Aký máte názor na podlahové kúrenie do celého domu? Resp. je vhodné dávať podlahové kúrenie do miestností kde sa spí ?

Zobrazenia: 5602

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

Nie som odbornik ;-), ale rozmyslal som nad tym. Chcel som si to dat do domu, do hlinenych omietok, ale akosi nevyslo. Mozno pri dalsom dome :-) A co by ste ako architekt povedali napr. na radiatory (kamenne),  ktory davam do prilohy?

Prílohy:

Čo sa týka kameňov, radiátor ako radiátor. Hlavne si je treba zrátať potrebný výkon - závisí od teploty, ktorú chcem dosiahnuť v miestnosti, povrchovej teploty telesa (teplota vykurovacej vody), plochy telesa, koeficientu sálania,... Všeobecne, čo sa týka radiátorov, nie je to ten najšťastnejší spôsob vykurovania. Ide hlavne o priebeh teploty po výške miestnosti, nateplejšie je pod stropom, kde to nepotrebujeme a najchladnejšie v pobytovej oblasti. Energeticky náročnejšie aj o 20% ako podlahovka. Inak stenové vykurovanie - fajn, ale drahé (špeciálne omietky a iné špecialitky). Ale kto má peniaze, dobrá voľba, dá sa využiť i na chladenie v kombinácii so stropom.

... ja mám všeobecne rada, ak sú vstavané časti (teda aj radiátory) čo najmenej dekorované - to vám umožňuje hravosť a dekory v tej časti interiéru, ktorú môžte meniť. Viete tak v priebehu dňa zmeniť prehozy, vankúše, sviečky a máte novú náladu v priestore. Čo sa týka radiátorov,veĺmi mám rada klasické liatinové, ale tie staršie, ktoré majú zjemnenú profiláciu rebra. Ľudia ich v dnešnej dobe vymieňajú za tie škaredé panelové "corada" a myslia si, ako krásne si vylepšili interiérový dizajn.

Dalo by sa s Vami podiskutovať aj mimo tejto diskusie? Hľadám spoluprácu s architektami ohľadom dizajnových radiátorov. Vas prejav mi je velmi sympaticky. Rad by som Vam predstavil niektore z produktov.

 

Prílohy:

Ak ide o mňa, ja som projektant vykurovania, chladenia, ZTI...

Inak: pemac@marta.sk

0903476300

Stenovku považujem skôr za doplnok k podlahovému vykurovaniu. Veľmi záleží na tom, akým nábytkom bude zariadený interiér, a keď nábytok vymeníte, môže vzniknúť problém. Inak má takmer všetky plus ako podlahovka. Iba priebeh teploty po výške a cena sú priaznivejšie pri podlahovke. A pozor, nesmie sa nič vŕtať do steny (ťažšie obrazy, nástenné svietidlá a pod.), teda môže, ale nie hocijako, treba najskôr zistiť kadiaľ vedú trubky :-), a to je niekedy naozaj problém.

Okrem toho ja  neznesiem sálavé teplo na hlavu. Ale to je veľmi individuálne. Niekto to môže mať naopak rád.

Na doplnok dosť drahý špás... Keď výkonom postačuje podlaha, nie je čo riešiť.

To, čo spomínate je preto, lebo krycia vrstva rúrok je menšia: omietka je 10 - 15 mm, poter nad rúrkami v podlahe min. 35, max. 65 (v závislosti od druhu poteru). Avšak teplota vody v rúrkach závisí od konkrétneho domu, konkrétnych požiadaviek investora. Napríklad v tom istom dome môžem navrhnúť systém s teplotou prívodu do podlahy 35°C, ale tiež 45°C. Pri vyššej teplote je väčší rozstup rúrok = nižšie investičné náklady. To, pre akú teplotu sa spolu s investorom rozhodneme, závisí od viacerých faktorov, a vysvetľovať to cez mail a pod. je veľmi náročné. Je to vždy individuálne od objektu k objektu, a musí to byť podložené aj výpočtami, bez výpočtov sa nedajú urobiť žiadne závery.

Pri tepelných čerpadlách aj pri kondenzačných kotloch platí, že čím nižšia teplota vody ide do systému, tým sú úspory na vykurovanie väčšie.

Avšak podstata šetrenia nákladov na vykurovanie pri podlahovom (alebo stenovom) vykurovaní oproti klasickému radiátorovému  spočíva najmä v tom, že teplota vzduchu v miestnosti, na ktorú sa vykuruje môže byť o 2-3 °C nižšia pri rovnakej tepelnej pohode človeka a zníženie teploty o 1°C predstavuje zníženie nákladov na vykurovanie o cca 7%. V literatúre sa uvádza, že úspora môže byť 20 - 25 %.

Pracujem v oblasti predaja TZB, ale priznám sa, že stenovky v mojom okolí sú väčšinou iba projektovou záležitosťou. (Zrejme je to rukou trhu). No keby som mal doma riešiť stenovku, prvý problém by som hľadal v hydraulike (nakoľko do steny sa väčšinou uvažuje s rúrkou okolo 8 až 10mm., jednotlivé okruhy musia byť zrejme kratšie, musí ich byť teda viac. úprava steny je takisto nie je celkom lacnou záležitosťou, keďže ide o vyššie tepelné spády a potom by som hľadal problém vo variabilite nábytku :). Ale je to iba názor, určito so mnou bude množstvo ľudí nesúhlasiť :). 

Samozrejme, myslela som ako doplnok v prípade, keď nestačí výkon podlahy. Je to alternatíva doplnenia výkonu podlahy v prípade, ak investor na to má dostatočné finančné prostriedky a nechce vykurovacie telesá, ani konvektory, napr. z dôvodu usádzania prachu.

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby