Pritom, ako rastie dopyt po rekreačných zariadeniach v panenskej prírode, rastie s ním bohužiaľ aj miera našich zásahov do prírody. Zároveň je však predstava pobytu v horskej chate v Alpách s výhľadom na celý svet neodolateľná. Dočasný ekologický prístrešok je jedným z navrhovaných riešení, ktoré pozostáva z malej chatky, ktorú je možné pomocou vrtuľníka umiestniť a upevniť na úchytné mólo. Solárne útočisko od Cimini Architecttura je navrhnuté tak, aby bolo plne samostatné a je ho možné odstrániť z minimálnym dopadom na okolie.

 


Nájsť viac podobných fotografií na Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.

Jednoduchý návrh poskytne priestor pre šesť lôžok, kúpelňu, predsieň a obývací priestor. Obrovské okno ponúka výhľad na úchvatný horizont a je schopné prepúšťať aj slnečné teplo. Po západe slnka pomáha udržať teplo vo vnútri termálna clona. Chata obsahuje aj podporné solárne zariadenie s výkonom 4 kW, umiestnené na stenách, tak aby ho nezasnežilo. Zariadenie dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov,  návrh počíta aj s podlahovým kúrením. , Detaily fungovania systému nie sú zatiaľ známe, no predpokladám, že vykurovanie nebude riešené ako elektrické.

 

 

Solárny systém roztápa sneh a vodu odvádza do zásob pre chatu, pričom solárny systém poháňa všetky spotrebiče. Chata má zásoby bio-etanolu pre potreby núdzového kúrenia a varenia. Detaily systému sú v návrhu nejasné, no jasný je zámer – ekologickosť a jednoduchá demontáž budovy z miesta umožňujú zažiť divočinu a zároveň zachovať prírodu nedotknutú.

Návrh pravdepodobne počíta s umiestnením mobilnej chatky mimo lavínových oblastí :-)

Myslíte si , že podobné návrhy budú mať úspech a pochopenie u ochranárov prírody ?

Zobrazenia: 596

Komentár

Komentár osoby Martin Procházka o Február 22, 2011 na 6:15

pripomína mi to myšlienkou tento EKO rezort : http://www.zelenarchitektura.sk/2011/02/alpy-ponukaju-aj-ekolyzovacku/ (ten by vlastne mohol byť ťiež takto mobilný - alebo ktorá chatka nie s vrtulníkom ? :)

 

čo sa týka dopadu na samotné okolie tak je to určite lepšie ako tá vyhliadková plošina , aspoň tým že sa to dá "ľahko" presunúť, ale to kotvenie my tam úplne nie je jasné, ako majú vymyslené

 

 

obrázok EKO rezortu je z webstránky www.zelenarchitektura.sk

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby