Spánok je dôležitý pre našu fyzickú a duševnú regeneráciu. Aby bol kvalitný, je vhodné venovať pozornosť správnemu výberu tvrdosti alebo tuhosti matraca. Zistite, čím sa riadiť a na čo si dávať pozor.
Čo je tvrdosť matraca
Jedným zo základných parametrov pri výbere matraca je nepochybne jeho tvrdosť. Je potrebné zdôrazniť, žeúrovne tvrdosti nie sú nijako štandardizované. Preto ak vedľa seba položíte dvamatraceod rôznych výrobcov s rovnakou úrovňou tvrdosti, môžu sa vo výsledku líšiť.
Skúsenosti ukazujú, že väčšina ľudí si vyberá matrac s tvrdosťou T2 alebo T3. Zdroj: Ferreti.eu
Vo všeobecnosti sa pre ľudí s nižšou hmotnosťou odporúčajúmäkšie matracea pre ľudí s nadváhoutvrdšie matrace. V žiadnom prípade to však nie je jediné kritérium. Potreba tvrdosti je veľmi individuálna a závisí aj od preferovaných polôh na spanie a subjektívneho vnímania.
T1 (mäkký matrac)je určený pre osoby s hmotnosťou do 60 kg.
T2 (stredne mäkký matrac)je určený pre osoby s hmotnosťou od 50 do 80 kg.
T3 (stredne tvrdý matrac)je vhodný pre osoby s telesnou hmotnosťou od 70 do 110 kg.
T4 (tvrdý matrac)sa odporúča pre osoby s telesnou hmotnosťou nad 110 kg.
T5 (extra tvrdý matrac)je špeciálne navrhnutý pre ľudí s ťažkou obezitou.
Spánok je dôležitý pre naše zdravie. Zdroj: Ferreti.eu
Vplyv tvrdosti matraca na zdravie a spánok
Skúsenosti ukazujú, že väčšina ľudí si vyberámatrac s tvrdosťou T2 alebo T3. Príliš mäkký matrac nedokáže poskytnúť potrebnú oporu chrbtici a telo sa do neho môže zabárať. Naopak, príliš tvrdý matrac vytvára zvýšený tlak na naše kĺby a cievy, čo môže spôsobiť tŕpnutie končatín a celkové nepohodlie.
Ak spíte väčšinou na bruchu, vyberte si stredne tvrdý matrac, aby ste dosiahli optimálnu polohu pre svoje telo.
Ak spíte prevažne na chrbte, vyberte si tvrdší matrac, ktorý poskytuje oporu pre vaše boky.
Ak spíte prevažne na boku, ideálny je stredne mäkký až mäkký matrac. Tento typ matraca sa totiž lepšie prispôsobí nerovnomernému zaťaženiu, ktoré vzniká v oblasti ramien a bokov.
Nedostatočná tvrdosť matraca spôsobujebolesti chrbta a kĺbov, častéprebúdzanieanarušenie spánkových cyklov.
Pre koho je vhodný mäkký a tvrdý matrac?
Privýbere stupňa tvrdostizvážte niekoľko faktorov. Ľudia, ktorí si vyberajúmäkší matrac(T1 alebo T2), majú tendenciu spať skôr na boku a majú na to aj zdravotné dôvody. Starší ľudia, ktorí potrebujú väčšie pohodlie, si tiež často vyberajú mäkší matrac.
Na druhej strane, ľudia, ktorí uprednostňujútvrdší matrac(T3 alebo T4), chcú dosiahnuť lepšiu oporu chrbta a znížiť prípadnú bolesť, ktorú môžu pociťovať pri spánku na mäkšom matraci.
Ako si vybrať správnu tvrdosť matraca
Pri výbere tvrdosti matracazohľadnite svoju telesnú výšku a hmotnosť. Výber prispôsobte aj tomu, či ste muž alebo žena. Keďže muži majú zvyčajne vyššiu telesnú hmotnosť ako ženy, mali by siahnuť po tvrdšom a pevnejšom matraci. Naopak ženy majú jemnejšiu stavbu tela a nižšiu telesnú hmotnosť, ale zároveň majú oblejšie tvary, najmä boky. Preto by mali uprednostniť stredne tvrdý matrac.
Zvážte aj svojeosobné preferencieapredchádzajúce skúsenosti. Ak viete, čo vám na vašom súčasnom matraci nevyhovuje, ľahšie si vyberiete vhodnejší model.
Ideálne jevyskúšať si matrac osobne. Skúste si naň ľahnúť a zaujmite polohu, v ktorej zvyčajne zaspávate. Možno si nakoniec vďaka osobnej skúsenosti vyberiete úplne iný matrac.
Vyberte si správnu tvrdosť matraca. Zdroj: Ferreti.eu
Úloha roštu v kombinácii s matracom
Výber matraca je jedna vec, ale nemali by ste zabúdať ani nakvalitný rošt. Tieto dve časti postele idú ruka v ruke. Spolu s matracom má rošt zásadný vplyv na správne rozloženie telesnej hmotnosti. Zároveň je zodpovedný za odvádzanie vlhkosti a zabezpečenie cirkulácie vzduchu v matraci. Ako si teda vybrať rošt do postele?
Roštymožno podľa ich konštrukcie a vlastností rozdeliť do 2 základných kategórií:
Lamelové roštysú vhodné pre penové, latexové alebo sendvičové matrace.
Latkové roštysa môžu používať pod pružinové a taštičkové matrace.
Samostatnou kategóriou súrošty, ktoré umožňujú polohovanie. V tejto súvislosti sa ďalej rozlišuje, či je polohovanie ručné alebo elektrické.
Manuálne polohovaniemôže byť skvelou voľbou napríklad pre aktívnych športovcov, ktorí chcú týmto spôsobom podporiť regeneráciu po výkone.
Seniori a osoby s obmedzenou pohyblivosťouocenia elektrický rošt postele. V tomto prípade rošt pohodlne ovládate pomocou diaľkového ovládania.
Nezabudnite, že pružinové alebo taštičkové matrace nepatria na polohovateľné rošty, pretože by sa pri polohovaní zničili.
Praktické tipy na údržbu matracov
Ak chcete predĺžiť životnosť svojho matraca a roštu, je dôležité pamätať na správnu údržbu a starostlivosť. Ochranu pred mechanickým opotrebovaním zabezpečíchránič matraca. Ochráni váš matrac aj v prípade, že sa vám v posteli napríklad vyleje nápoj.
Nezabudnite matracpravidelne vysávaťaotáčať. Pamätajte, že pod matracom by mal prúdiť vzduch, aby sazabránilo vzniku plesní. Po prebudení nezabudnite spálňu s odkrytým matracomporiadne vyvetrať.
Každý matrac a rošt má svoju životnosť. Keď sa poškodia, je dobrévčas zvážiť ich výmenu. Opotrebovaný alebo inak poškodený matrac stráca svoje vlastnosti a neplní svoju funkciu.
Správny matrac máveľký vplyv na kvalitu vášho spánku. Preto nepodceňujte výber a vyberte si taký, ktorý plne vyhovuje vašim potrebám.
Ako si vybrať správnu tvrdosť matraca
pridal(-a) Roman Chomát
Máj 1
Spánok je dôležitý pre našu fyzickú a duševnú regeneráciu. Aby bol kvalitný, je vhodné venovať pozornosť správnemu výberu tvrdosti alebo tuhosti matraca. Zistite, čím sa riadiť a na čo si dávať pozor.
Čo je tvrdosť matraca
Jedným zo základných parametrov pri výbere matraca je nepochybne jeho tvrdosť. Je potrebné zdôrazniť, že úrovne tvrdosti nie sú nijako štandardizované. Preto ak vedľa seba položíte dva matrace od rôznych výrobcov s rovnakou úrovňou tvrdosti, môžu sa vo výsledku líšiť.
Skúsenosti ukazujú, že väčšina ľudí si vyberá matrac s tvrdosťou T2 alebo T3. Zdroj: Ferreti.eu
Vo všeobecnosti sa pre ľudí s nižšou hmotnosťou odporúčajú mäkšie matrace a pre ľudí s nadváhou tvrdšie matrace. V žiadnom prípade to však nie je jediné kritérium. Potreba tvrdosti je veľmi individuálna a závisí aj od preferovaných polôh na spanie a subjektívneho vnímania.
Stupnica tvrdosti matraca
Tvrdosť matraca sa delí nasledovne:
Spánok je dôležitý pre naše zdravie. Zdroj: Ferreti.eu
Vplyv tvrdosti matraca na zdravie a spánok
Skúsenosti ukazujú, že väčšina ľudí si vyberá matrac s tvrdosťou T2 alebo T3. Príliš mäkký matrac nedokáže poskytnúť potrebnú oporu chrbtici a telo sa do neho môže zabárať. Naopak, príliš tvrdý matrac vytvára zvýšený tlak na naše kĺby a cievy, čo môže spôsobiť tŕpnutie končatín a celkové nepohodlie.
Výber tvrdosti matraca ovplyvňuje aj preferovaná spánková poloha.
Nedostatočná tvrdosť matraca spôsobuje bolesti chrbta a kĺbov, časté prebúdzanie a narušenie spánkových cyklov.
Pre koho je vhodný mäkký a tvrdý matrac?
Pri výbere stupňa tvrdosti zvážte niekoľko faktorov. Ľudia, ktorí si vyberajú mäkší matrac (T1 alebo T2), majú tendenciu spať skôr na boku a majú na to aj zdravotné dôvody. Starší ľudia, ktorí potrebujú väčšie pohodlie, si tiež často vyberajú mäkší matrac.
Na druhej strane, ľudia, ktorí uprednostňujú tvrdší matrac (T3 alebo T4), chcú dosiahnuť lepšiu oporu chrbta a znížiť prípadnú bolesť, ktorú môžu pociťovať pri spánku na mäkšom matraci.
Ako si vybrať správnu tvrdosť matraca
Pri výbere tvrdosti matraca zohľadnite svoju telesnú výšku a hmotnosť. Výber prispôsobte aj tomu, či ste muž alebo žena. Keďže muži majú zvyčajne vyššiu telesnú hmotnosť ako ženy, mali by siahnuť po tvrdšom a pevnejšom matraci. Naopak ženy majú jemnejšiu stavbu tela a nižšiu telesnú hmotnosť, ale zároveň majú oblejšie tvary, najmä boky. Preto by mali uprednostniť stredne tvrdý matrac.
Zvážte aj svoje osobné preferencie a predchádzajúce skúsenosti. Ak viete, čo vám na vašom súčasnom matraci nevyhovuje, ľahšie si vyberiete vhodnejší model.
Ideálne je vyskúšať si matrac osobne. Skúste si naň ľahnúť a zaujmite polohu, v ktorej zvyčajne zaspávate. Možno si nakoniec vďaka osobnej skúsenosti vyberiete úplne iný matrac.
Vyberte si správnu tvrdosť matraca. Zdroj: Ferreti.eu
Úloha roštu v kombinácii s matracom
Výber matraca je jedna vec, ale nemali by ste zabúdať ani na kvalitný rošt. Tieto dve časti postele idú ruka v ruke. Spolu s matracom má rošt zásadný vplyv na správne rozloženie telesnej hmotnosti. Zároveň je zodpovedný za odvádzanie vlhkosti a zabezpečenie cirkulácie vzduchu v matraci. Ako si teda vybrať rošt do postele?
Rošty možno podľa ich konštrukcie a vlastností rozdeliť do 2 základných kategórií:
Samostatnou kategóriou sú rošty, ktoré umožňujú polohovanie. V tejto súvislosti sa ďalej rozlišuje, či je polohovanie ručné alebo elektrické.
Nezabudnite, že pružinové alebo taštičkové matrace nepatria na polohovateľné rošty, pretože by sa pri polohovaní zničili.
Praktické tipy na údržbu matracov
Ak chcete predĺžiť životnosť svojho matraca a roštu, je dôležité pamätať na správnu údržbu a starostlivosť. Ochranu pred mechanickým opotrebovaním zabezpečí chránič matraca. Ochráni váš matrac aj v prípade, že sa vám v posteli napríklad vyleje nápoj.
Nezabudnite matrac pravidelne vysávať a otáčať. Pamätajte, že pod matracom by mal prúdiť vzduch, aby sa zabránilo vzniku plesní. Po prebudení nezabudnite spálňu s odkrytým matracom poriadne vyvetrať.
Každý matrac a rošt má svoju životnosť. Keď sa poškodia, je dobré včas zvážiť ich výmenu. Opotrebovaný alebo inak poškodený matrac stráca svoje vlastnosti a neplní svoju funkciu.
Správny matrac má veľký vplyv na kvalitu vášho spánku. Preto nepodceňujte výber a vyberte si taký, ktorý plne vyhovuje vašim potrebám.