PROJEKTANT

Je možné vidieť cez betón? Je.

Betón má niekedy zlú povesť - ako drsný, pevný, studený na dotyk a ťažký materiál. Litracon ale zmenil tento pohľad na betón. Kreatívny nápad, ktorý z tohto materiálu urobil svetlopriepustný betón. 

 

Betón obsahuje optické vlákna, ktorá prebiehajú z jedného konca betónu na druhú stranu prefabrikovaných blokov  a účinne prenášať svetlo z jednej strany na druhú. Farby a svetlo ostávajú pozoruhodne konzistentné, svetlo je na druhej strane betónového bloku výrazne  mäkké.

 

Vlákna môžu prenášať svetlo na viac ako 15 metrov, a keďže v betónovom bloku, alebo paneli sú obsiahnuté len v malom percente, nemajú výrazný vplyv na konštrukčné vlastnosti prefabrikovaných kusov.

Možnosti využitia tohto nového betónu sú široké, možno ho použiť pre rôzne umelecké a funkčné aplikácie. Zväčšujú sa možnosti využitia denného osvetlenia pre interiér, pri potenciálne nízkych nákladoch a väčšej trvácnosti.

Pre architektov a dizajnérov predstavuje tento svetlopriepustný betón  veľmi všestranný a zaujímavý materiál, ktorý môže stavbe dodať osobitý a prekvapivý charakter.

 

Obsahuje:                          96% betón, 4% optické vlákna

Špecifická hmotnosť:          2100 - 2400 kg/m3

Maximálna veľkosť bloku:   1200 x 400 mm

Hrúbka:                             25 - 500 mm

Pevnosť v tlaku:                 50 N/mm2

štandardné farby:               biela, sivá, čierna

 

 

 

Zdroj: www.litracon.hu

         www.dornob.com

Load Previous Comments

  • PROJEKTANT

    Peter Olšavský

    no ta cena je fakt vesela :)

    a tie lampy co su na obrazku z tohto materialu stoja 570€

    pridal som aj album realizacii Realizácie zo svetlopriepustného betónu


  • ARCHITEKT

    Martin Procházka

    všade na tych obrazkoch je silny zdroj svetla na jednej strane, bud umely alebo slnecne - ak by sa spravila priečka v interieri tak možno nebude ani priehľadná, namiešať to do betónu iba nepomôže, skôr sú tie vlákna nejak natiahnuté, zaliate a potom sa narežú potrebné bloky. Samotný betón vlastne ani nie je priehľadný, iba cez optické vlákna je svetlo prenášané z jednej strany na druhú (ak by boli prekrížené vlákna tak vlastne ani ilúzia priehľadnosti nevznikne - obrys čo je na druhej strane), aký je postup pri výrobe tak to by som chcel vidieť, zaujímavý nápad

  • FIRMA

    ján boroň

    dobré...