Vlhnutie múrov, opadávajúca omietka, pleseň na stenách a v najhoršom prípade aj zaplavenie pivnice domu. To sú nočné mory rodín, ktoré dom stavajú, ale aj tých, ktoré so zatekaním musia neskôr denne bojovať. Voľba správnej hydroizolácie základov je kľúčovým rozhodnutím z hľadiska celej stavby a jej budúcnosti. Prinášame vám preto 5 odpovedí na otázku: Čo netreba podceniť pri výbere hydroizolácie spodnej stavby?

1. Pozor na správny odhad hydrofyzikálneho namáhania:

Miera hydrofyzikálneho namáhania je jedným z najdôležitejších kritérií pri návrhu vhodnej hydroizolácie spodnej stavby. A podceňuje sa najčastejšie. Či už ide o podcenenie miery namáhania zemnou vlhkosťou, voľne stekajúcou-gravitačnou vodou či tlakovou vodou. Výsledkom je nejedna zatopená pivnica či vlhký múr. Myslite preto na prevenciu. Ak bude potrebné ochrániť spodnú stavbu len voči zemnej vlhkosti, postačí aplikovať jednu vrstvu hydroizolácie. Ak aj voči tlakovej a stekajúcej vode, potrebné budú dve vrstvy.

2. Svoje pochybnosti konzultujte:

„Ak máte pochybnosti o tom, či jedna vrstva hydroizolácie nápor vody vydrží, konzultujte to s ďalším odborníkom či priamo s výrobcom hydroizolácie. Podľa hesla dvakrát meraj a raz rež. Hydroizolácia musí odolať dlhodobým podmienkam na mieste stavby,“ odporúča Ing. Jaroslav Vaňo, produktový manažér spoločnosti Icopal a.s.

3. Výber najlacnejšej alternatívy sa nevypláca:

Obzvlášť pozor si dajte na aplikovanie asfaltovaných pásov, ktoré nie sú vhodné na izolovanie spodnej stavby. Projektant navrhuje izoláciu správne, realizátor však často v snahe ušetriť, alebo vyhovieť investorovi, zamení materiál za lacnejší. „Na kľúčové miesto, akým je spodná stavba, sa následne aplikuje materiál s nedostatočnými parametrami. Často potom nevhodný asfaltový pás nevydrží namáhanie, ktorému musí odolávať a nasleduje zatekanie do objektu,“ upozorňuje Ing. Vaňo.

4. Nepodceňte mechanické zaťaženie hydroizolácie:

Napätie vznikajúce v stavebnej konštrukcii sa prenáša aj na hydroizoláciu. Práve ono môže byť príčinou jej mechanického poškodenia. Presakovanie vlhkosti však môže byť aj následkom akéhokoľvek poškodenia a natrhnutia asfaltovaných pásov počas stavebných prác. Hydroizolácia sa môže poškodiť aj pri vyčíňaní živlov. Vtedy dokáže spodná voda stavbu dvihnúť a hneď ako vody opadnú, začne stavba sadať. Hydroizolácia by mala byť odolná aj voči takýmto situáciám. „Návrh preto musí počítať s vysoko odolným asfaltovaným pásom. Odolným proti dynamickému prerazeniu a zároveň proti sadaniu základových pásov a iným pohybom podložia,“ dodáva Ing. Vaňo.

5. Kvalita materiálu i jeho natavenia:

V dnešnej dobe je nutné hovoriť o kvalite hydroizolácií pre spodné stavby. V mnohých prípadoch totiž dochádza k jej značnému podceňovaniu, a následne k veľkým škodám na majetku. Na zhotovenie kvalitných zvislých aj vodorovných izolácií základových konštrukcií preto odporúčame asfaltované pásy s garantovanou hrúbkou, a spodnou stranou s hrebeňovým profilom, ktorý umožňuje rýchlejšie a rovnomernejšie natavenie asfaltovaného pásu na podklad, pri oveľa menšej spotrebe plynu ako pri pásoch s hladkým povrchom. Pozor však treba dávať aj na správnu aplikáciu asfaltovaných pásov.

Zobrazenia: 221

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby