Priečky sú zvislé nenosné konštrukcie v interiéri domu, ktoré slúžia na optické a zvukové predelenie jednotlivých priestorov rodinného domu. Obecne ich rozdeľujeme na: 

  • ľahké 
  • ťažké

Ľahké priečky /sadrokartónové  /slúžia hlavne na optické predelenie priestoru. Na rozdiel od nich sú ťažké /murované/ priečky najlepšou voľbou na predelenie priestorov kde chcete dosiahnuť vysokú nepriezvučnosť. 

 

1.1. Zvislé nenosné konštrukcie - priečky

Nedá sa jednoznačne povedať, ktorý systém je na vnútorné priečky najvhodnejší, ale obecne platí že by ste mali stavať z toho materiálu, ktorý ste zvolili pre obvodové vonkajšie nosné steny. Výnimku tvoria asi len sadrokartónové priečky. Väčšina muriva je dnes ponúkané v ucelených stavebných systémoch a je vhodné dodržiavať technologický postup predpísaný výrobcom. Pri výbere konkrétneho stavebného systému sa môžete riadiť ukazovateľmi ako pri obvodovom murive viď. článok: Staviame rodinný com časť 6.

 

1.2. Základné /najčastejšie používané/ materiály

Plná pálená tehla

Plná pálená tehla nie je z hľadiska teplotechnických vlastností vhodná ako obvodové murivo, ale na druhej strane má veľmi dobré zvukovoizolačné vlastnosti a preto je na vnútorné steny a priečky vhodná. Jej nevýhodou však je veľká spotreba malty a omietky. 

Keramické tvárnice

Keramické tvárnice s mriežkovanou konštrukciou, sa vyrábajú pálením z hliny. Dutiny pomáhajú tepelnej izolácii a murovací materiál je vďaka nim veľmi ľahkýTvárnice  väčšie ako tehly, murovanie je teda rýchlejšie, sú však krehké a pri neodbornej manipulácii sa ich na stavbe veľa rozbije, ale na druhej strane sa to u priečok veľmi hodí pre jednoduchosť vysekávania drážok pre vnútorné rozvody. Veľkou výhodou týchto tvárnic je rýchla výstavba suchou cestou, t.j.tvárnice sa zasúvajú na pero a drážku a lepia nato určenou hmotou. Dôraz treba klásť na presnosť murovania, ktorá sa vám oplatí pri nanášaní omietky, kde sa dá ušetriť na materiály.  Pokiaľ ste sa rozhodli použiť keramické tvárnice na obvodové steny domu je vhodné použiť obdobný materiál /systém/ aj na vnútorné priečky. Nesnažte sa šetriť na hrúbke materiálu, často sa stretávam s problémom kde je použitá ako predelová stena kúpeľne a wc tvárnica hr. 80mm, táto tvárnica je nevhodná z toho dôvodu že je do nej problém zasekať drážky pre horizontálne kladené rozvody vody, kanalizácie a pod. Pokiaľ takúto hrúbku použijete ako stenu kuchyne, kde uvažujete s kuchynskou linkou, narazíte na problém, že horné skrinky do nej neukotvíte bez pomocnej oceľovej konštrukcie. Bez oceľovej konštrukcie by mohlo dôjsť k preklopeniu celej steny vplyvom záťaže naplnených závesných skriniek.

Pórobetónové tvárnice

Tvárnice z pórobetónu sa vyrábajú z piesku, vápna a cementu, kde vzniká zmes, ktorá je kyprená plynotvornými látkami. Vďaka pórovitej štruktúre sú tvárnice pevné a zároveň ľahké.  Pórobetón sa ľahko reže a ľahko sa v ňom frézujú drážky pre inštalačné vedenia. Veľkou výhodou týchto tvárnic je rýchla výstavba suchou cestou a rovnako ako keramické tvárnice sa ľahko omieta pri malej spotrebe omietky. Pokiaľ ste sa rozhodli použiť pórobetónové tvárnice na obvodové steny domu je vhodné použiť obdobný materiál /systém/ aj na vnútorné priečky. Pri uskladnení a murovaní je nutné dbať na ochranu pred vlhkosťou!!

Sendvičové konštrukcie

Pri sendvičových konštrukciach hovoríme o stavebných systémoch, ktoré sú dodávané kompletné. Medzi sendvičové konštrukcie patria štiepkocementové dosky, betónové sendvičové tvárnice, vibrolisované betónové tvarovky alebo kerazitbetónové tvárnice. Štiepkocementové dosky a tvárnice majú na rube vonkajšej steny vloženú tepelnú izoláciu. Betónové tvárnice sa používajú do hrúbky 300mm, pre jednovrstvové murivo. Medzera je vyplnená tepelnou izoláciou z polystyrénu, avšak jednotlivé tvárnice sa nevypĺňajú betónom, ale ukladajú na seba na maltu. Vibrolisované betónové tvárnice sa pri svojom použití líšia tým, že sa k nim prichytáva tepelná izolácia a následne sa omietnu alebo obložia požadovaným obkladom.

Sadrokartónové priečky

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadrokartón sa v posledných rokoch stal veľmi obľúbeným materiálom, ktorý sa už bežne používa na členenie priestoru, interiérové obklady šikmých stien podkroví, policových stien a rôznych ník. 

Materiál z ktorého sa sadrokartónové dosky vyrábajú je ľahký a veľmi jednoducho sa s ním pracuje. Na trhu sa nachádza veľké množstvo značiek, ktoré ponúkajú dosky v rôznych hrúbkach a požadovaných vlastnostiach.  

Základ sadrokartónovej priečky tvorí sadrokartónová doska a nosný rošt. Doska sa vyrába zo zmesi sadry a rozvlákneného papiera, príp. sklených vlákien a obaľuje sa kartónom. V ponuke sú najčastejšie hrúbky dosiek 6.5, 9.5, 12.5, 15, 18mm. Najčastejšie je využívaná hrúbka 12.5 a 15mm, kde už hovoríme o protipožiarnom sadrokartóne. Čím má doska väčšiu hrúbku tým má vyššiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu a aj lepšie zvukovo akumulačné vlastnosti. Nosnú konštrukciu tvorí rošt, ktorý sa zhotovuje buď z hliníkových profilov, ale často krát aj z drevených hranolov, ktoré sa kotvia do podlahy a stropu, prípadne do priľahlých stien. Medzi profily sa pre zlepšenie zvukovo izolačných ale aj tepelnoizolačných vlastností vkladá výplň /napr. minerálna vlna./ Pri priestoroch s vlhkou prevádzkou netreba zabudnúť na parozábranu!

Výhody sadrokartónu: nízka hmotnosť, rýchly postup výstavby a jej suchý proces. Sadrokartónové steny je možné rýchlo povrchovo upraviť, konštrukcia je rovná. Podľa použitia zvukovej izolácie sa dá dosiahnuť požadovaná nepriezvučnosť sadrokartónovej priečky. V ponuke sú protipožiarny sadrokartón a aj sadrokartón proti vlhkosti, ktorý je vhodný do kúpelní.  Výhodná je aj cena, kde sa dá oproti iným systémom hovoriť o úspore. 

Nevýhody sadrokartónu: steny sa ľahko poškodia ostrými predmetmi, únosnosť steny mimo nosnú konštrukciu je nízka a tmel v špárach občas praská. 

Sklobetónové tvárnice

Pre spestrenie a presvetlenie vnútorných priestorov je vďačným materiálom aj sklobetón. Sklobetón svojimi vlastnosťami spája a zároveň rozdeľuje priestor. Prináša dostatok svetla do vnútorných priestorov a zároveň im ponecháva ich vlastné súkromie. Farebné, štrukturálne a tvarové varianty ponúkajú hru svetla a vytvárajú jedinečné interiérové prostredie a to v závislosti od zdroja svetla, jeho intenzity a polohy. 


Zobrazenia: 7827

Komentár


ARCHITEKT
Komentár osoby Ing.arch. Miroslav Ričovský o Apríl 12, 2011 na 14:22

Praktický predel priestoru pre IT   :-)

Možno bol IT nahnevaný, že mu tam nechali aj vstupný otvor...

Najskalnejší IT len vojdú... a viac nevychádzajú...

a ak, tak nohama napred...

Éj, pomaly ma nestééé...

;-)


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Apríl 8, 2011 na 10:39
našiel by som ešte jeden stavebný materiál na stavanie múru/priečky čo používali sparťania vo filme "300" od Franka Millera ale to nemôžem vyhodiť, lebo polovica návštevníkov stavebníctva by ušiel...

PROJEKTANT
Komentár osoby Lea Procházková o Apríl 8, 2011 na 10:34
super krišo, idem naštudovať parametre a zapracujem do článku :-DDDDD

DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Apríl 8, 2011 na 10:33

Lea našiel som materiál ideálny na stavanie priečok - zameranie konštruktér/IT


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Apríl 3, 2011 na 10:04

Lea, pekne :)

...ešte pripájam obrázok pre kreatívnych ako stavať pyramídu

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2017  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby