 , tzn. že v objekte s kapilárnymi rohožami v podlahe s podlahovou plochou 100 m2 je objem vody v kapilárach len 11,43 litrov!

Pri plnoplošnej inštalácii dochádza k rovnomernému teplotnému osálaniu celého interiéru, čím dochádza k najvyššiemu stupňu tepelnej pohody. Radiátor je pomerne malý a vyžaduje prevádzkovú teplotu cca 60 °C, podlahové vykurovanie 35 až 45 °C a kapilárne rohože 25 až 35 °C pri rovnakom výkone. Systém kapilárnych rohoží spája výhody rýchlo reagujúceho vykurovacieho telesa („radiátora“) a sálavého spôsobu zdieľania tepla.

Zobrazenia: 667

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby