Spánok a produktivita: Prečo nie je dobré odsúvať spánok na druhú koľaj?

Bývate v strese kvôli nedostatku spánku? Nebuďte. Objavte tajomstvo zdravého spánku, ktorý prináša veľké výhody pre vaše zdravie a psychiku. Po prečítaní tohto článku sa konečne dozviete, ako dosiahnuť kvalitný spánok, a čo vám hrozí, pokiaľ nenájdete harmóniu.

Snažte sa dodržiavať stanovený režim. Určite si čas, kedy pôjdete spať, a naučte sa vstávať po určitej dobe. Spací poriadok musí mať pravidelnosť! My, ľudia, sme sa narodili nedokonalí, ale, pozor, to neznamená, že je na tom niečo zlé. Ide o to, že sa nedokážeme rýchlo adaptovať na rýchlo sa meniace podmienky. A zároveň platí, že pokiaľ si myslíte, že dokážete dospať stratený čas cez víkend, mýlite sa. 

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

Ako vyzerá zdravý spánok?

Berte spánok ako proces, ktorým musíte prejsť, aby si vaše telo a myseľ mohli odpočinúť od stresu zo všedného dňa. Cez spánok si prejdete fázami: od ľahkého spánku po REM spánok. Je dôležité si prejsť každou fázou, aby sa obnovovali procesy v mozgu. Aby ste však úspešne prešli celým procesom, mali by ste sa naučiť spať šesť až osem hodín denne.

Štúdie o spánku sa líšia, pretože záleží na tom, koho pozorujete. Keď ide o mladistvých, v takom prípade je pre kvalitný spánok potrebné spať 7 až 9 hodín. Úplne najmenší môžu prespať až 17 hodín. Na druhú stranu starší ľudia by mali spať 6 až 8 hodín denne. V skutočnosti si však musíte určiť sami, koľko hodín budete spať.

Spánok bez prerušenia

Prerušenie spánku prebieha rôznymi spôsobmi. Však to poznáte, idete na toaletu, budíte sa kvôli nočným morám, nevyhovuje vám posteľ, čo sa prejaví bolesťou chrbta, zlou cirkuláciou krvi, bolesťou hlavy atď.

Neprerušovaný spánok je taktiež ďalšou dôležitou položkou pre vaše zdravie. Tým, že si zaistíte kontinuálnosť, získate zároveň kvalitnejší výkon počas dňa. Pokiaľ si myslíte, že je váš spánok skutočne kvalitný, mali by ste sa cítiť takto:

  • prebúdzate sa svieži a s dobrou náladou,
  • počas celého dňa máte dostatok energie
  • a vaša myseľ je naozaj čistá.

V opačnej situácii budete trpieť depresiou, ťažšie sa sústredíte a o vstávaní nebudete chcieť ani počuť. Vplyv spánku na produktivitu je veľký a tá sa rapídne zníži. A to ešte nehovoríme o zlej nálade a agresii voči okoliu. Už ste počuli o tom, že útok je najlepšia obrana? Pokiaľ útočíte, pýtajte sa, prečo to vlastne robíte! 

Kvalitný matrac sa oplatí

Veľmi dôležitú rolu hrá v miere kvality spánku taktiež matrac. Vyberať je dnes možné z mnohých rôznych variantov. Obľúbené sú predovšetkým luxusné matrace tie sa dokážu prispôsobiť telu človeka z hľadiska anatómie tak, že chrbát nijako netrpí a spánok nie je prerušovaný. Čo sa týka materiálu, k dispozícii sú tradičné matrace z lenivej peny, taštičkové, s kokosovým vláknom a mnohé ďalšie.

Práca v noci – nočná mora

Bohužiaľ, milióny ľudí nemajú inú možnosť, než pracovať v noci. Policajti, zdravotníci, hasiči, ale aj ľudia vo výrobe či v skladoch a iných odvetviach. Nočné zmeny sú väčšinou lepšie platené, a pokiaľ vám peniaze chýbajú, nemáte na výber. Ale poďte sa pozrieť na tie veľké stopy, ktoré na vás nočná práca zanechá.

Prvou témou je chronická spánková deprivácia. To znamená, že nech sa budete akokoľvek snažiť, už nedokážete dohnať množstvo potrebného spánku. Nedostatok spánku vás doženie a verte, že napríklad také zlé sústredenie môže viesť k nepríjemným úrazom. Nehovoriac o depresiách a úzkostiach.

Náročné prepínanie vás ale môže pripraviť aj o viac než len normálne myslenie. Koledujete si o problémy so srdcom. V najhoršom prípade si rozviniete infarkt.

Zdroj obrázka: GaudiLab / Shutterstock.com

Náprava nenapraviteľného

Aj keď už ste dosť vydesení, čítajte ďalej. Zakaždým existuje pomoc, ktorá začína u vás. Nejde len o prácu na zmeny alebo nočnú prácu. Ide o to, aby ste dokázali v živote urobiť poriadok, chodili spať s čistou hlavou a spali aspoň 6 až 8 hodín, ale najlepšie 7 hodín denne. Na noc si nedávajte nič ťažké, a pokiaľ si budete chcieť dopriať popoludňajší spánok, tak si odpočiňte. Samozrejme, že nie v práci!

Nehádžte do seba tonu kofeínu alebo alkoholu. Choďte na pravidelné prehliadky k svojmu lekárovi. A pokiaľ sa vám nedá v noci zaspať, bežte sa spýtať doktora, aký liek na spanie si môžete kúpiť, aby vám nevznikla závislosť. Predovšetkým zvážte kúpu zdravotného matraca.

Tak a teraz sa už len obliecť do pyžama, zaľahnúť do postele, a dobrú noc!

Zobrazenia: 85

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby