PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA

Hotovo, dom máme vybraný a teraz by sme mali pristúpiť ku možným alternatívam jeho ďalšej rekonštrukcie či prestavby. Žiadne väčšie zásahy do stavby sa nezaobídu bez projektovej dokumentácie (PD) na stavebné povolenie. V zásade to platí tak, že ak sa vykonáva akýkoľvek zásah do nosnej konštrukcie (či už zvislej, vodorovnej, strešnej alebo základovej) je potrebné stavebné povolenie. Ak svojim zásahom zmeníte vzhľad budovy, jeho výšku alebo vonkajšie rozmery je potrebné aj územné rozhodnutie. Tieto dve sa dajú zlúčiť a na stavebnom úrade treba žiadať tlačivo pre územné rozhodnutie spojené so stavebným povolením. Ak sa vykonávajú drobné úpravy stavby, výmena okien, výmena strešnej krytiny a pod. je postačujúce iba ohlásenie drobnej stavby na miestnom úrade. V prípade, že si dom chcete len vymaľovať, alebo si vymeniť podlahu resp. dlažbu v miestnosti tak nepotrebujete nikomu nič oznamovať.  Stavebný úrad Vám poskytne informáciu aké konkrétne doklady je potrebné pri tej, ktorej stavebnej úprave doložiť, oboznámia Vás s poplatkami a približnými termíny ukončenia celého stavebného konania.  Projektant, ktorý Vám vyhotovuje projekt Vám vybaví aj stavebné povolenie, ktoré okrem samotného stavebného úradu obsahuje aj podania žiadosti na príslušné úrady (katastrálny úrad, úrad životného prostredia, v prípade potreby úrad hlavného architekta prísl. mesta a pod.) a správcov sietí (vodárne, plynárne, telefónny operátor a pod.). Samozrejme, že aj táto služba (tzv. inžiniering) je platená.      

Ak už aj máte konkrétnu predstavu o dispozícii svojho domu skúste osloviť projektanta, aby Vám vyhotovil inú alternatívu. Často krát ak ste zahľadení do svojej predstavy nezbadáte nedostatky. Spoločnou komunikáciou a skúsenosťami napokon vytvoríte ideálne riešenie (alebo sa k nemu čo najviac priblížite).

Čo všetko  by mal obsahovať Váš projekt?  Samozrejme, že každý projekt je ušitý na mieru na konkrétny rodinný dom, ale aspoň priblížim, čo by mal obsahovať.

  • ASR (Architektonicko – stavebné riešenie, ktorého súčasťou je sprievodná správa, súhrnná technická správa, situácia stavby, výkresy búracích prác a nového stavu, technická správa.)
  • PO (protipožiarne zabezpečenie stavby, ktoré je potrebné vždy pri rozsiahlej rekonštrukcii alebo ak sa mení spôsob využívania stavby alebo jej časti.)
  • STATIKA (Táto časť je potrebná vždy.)
  • ZTI (Zdravotnotechnické inštalácie – voda, kanalizácia, ak sa mení spôsob napojenia na verejné siete alebo počet napojených zariadení a pod.)
  • ÚK (Pri zmene spôsobu vykurovania.)
  • PLYN (Ak sa objekt napája na verejný plynovod, ak sa mení spôsob vykurovania na plynné apod.)
  • ELI (Elektroinštalácie a bleskozvod, tieto sa dokladujú pri zmene odberu, pri zvýšení spotrebičov a pod.)
  • VZT (Vzduchotechnika, klimatizácia sa rieši len pri projektoch, kde je navrhnutá.)
  • VIZUALIZÁCIA (Táto nie je štandardnou súčasťou projektovej dokumentácie, robí sa na základe požiadavky investora pre lepšiu predstavivosť , pri výbere materiálov a farieb.)
  • ROZPOČET STAVBY (tento nie je povinnosťou pokiaľ nežiadate o úhradu resp. o nejaké príspevky či fondy, často je ale nápomocný pri realizácii stavby nakoľko Vám priblíži predpokladané výdavky.)

Projekt pre stavebné povolenie nie je postačujúcim podkladom pre realizáciu stavby. Tu si treba nechať vypracovať realizačný projekt alebo hneď v úvode tvorby PD požiadať projektanta o tzv. jednostupňový projekt, ktorý nebude celkom ako realizačný (nebude obsahovať detaily, konkrétne materiály a pod.) ale bude postačujúcim podkladom pre stavbárov (a bude o niečo lacnejší). Obsahuje skladby konštrukcií, výkazy okien, dverí, drevených prvkov krovu, podrobnejšie vykótovanie stavby, väčšie mierky a pod.) Pri realizačnom projekte končí spolupráca medzi Vami a projektantom väčšinou až po dokončení stavby.       

V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať.

Zobrazenia: 1901

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby