Značky:
posledné číslo nevyjadruje číslo pomeru celého bytu ale cenu ineriéru
byt = 200tis - realizácia interiéru (60%)= 120tis - 10% projekt interiéru = 12tis
čo k tomu dodať keď veľa kúpeľňových, kuchynských alebo realizačných firiem to núka "gratis"
Ak ideme na % a ak prepočítam cenu projektu z predpokladaných investičných nákladov objektu, tak 2,5 až 3 % sú prijateľné pre projektanta. Avšak istotne nie pre malého investora. Veľkí a štátni investori toto podľa mojich informácií vedia akceptovať. A tiež už platí: zabudnime na sadzobník UNIKA :-)
Tu si spomínam na to, čo kedysi hovoril pán inižnier Nevický na jednom školení: zámer je, aby stavebný zákon určoval povinnosť investora dať si vypracovať realizačný projekt. Bol by koniec stavaniu podľa dokumentácie pre stavebné povolenie, kde je statika len ako správička a stavebná časť je naozaj len taká, aby úrad vydal SP. Veľké stavby pre napr. štátne podniky, kde ide prípadne aj o EÚ peniaze, nie sú problém. Tam to obvykle šlape ako má (isteže, tu mám na mysli len stupne PD ... :-))).
Myslím si, že napríklad pre jednoduché RD by mohol byť predpísaný jednostupňový projekt. Ja sa toto v podstate snažím aplikovať a presviedčam investorov, ako len môžem, že je to v ich záujme, hoci potom zase narazím na tú finančnú záležitosť z úvodu tejto diskusie. Kladiem si však otázku, či sa takej opory v zákone dožijem(e). A to nemám tak veľa rokov :-)
To je trefné.
Tieto veci by naozaj mali byť zakotvené v zákone. Ak to ponecháme na povedomie ľudí-investorov, ťažko očakávať posun ku zmene k lepšiemu ( snáď za 100-200 ročkof..).
Zdravotné poistenie si musí platiť v podstate každý.
Aj ten, ktorý by na plné ústa vyhlasoval, že sa bude liečiť zásadne sám.
No povedomie verejnosti o finančnej náročnosti solídnej PD je biedne. A nedá sa to riešiť nejakou osvetou,
výukou na školách, či ako bizarne. Jediná konštruktívna cesta by bola zákonná povinnosť, samozrejme rozvinutá a definovaná podľa potreby.
A komory by v tejto veci tiež mali konať. Tvrdenia, že cena je vecou dohody, vedú k tomu, čo tu máme...
Súhlasím.
Často by sa dalo "výsledné úsilie" investorov realizovať financovanie PD aj stavby RD
aj s kritickým (malým) finančným obnosom komentovať slovami:
"Postavili ste svoj dom lacno... No hej, ale za akú "cenu" !"
;-)
Veď nemusíte robiť projekt pre každého klienta a za každú cenu, ak si nesadnete s klientom a stojí Vás to veľa nervov a času tak ukončite spoluprácu. Jednak Vám nespraví dobrú reklamu a budete sa hádať na každej priečke a skladbe - potom chýba aj chuť do práce.
To , že si niektorý investori hľadajú info kade tade úplne chápem veď investujú nemalé peniaze tak sú nedôverčivý a hľadajú všetky možné informácie. Je už len na nich čomu dôverujú. Včera som narazil na jednom fóre kde si ľudia radia ako stavať na "geniálny" nápad ako zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej steny. Postup je nasledovný : na stenu sa aplikuje kontaktný zateplovák v hrúbke 50 mm na ktorý sa následne aplikuje ďalšia vrstva EPS hr 50 mm ale medzi vrstvami polystyrénu sa ponechá nevetraná vzduchová medzera hr 30 mm - kedže má vzduch výborné izolačné vlastnosti zlepšia sa tepelnoizolačné vlastnosti celej steny - no nieje to geniálne:-)
Alebo zaručený spôsob ako znížiť difúzny odpor zateplováku z EPS : po nalepení polystyrénu stačí jednoducho klincom narobiť do EPSka viacero otvorov ktorými sa bude vlhkosť dobre vetrať :-)
Viac krát som už počul o medernom spôsobe zateplovania z interiéru vraj úspory za eng sú 2x vyšie ako pri zateplení z exteriéru - minimalizujú sa tým tepelné mosty :-D
A kopec ďalších "vylepšení ...."
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.