Na prvý dojem len zeleň, ale pri bližšom pohľade je v hustých vetvách a listoch počuť pobehovanie, šuchotanie, cvrlikanie a mľaskanie. Namiesto postreku bio insekticídom je možné v súlade s prírodou zvoliť pohodlnejšiu cestu. Kým sa škodcovia príliš rozšíria, prilákajte včas neškodných pracantov a nechajte ich robiť to, čo vedia najlepšie.

Vlastnoručne vypestovaná a zozbieraná úroda chutí najlepšie, či už je z domácej záhrady, balkóna, komunitnej záhrady alebo prenajatého pozemku. Dobrý pocit a radosť z vlastnej bio zeleniny, ovocia či byliniek nemusí byť nutne vykúpený utrpením pri pohľade na malých ale zákerných protivníkov, ktoré ničia rastliny. Na každého záškodníka sa totiž nájde bojovník, ktorý ho rád zlikviduje.

Vitajte doma

Kríky a živé ploty nie sú iba ohraničením pozemku, ochranou proti cudzím pohľadom a vetru. Posilňujú ekologickú rovnováhu a poskytujú životný priestor mnohým užitočným živočíchom. Tí tu môžu nájsť potravu, ochranu a domov. Úžitok z toho potom majú aj majitelia záhrady. „Ježe pomáhajú likvidovať slimáky, pavúky tu nachádzajú množstvo miest pre svoje hniezda a môžu si byť istí poriadnou korisťou, červienky sa starajú o dobrú náladu na záhrade. Kto by chcel vo svojich kríkoch a živom plote nájsť čo najviac druhov pomocníkov, mal by na to dbať už pri výbere drevín,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Rastliny pre živé ploty by mali byť robustné, ľahko udržiavateľné a husté. V zásade platí, že čím väčšie množstvo domácich drevín a prirodzenejší rast, tým väčšia je rozmanitosť druhov malých pracantov. Pred údržbovým rezom je vždy nutné prekontrolovať, či tam práve nehniezdia vtáky. Drozdy, červienky a ďalšie radi využívajú kríky aj živé ploty pre stavbu hniezd, ale aj ako vyhliadku. Hmyz v kríkoch im navyše slúži ako blízky zdroj potravy.

Prírodná ochrana

K najrozšírenejším záškodníkom patria rôzne druhy vošiek. S tými si ľahko poradia robustní pracovníci ako larvy zlatoočky alebo lienka sedembodková. „Molica skleníková – milovníčka paradajok a uhoriek – je nočnou morou všetkých skleníkov. Bez chémie sa týchto votrelcov efektívne zbavíte pomocou lumkov a čmelíkovcov. Hlístovce sú veľkými bojovníkmi nielen proti smútniciam, ktoré majú na svedomí mnoho mladých sadeníc, ale aj proti obávanému nosániku, usadenému na Vavrínovci lekárskom,“ vysvetľuje špecialista z Hornbachu.

Jemná ale kvalitná starostlivosť

Biologické prípravky fungujú nielen ako prevencia. Účinné mikroorganizmy zlepšujú vitalitu a príjem živín rastlín. „Prírodné hnojivo, ktoré zeleň trvalo zásobuje živinami a podporuje úrodnosť pôdy, prospeje ako úrode, tak aj zemine, aby nebola po sezóne tak vyčerpaná. Pravidelné hnojenie a starostlivosť o trávnik sú dôležité aj preto, aby sa nešírila nežiaduca burina, ktorá je odolnejšia ako tráva,“ upozorňuje David Benda. Komplexná starostlivosť o trávnik zahŕňa aj ochranu pred plesňami a ďalšími nežiaducimi organizmami, ktoré tráve škodia, alebo sú nepríjemné pre človeka. Môže však byť aj burina na záhrade vítaná? Niektorá bezpochyby áno. Žihľavami sa kŕmi mnoho húseníc, kozonoha hostcová je hmyzou oázou a blyskáč jarný so svojimi početnými žltými kvietkami dodáva bohaté množstvo nektáru včelám, čmeliakom i motýľom.

Založenie pastvy pre včely

Vzhľadom na to, že včielky sú v dnešnej dobe v ohrození, je o to dôležitejšie vytvárať pre nich životný priestor a zaistiť im potravu. Pokiaľ to možnosti dovolia, ideálnym riešením je založenie včelej pastvy na vlastnej záhrade. Na tento účel sa hodí mnoho kríkov, ruže, stromy, trvalky aj zelenina a bylinky. Včelie farebné videnie je odlišné od toho ľudského, a vďaka tomu včielky preferujú iné druhy kvetov, než by sme predpokladali. Napríklad červené ruže pre nich zďaleka nie sú tak atraktívne ako napríklad žlté slnečnice alebo modré levandule. „Ponuka kvetov by mala existovať od jari až do jesene. Za včelám priateľské sa považujú najmä rastliny, ktoré majú kvety s veľkým množstvom peľu a produkujú veľa nektáru. Jednoduché divoké tvary kvetov ponúkajú viac potravy ako plné vyšľachtené odrody. A bezpodmienečne sa musíte vzdať používania pesticídov,“ zdôrazňuje odborník z Hornbachu.

Na založenie včelej pastvy je najlepšia doba od marca do mája. Pre kvety treba zvoliť slnečné prostredie, včely totiž milujú slnko. Pôda by mala byť chudobná na živiny, zbavená trávy, dobre nakyprená a dostatočne priepustná. Čím jednoduchšia pôda, tým ľahšie je kvetinovú lúku uchovať. Zhutnené druhy zeminy by sa mali dôkladne rozvoľniť do väčšej hĺbky, pričom je možné vrchnú vrstvu zmiešať s pieskom alebo jemným štrkom. Všeobecne platí, že nie je nutné použiť kompost ani iné hnojivá. Keď sa semienka zmiešajú s pieskom, ľahšie sa rozsievajú. Stačí mierne pritlačiť, prikryť zeminou a opatrne zhutniť valcom. Je potrebné ich dobre zaliať, ocenia miernu vlhkosť.

Lúka verzus trávnik

Pastvy pre včely sa udržiavajú ľahšie než klasické zelené trávniky. „Aby kvety vytvorili ešte hustejší koberec kvetov, v prvom roku je ideálne pokosiť dvakrát až trikrát, potom stačí iba raz za rok,“ dodáva na záver David Benda. Bez včielok je život na našej planéte nepredstaviteľný. Pestrosť a rôznorodosť kvitnúcich rastlín priťahuje nielen včely, ale nakŕmia sa tam i motýle či čmeliaky, a mnoho ďalšieho hmyzu tam nachádza svoj životný priestor. Malé zvieratá, ako napríklad ježe a vtáci, sa pri love tiež rady skryjú medzi trávou a stonkami.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 93

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby