Seizmický systém Pin-Fuse

 Spoločnosť SOM vyvinula radu štrukturálnych systémov pod názvom Pin-Fuse Seismic Systems, ktoré zahŕňajú spoje Pin-Fuse Joint a rámy Pin-Fuse Frame. Systémy majú za úlohu ochrániť budovy pred seizmickou aktivitou. Seizmické systémy sa inšpirujú spojmi a štruktúrami, ktoré je možné nájsť v prírode a pracujú na princípe medenej vložky, ktorá je upnutá medzi dvomi oceľovými platňami, čo umožňuje budove, aby flexibilne reagovala na pohyby v podloží a udržiavala si svoju elasticitu. Pri stredných zemetraseniach ostávajú pevné o pri silnom zemetrasení sa posúvajú alebo rotujú, aby sa energia rozložila. Po zemetrasení sa systém vráti do pôvodnej polohy. Zariadenia je možné montovať do nových ako aj do už stojacich budov.

 

Systémy ponúkajú bezpečnejšie a finančne menej nákladné riešenie než bežné konštrukčné riešenia, keďže minimalizujú poškodenie spôsobené seizmickou činnosťou, čo znižuje náklady na následné opravy ako aj ostatné náklady a emisie spôsobené opravami. Rámy je možné dodatočne centrovať povoľovaním a doťahovaním spojov. Tento inovatívny systém má šancu presadiť sa voči bežným zváraným konštrukciám a postupne ich úplne nahradiť v oblastiach s výraznou seizmickou aktivitou.

animácia: linkZdroj : www.som.com

Zobrazenia: 761

Komentár


PROJEKTANT
Komentár osoby Milan Olšavský o Marec 9, 2011 na 16:06
Predpokladám, že keď príde ničivé zemetrasenie tak žiaden spoj akokoľvek dobre navrhnutý nepomôže. Po každom zemetrasení nebúrajú komplet budovu za budovou ktorá to prežila ale snažia sa ich zachovať ak je to možné ak nie tak demolácia.

PROJEKTANT
Komentár osoby Marek Gaži o Marec 9, 2011 na 15:58
No.... Bral by som to velmi zlahka :) Nejdem do toho dalej rypat ... ako zaujimavost je to pekna ale skor v zmysle relacie (Receptar nejen na nedeli). Lebo co vam z tej budovy ostane. (pokruteny skelet s trvale znicenymi stenami a podlahami - takze nic)

PROJEKTANT
Komentár osoby Milan Olšavský o Marec 9, 2011 na 15:48

Do pôvodného stavu, to záleží samozrejme na poškodení konštrukcie - Rámy je možné dodatočne centrovať povoľovaním a doťahovaním spojov. Nikde som sa nedočítal aká deformácia sa ešte vycentrovať :-(

Skúsim napísať do SOM.com, že čo to všetko znesie a čo všetko sa dá potom ešte doladiť. Najlepšie by bolo priamo budovu postavenú týmto systémom ktorá zažila nejaký ten otras.


PROJEKTANT
Komentár osoby Marek Gaži o Marec 9, 2011 na 9:29

Dobry den,

citam tu tento prispevok a nestiham sa divit.

Prosim povedzte mi este co dostane budovu do povodneho tvaru. Jedna vec je pohltit energiu druha eliminovat "vratnu" deformaciu.

 

 

 

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby