V priestoroch najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., sa v piatok 17.mája 2019 uskutoční stretnutie starostov viacerých regiónov stredného Slovenska. Vedenie firmy ich oboznámi s výrobou a možnosťami využitie slnečných kolektorov v rámci Slovenska. Dozvedia sa o možnostiach získania dotácií pre obnoviteľné  zdroje energie (OZE), ich ekonomickej a ekologickej výhodnosti, prínosoch a návratnosti. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s. r. o.

 

,,Do sídla našej spoločnosti, kde je máme aj výrobný závod, sme si po prvý raz pozvali starostov a to z viacerých regiónov stredného Slovenska. Stretnutie začneme v priestoroch spoločnosti krátkou prednáškou a exkluzívne pri tejto príležitosti prejdú starostovia i našou výrobou. Premiérovo sa tohtoročné stretnutie presunie na ihrisko v Starej Kremničke, kde bude neoficiálna časť podujatia s gulášom, pečeným prasiatkom a hudbou. Nebudú chýbať zaujímavé odborné prednášky technikov a riaditeľa spoločnosti. Podujatie bude za účelom nadviazania užšej spolupráce s obcami,“ povedal A.Gottas.

 

Dodal, že slovenský výrobca s viac ako 40 ročnou históriou, je zároveň spoločnosťou s najväčším počtom inštalovaných solárnych systémov v rámci dotačného projektu „Zelená domácnostiam I, II“. V súčasnosti začína rozvíjať informačné aktivity vo svojom regióne, keďže v predchádzajúcich rokoch bol export kolektorov väčšinou rozšírený za hranice Slovenska.

 

,,Obce a mestá sú jedným z ideálnych subjektov pre väčšie realizácie OZE a v rámci nich pre inštalácie slnečných kolektorov. Takmer každá obec môže využiť ohrev vody pre jej využitie v školách, škôlkach, zdravotných strediskách, obecných podnikoch, obecných kúpaliskách, v telocvičniach a športových zariadeniach, obytných domoch a pod. Ideálna šanca na využitie ohrevu vody slnkom zadarmo sa črtá v súvislosti s povinnými obedmi pre školákov a predškolákov - na umývanie riadov a varenie. Potreby teplej vody narastú v školách až na niekoľkonásobky súčasnej úrovne a v dlhodobom horizonte je návratnosť takejto investície veľmi priaznivá. Pri využití štátnych dotácií ide o najekologickejší a vysoko efektívny spôsob zabezpečenia tepla, bez znečisťovania ovzdušia a negatívnej uhlíkovej stopy,“ upozornil A.Gottas.

 

Dodal, že netreba zabúdať ani nato, že kúpou slovenských slnečných kolektorov sa podporuje domáca výroba a zamestnanosť nielen vo výrobnom, ale aj v montážnych závodoch. ,,Počas posledných 3 rokov sme zistili, že dochádza k veľmi pozitívnej zmene nákupných zvykov zákazníkov - naši občania začali kupovať domáci, slovenský tovar. Je to stávka na istotu s garanciou budúceho servisu a zárukou riešenia potenciálnych problémov v budúcnosti. Podľa informácií, ktoré máme od našich zákazníkov, je jedným zo zásadných rozhodovacích kritérií aj najdlhšia záruka na slovenskom trhu, ktorú poskytujeme na naše výrobky – 12 rokov. Pri predpokladanej a praxou overenej životnosti kolektorov 30-40 rokov je to veľmi výhodná investícia,“ zdôraznil A.Gottas.

 

Národný program Zelená domácnostiam II

Národný projekt Zelená domácnostiam II na inštaláciu zariadení na využívanie OZE prináša zmenu niektorých podmienok na získanie poukážok. Zlepšili sa podmienky na ich získanie pre bytové domy. Podľa údajov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) v bytových domoch sa príspevok na 1 kW inštalovaného výkonu slnečných kolektorov pohybuje od 400 € po 440 € pri splnení jediného uprednostňujúceho kritéria týkajúceho sa dostupnosti centrálneho zásobovania teplom (CZT). Kritérium je splnené, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT. Ak je v oblasti systém CZT vybudovaný, bytový dom uprednostňujúce kritérium síce nespĺňa, ale o poukážku požiadať môže. Pre bytové domy naďalej zostáva povinnou podmienkou energetický audit, ktorý navrhne zariadenie s optimálnym výkonom po zohľadnení potenciálu úspor energie. Podporený výkon závisí od počtu bytov, maximálne je to 1 kW na byt. O poukážky sa budú môcť uchádzať iba domácnosti v regiónoch mimo Bratislavského samosprávneho kraja.

 

Na tento rok je na slnečné kolektory vyčlenených v 5 kolách spolu 3,1 mil. eur, prvé kolo prebehlo 19.marca 2019 a trvalo len niekoľko minút. Zásadnou novinkou národného programu Zelená domácnostiam II je zlepšenie dostupnosti podpory pre bytové domy. Potenciálni žiadatelia by nemali zanedbať dôkladnú projektovú prípravu, pretože legislatívne i technické nároky na prípravu a realizáciu inštalácie slnečných kolektorov na bytovom dome sú časovo neporovnateľné s obdobným systémom na rodinnom dome. Je potrebné pripraviť projekt, zabezpečiť súbežne aj vyriešenie otázky statiky, predovšetkým pri inštalácii na viacposchodových bytových domoch.

 

,,Je vhodné vopred získať potrebné súhlasy a povolenia, vybrať dodávateľa energetického auditu a zhotoviteľa. S týmto samozrejme vieme pomôcť a túto službu v súčasnosti poskytujeme bezplatne. Odporúčame nepodliehať prílišnému optimizmu a nepokúšať sa o registráciu poukážky hneď v úvodných kolách, pretože nie je záruka, že by sa nepripravený projekt zrealizoval v  dobe platnosti poukážky, čiže do 3 mesiacov. Na strane žiadateľa o podporu je podstatné aj vyriešenie budúcich vzťahov s dodávateľom tepla na ohrev teplej vody, pretože jeho služby, síce v obmedzenej forme, ale naďalej bude dom využívať. V prípade, že má bytový dom vlastnú kotolňu, tento problém, samozrejme, odpadá,“ upozorňuje A.Gottas.

 

Upozorňuje aj na úskalia, pretože všetky byty v bytovom dome, ktorý získa podporu, musia byť vo výlučnom vlastníctve fyzických osôb – občanov alebo obcí a vyšších územných celkov. Družstevné byty alebo byty v majetku podnikateľov bránia získaniu poukážky. Určité obmedzenia podnikania platia aj pre prenájom a účtovanie nákladov na energiu v bytových a nebytových priestoroch v dome. Všetky podmienky stanovené v projekte musí žiadateľ spĺňať najneskôr v deň predloženia žiadosti o poukážku a dodržať dva roky od dátumu uvedeného na doklade o inštalácii zariadenia v domácnosti a jeho uvedení do prevádzky. Doteraz zrealizované desiatky inštalácií THERMO|SOLARU pre bytové domy na Slovensku, spolu s tými v zahraničí opäť potvrdzujú, že solárne systémy na bytových domoch sú pri správnom návrhu rentabilné aj bez podpory štátu. Návratnosť investície pri bytových domoch závisí od rôznych faktorov a spravidla sa pohybuje na úrovni cca 10 rokov.

 

Viac je na www.thermosolar.sk , tel. +421-45-601 6080

 

Zobrazenia: 156

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby