Pri stavebných prácach a celkovo pri ľubovoľných prácach týkajúcich sa výstavby, je potrebné okrem príslušných materiáloch chrániť aj seba samého. Preto je nehnuteľnosťou zaobstarať si rôzne ochranné príslušenstvá ako prilby, či špeciálne ochranné okuliare. Dôležité je chrániť hlavne to, čo je pre nás život najpotrebnejšie a váš zrak je toho súčasťou. A dosť dôležitou.

 

Presne preto by sa mali dostatočne ochraňovať práve ochrannými okuliarmi, alebo aspoň slnečnými okuliarmi. Ochranné okuliare môžu byť vyrobené s bočnými krytmi alebo bez krytov. Na ochranu očí a tváre pred mechanickými činiteľmi sa avšak najčastejšie používajú ochranné okuliare, ktoré tie bočné sklá, respektíve kryty, majú.

Keďže pri týchto okuliaroch ide v prvom rade o ochranu, tak z tohoto dôvodu sú vyrobené z nerozbitného skla alebo z umelej hmoty. Narozdiel od pánskych slnečných okuliarov, ochranné okuliare neslúžia na ochranu očí proti slnečným lúčom, preto sú sklá priehľadné a nemajú žiadne ochranné filtre. Slúžia ako ochrana pred rôznymi druhmi rozstrekov či už v tom tuhom alebo kvapalnom skupenstve. Farba skla avšak nie je priesvitná vo všetkých prípadoch. Existujú aj sklá s ochrannými filtrami, ktoré nás chránia pred ultrafialovým a infra žiarením, či veľmi ostrým svetlom.

Pri práci s rôznymi chemickými činiteľmi, ktoré môžu ohroziť zrak je nutnosťou používať špeciálny druh okuliarov, ktoré priliehajú na tvár. Ich konštrukcia je oveľa tesnejšia a zložitejšia. Sklá týchto okuliarov sú v tak špeciálnej úprave, že sa vôbec nezahmlievajú. Ochrana tváre je vyrobené z umelej hmoty ale z kovovej sieťky. Nie je to nutnosťou a nie tomu stále, avšak môže byť ochrana tváre vybavená filtrami, ktoré chránia pred rôznym škodlivým žiarením.  

Kryty sú prispôsobené na prácu v rôznom prostredí. Preto majú vždy inú konštrukciu a je pri nich použitý iný materiál. Napríklad pri chemických činiteľoch, kde môže dôjsť k styku so škodlivou látkou, tak dokážu kryty chrániť podbradok, alebo dokonca aj krk.

Zváračské masky chránia zasa pre zmenu celú tvár človeka. Pri zváračských maskách je nutnosťou použiť aj špeciálne sklo chrániace zrak.

Pri každej manuálnej práci je dôležité chrániť v prvom rade seba a hlavne oči. Preto si páni zaobstarajte ochranné okuliare, ktoré ochránia váš zrak. Ak prichádzate denno denne aj do styku s priamym, ostrým slnečným svetlom, nezabudnite siahnuť ak po špeciálnom skle chrániace váš pred pred infra a ultrafialovým žiarením. Čo by ste predsa robili bez zraku?

Zobrazenia: 306

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby