Balkón je vhodným miestom pre príjemné trávenie voľných chvíľ. Pokiaľ sa na ňom už podpísal zub času, je vhodné ho oživiť. Správne vybraná dlažba dokáže zázraky. Nechajte sa inšpirovať návodom z Hornbachu, ako vydláždiť balkón.

 

Ak ste sa rozhodli vydláždiť balkón, nepodceňujte úvodnú fázu - prípravu. Tá sa líši podľa toho, aký povrch balkón má a či je problematický. Ak kladiete novú dlažbu na betón, je potrebné opraviť vady - drobenie, praskliny, diery, vysoká nasiakavosť. „Na začiatok odporúčam vykonať test nasiakavosti – nalejte na betón vodu a pokiaľ do 2 - 3 minút zmizne, povrch je chybný.  Opraviť ho môžete tenkovrstvovým betónom,“ vysvetľuje Adéla Kadlečíková, špecialistka z oddelenia obkladov a dlažby v projektových marketoch Hornbach.

 

„Ak je na balkóne pôvodná dlažba, skontrolujte poklepaním, či dlažba "neduní". Znamenalo by to, že nedrží a podklad pre novu dlažbu nie je spoľahlivý. V takomto prípade je potrebné starú dlažbu osekať a odstrániť pôvodné lepidlo,“ dodáva odborníčka z Hornbachu. Ak je stará dlažba v poriadku, môže sa na ňu položiť nová. Skontrolujte, či všetko výškovo sedí – napríklad či sa dajú otvoriť balkónové dvere. Pri kladení dlažby na dlažbu sa vyčistia škáry a mastnota z dlažby. Nanesie sa adhézny mostík – penetrácia s kremičitým pieskom, ktorá zaistí ľahké priľnutie materiálu. Dlaždice sa lepia výhradne disperzným lepidlom s 4 mm hrebeňom. Presný postup ako lepiť dlažbu na dlažbu nájdete v návodoch Hornbachu.

 

Na tento projekt budete potrebovať

Materiál

Náradie

§  Betón

§  Stierka

§  Dlažba

§  Miešadlo

§  Škárovacia hmota

§  Hladidlo a krížiky

§  Penetrácia

§  Valček

§  Lepidlo na dlažbu

§  Gumené kladivo

 

Pred samotným kladením vyberte dlažbu a pripravte si plán pokládky. „Vonkajšia dlažba by mala byť mrazuvzdorná, tá totiž nenasiakne vodu a nepopraská mrazom. Ideálna je s protišmykovou úpravou,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu, „aj lepidlo by malo byť flexibilné a mrazuvzdorné.“ Hladidlo je náradie na nanášanie lepidla. Vyberajte ho podľa veľkosti dlažby, určuje totiž množstvo naneseného lepidla. „Pre rozmery 30 x 30 cm je vhodné 6 mm hladidlo, pre 60 x 60 cm hladidlo 10 mm. Krížiky určujú šírku škáry a zaistia rovnomernú pokládku, voľte šírku 3 mm. Na veľkoformátové dlažby môžete použiť novinku 3D klipy,“ odporúča.

 

Ako si pripraviť plán pokládky? Odmerajte si dôkladne povrch a rozvrhnite kladenie tak, aby medzi jednotlivými dlaždicami vznikla 3 mm medzera. Pokladať sa začína od exteriéru, kde je dlažba vystavená poveternostným vplyvom, rezné strany dlažby totiž nasakujú. Pri stene, pod strechou, môžete skončiť polovicou dlažby.

Na samotné kladenie nie je potrebné volať ďalšieho pomocníka, balkón zvládne vydláždiť jeden šikovný domáci majster. Ideálna teplota na realizáciu projektu je medzi 15 a 20 °C. Pokiaľ hlási predpoveď dážď, majte pripravený igelit.

  

Kladenie dlažby na balkóne krok za krokom

1) Spádovanie

Spád vám zaistí, že voda z balkóna bude rovnomerne stekať a nebude robiť kaluže. Položte na podlahu vodováhu, a ak vidíte, že spád je aspoň 1 cm, je to v poriadku. Ak je vodováha v rovine, je nutné balkón vyspádovať tenkovrstvým betónom. Na pôvodný podklad natrite penetráciu, tenkovrstvový betón a všetko nechajte 4-5 dní vyzrieť.

Pre odtekanie vody z balkónu vybudujte na okraji presah alebo využije balkónovú lištu. Ak budete dávať na balkón nový betón, položte podlahovú lištu po neho. Inak je nutné lištu umiestniť pod hydroizoláciu.

 

2) Hydroizolácia

Na napenetrovaný a dobre pripravený podklad naneste valčekom 1-2 mm vrstvu hydroizolácie. Tá zabráni presiaknutiu vody medzi dlažbou a betónom. „Suchú hydroizolačnú zmes miešajte s vodou miešadlom pri najpomalších otáčkach. Pri rýchlych otáčkach by sa vám do zmesi dostal vzduch a namiešali by ste si rýchloschnúcu zmes, ktorú by ste nestihli natiahnuť,“ odporúča Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Pás steny do výšky sokla natrite hydroizolačnou stierkou. Na tú priložte hydroizolačnú pásku, ktorá zabráni prieniku vlhkosti a zatekaniu. Páskami potom obložte sokle. Hydroizoláciu nechajte 1 deň zaschnúť, na povrch naneste penetráciu a môže začať dláždiť.

 

3) Dláždenie

Namiešajte si primerané množstvo lepidla, ktoré stihnete naniesť ozubeným hladidlom, položiť naň dlažbu, všetko vyladiť, dorezať. Zvyšok lepidla vo vedre by vám počas práce stvrdol. Pokladajte dlažbu spolu s krížikmi a poklepkajte jemne gumovým kladivkom. Nechajte 1-3 dni zaschnúť, aby bola dlažba pochôdzna na škárovanie.

Pokiaľ máte plochu balkóna veľkú, je potrebné vždy po 8 metroch dlažby použiť tzv. dilatačnú šnúru, ktorá vyrovnáva tlaky takto veľkej plochy.

Tip Adély Kadlečíkové z Hornbachu na rezanie dlažby:

„Dnešná dlažba je vyrobená z extra tvrdených materiálov. Pracujte preto výhradne s profi rezačkami. Nie je nutné ich kupovať, môžete si ich aj požičať. Ušetríte tak čas, energiu aj peniaze za znehodnotený materiál nevhodnou rezačkou.“

 

4) Škárovanie

Škárovaciu hmotu kúpte výhradne mrazuvzdornú a flexibilnú. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj škárovaciu hmotu s protiplesňovými a vodu odpudzujúcimi účinkami. Odtieň voľte podľa vášho vkusu, ideálne podľa farby dlažby. Namiešajte škárovačku podľa návodu na obale. „Na roztieranie škárovačky si kúpte neoprénovou stierku - zatlačte s ňou ľahko hmotu do škáry a zvyšok škárovačky z dlažby krásne zotrite. Sokle vždy škárujte silikónom. Dve rezné plochy pracujú inak a klasická škárovačka by praskla,“ vysvetľuje Adéla Kadlečíková z Hornbachu. Dlažbu po škárovačke musíte ihneď vyčistiť a počas čistenia vodu vymeniť 3x. Dlažba musí byť po zaschnutí skutočne čistá, inak si pridáte prácu s ďalším čistením.

 

Ďalšie možnosti kladenia dlažby

Zaujímavý výsledok môžete dosiahnuť položením kamenného koberca alebo veľkoformátovej dlažby. „Montáž kamenného koberca je jednoduchá, pretože sa nemusí rezať. Povrch sa pripraví rovnako ako pred dláždením – nanesie sa betón, penetrácia a hydroizolácia. Spojivo vymiešajte s kamienkami a stierkou ho naneste na povrch,“ vysvetľuje Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

  

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 1491

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby