Domov dôchodcov v Tekovskej Breznici má 30 slnečných kolektorov

Domov dôchodcov v Tekovskej Breznici rozšíril svoj solárny systém na ohrev vody o 30 kusov nových slnečných kolektorov TS 300, z produkcie najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. Ide o jednu z najväčších realizácii využívania obnoviteľných zdrojov (OZE) na Slovensku v domove dôchodcov, ktorá pokryje prípravu viac ako polovice spotreby teplej úžitkovej vody (TÚV). Informoval o tom Ondrej Dobrocký, vedúci technického úseku THERMO|SOLARU.

,,Domov dôchodcov v Tekovskej Breznici už mal v minulosti nainštalovaný solárny systém od firmy Viessmann s 10 kolektormi a 1000 litrovým zásobníkom. Pre spokojnosť s takýmto spôsobom prípravy teplej vody sa riaditeľ domova rozhodol rozšíriť tento systém o ďalšie kolektory a väčšiu akumuláciu. Systém sme preto rozširovali o 30 ks TS 300, s výkonom necelých 43 kW a o tri 1000 litrové solárne zásobníky. Z poskytnutých údajov o spotrebe teplej vody bolo vykalkulované pokrytie podielu solárnej energie na prípravu TÚV cez 50%. Súčasná kapacita domova je viac ako 60 klientov, plánuje sa rozšírenie na 90. O tom aký presný bol výpočtový model sa uvidí po prvých rokoch prevádzky. Systém je robený ako dvojokruhový. Prioritou je predohrev TÚV a prebytky v prechodnom období a pri dostatočnom slnečnom žiarení pomáhajú kúreniu. Samotné kúrenie majú na starosti 2 plynové kondenzačné kotle,“ vymenoval O.Dobrocký.

Dodal, že práce na inštalácii systému sa realizovali v apríli tohto roku. Montáž bola ukončená po cca 2 týždňoch práce a pri vykladaní na strechu sa použila mobilná plošina. Potrubie bolo urobené medené, dimenzie 28 mm, ktorého celková dĺžka je zhruba 100 m.

,,V súčasnej technickej miestnosti už nebolo miesto pre umiestnenie ďalších zásobníkov, preto pre solárnu strojovňu poslúžila šatňa údržbárov, ktorá sa preklasifikovala na solárnu strojovňu a ktorá s technickou miestnosťou susedí. Teda sa prechádzalo len cez jednu stenu. Zásobníky sa zmestili cez každé dvere, prístup do tejto novej solárnej strojovne bol bez potreby búrania, aj keď to bolo tesné. Systém ma nainštalované aj monitorovanie cez internet,“ upresnil O.Dobrocký.

Komunálne inštalácie majú najlepšie predpoklady

Obce a mestá sú jedným z ideálnych subjektov pre väčšie realizácie OZE a v rámci nich pre inštalácie slnečných kolektorov. Takmer každá obec môže využiť ohrev vody pre jej využitie v školách, škôlkach, zdravotných strediskách, domovoch dôchodcov, obecných podnikoch, obecných kúpaliskách, v telocvičniach a športových zariadeniach, obytných domoch a pod. Ideálna šanca na využitie ohrevu vody slnkom zadarmo je v súvislosti s povinnými obedmi pre školákov a predškolákov - na umývanie riadov a varenie. V dlhodobom horizonte je návratnosť takejto investície veľmi priaznivá. Pri využití štátnych dotácií ide o najekologickejší a vysoko efektívny spôsob zabezpečenia tepla, bez znečisťovania ovzdušia a negatívnej uhlíkovej stopy.

Netreba zabúdať ani nato, že kúpou slovenských slnečných kolektorov sa podporuje domáca výroba a zamestnanosť nielen vo výrobnom, ale aj v montážnych závodoch. Je to stávka na istotu s garanciou budúceho servisu a zárukou riešenia potenciálnych problémov v budúcnosti. Jedným zo zásadných rozhodovacích kritérií v prospech slnečných kolektorov zo Žiaru aj najdlhšia záruka na slovenskom trhu– 12 rokov. Pri predpokladanej a praxou overenej životnosti kolektorov 30-40 rokov je to veľmi výhodná investícia. Slovenský výrobca s viac ako 40 ročnou históriou, je zároveň spoločnosťou s najväčším počtom inštalovaných solárnych systémov v rámci dotačného projektu „Zelená domácnostiam I, II.“

V súčasnosti sa slnečné kolektory oplatia aj bez dotácií a príspevkov všade tam, kde je vyššia spotreba teplej vody. Pri využití poukážok a fondov sa efektivita ešte zvýši a návratnosť investície skráti. Doteraz zrealizované desiatky inštalácií THERMO|SOLARU pre bytové domy na Slovensku, spolu s tými v zahraničí potvrdzujú, že solárne systémy na bytových domoch sú pri správnom návrhu rentabilné aj bez podpory štátu. Ich návratnosť závisí od rôznych faktorov a spravidla sa pohybuje na úrovni cca 10 rokov.

Pre bytové domy sú dostupné aj poukážky

Národný projekt Zelená domácnostiam II na inštaláciu zariadení na využívanie OZE priniesol zmenu niektorých podmienok na získanie poukážok, keď sa zlepšili podmienky na ich získanie pre bytové domy.  Podľa údajov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) v bytových domoch sa príspevok na 1 kW inštalovaného výkonu slnečných kolektorov pohybuje od 400 € po 440 € pri splnení jediného uprednostňujúceho kritéria týkajúceho sa dostupnosti centrálneho zásobovania teplom (CZT). Kritérium je splnené, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT. Ak je v oblasti systém CZT vybudovaný, bytový dom uprednostňujúce kritérium síce nespĺňa, ale o poukážku požiadať môže. Pre bytové domy naďalej zostáva povinnou podmienkou energetický audit, ktorý navrhne zariadenie s optimálnym výkonom po zohľadnení potenciálu úspor energie. Podporený výkon závisí od počtu bytov, maximálne je to 1 kW na byt. O poukážky sa mohli uchádzať iba domácnosti v regiónoch mimo Bratislavského samosprávneho kraja.

Energetický audit

Bytový dom je oprávnený žiadať o poukážku, len ak energetický audit potvrdí, že po využívaní podporeného zariadenia nepríde k odpojeniu od CZT alebo k zhoršeniu parametrov CZT, a tiež to, že teplo nie je dodávané z takzvaných účinných systémov CZT. Jednoduchšiu situáciu tak určite majú bytové domy, ktoré majú vlastnú kotolňu. Úlohou energetického audítora je zároveň posúdiť, či boli realizované všetky vhodné opatrenia na zníženie spotreby tepla na vykurovanie alebo prípravu teplej vody.   

Viac je na www.thermosolar.sk , tel. +421-45-601 6080

Zobrazenia: 152

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby