Chcete si zadovážiť záhradný domček ale neviete, ako začať? Aby ste vybrali ten najvhodnejší pre vaše potreby, budete musieť zvážiť niekoľko vecí. Odborník z Hornbachu vám prináša niekoľko tipov, na čo myslieť pred jeho kúpou.

Skôr ako si pôjdete kúpiť záhradný domček, zamyslite sa nad tým, čo sa vám vlastne páči a aký typ preferujete. Niekomu postačí iba prístrešok na náradie, niekto zas túži po letnej kuchynke či dokonca malom súkromnom sídle pre hostí.

Účel domčeka je prvoradý

Skôr než začnete vyberať záhradný domček podľa dizajnu, zamyslite sa, akú funkciu by mal domček mať. „Neunáhlite sa a venujte dostatok času premýšľaniu o tom, na čo všetko chcete záhradný domček využívať. Dobrá kúpa vám poslúži dlhé roky, preto vyberajte taký, ktorý bude spĺňať vaše súčasné, ale aj budúce potreby,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. Účel využitia zároveň ovplyvní každú ďalšiu otázku, ktorú si budete pri výbere domčeka klásť. Záhradný domček si môžete, samozrejme, postaviť od základov aj svojpomocne. Postačí vám kus fantázie, chuť do práce a určitá manuálna zručnosť.

Ak na výstavbu nemáte čas alebo skúsenosti, záhradný domček si môžete aj kúpiť.  Hotové prístrešky zvyčajne nájdete vo forme detských domčekov, úschovní na náradie alebo domčekov na relax.

Malý či veľký?

Keď už ste sa rozhodli, na čo budete záhradný domček využívať, nastal čas na výber vhodnej veľkosti. Tá bude závisieť nielen od účelu použitia, ale aj veľkosti vašej záhrady. Ak v ňom plánujete iba skladovať menšie záhradné náradie, prípadne bicykel, postačí vám menší a jednoduchší domček, ktorý ochráni skladovaný materiál pred počasím a zlodejmi.

Pre tých, ktorí chcú v domčeku skladovať motorovú kosačku, záhradný nábytok, alebo ho chcú využívať ako sklad, bude potrebný priestor s väčšími rozmermi. Pozor ale na príliš veľké „stavby“. „Domčeky by nemali presahovať zastavanú plochu viac ako 25 metrov štvorcových. Dôležitá je aj ich výška, ktorá nesmie presiahnuť 5 metrov. Dodržať budete tiež musieť aj umiestnenie domčeka, ktoré nesmie byť príliš blízko vašich susedov,“ upozorňuje David Benda.

Kvalitné materiály zaručia dlhú životnosť 

Najčastejšie sa záhradné domčeky vyrábajú z dreva. Tu sa však ponuka materiálov ani zďaleka nekončí. Materiál môžete vyberať na základe rozličných parametrov ako je odolnosť, bezpečnosť, náročnosť na údržbu či rozpočet. „Na trhu nájdete záhradné domčeky takmer zo všetkých druhov materiálov. 

Plastové domčeky poskytujú mimoriadne funkčné a zároveň štýlové riešenie pre vašu záhradu. Sú bezúdržbové, odolné a môžete do nich pokojne aj vŕtať. Domčeky z hliníka sú obľúbené pre nízku náročnosť, dobrú životnosť a výhodnú cenu. Oceľové domčeky v prémiovej kvalite ochránia váš majetok nielen pred extrémnym počasím, ale aj dlhoprstými. Drevené domčeky sú klasikou, ktorá neuškodí žiadnej záhrade. Môžete ich upraviť podľa vašich predstáv. Menšiu nevýhodu predstavuje iba nutnosť údržby,“ vysvetľuje odborník z Hornbachu.

Smerodajná je aj cena

Skôr než začnete vyberať medzi dostupnými možnosťami, musíte si stanoviť, aký máte rozpočet.  Pri nákupe záhradných domčekov je totiž veľmi ľahké nechať sa uniesť.  Čím väčšiu stavbu hľadáte, tým bude cena, samozrejme, vyššia. Tu zároveň ale platí, že čím väčší domček, tým výhodnejšia je cena na meter štvorcový. „Ak investujete do domčeka vyššiu sumu, získate viac priestoru, ktorý môžete v budúcnosti jednoducho využiť. Náradia vždy pribúda, stroje naberajú na veľkosti a váhe, záhradný nábytok sa časom vymieňa. Príliš malý záhradný domček by vás mohol o pár rokov obmedzovať, čo by si vyžadovalo výmenu prístrešku a ďalšie finančné náklady“, dodáva David Benda.

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 32

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby