Zdravím nenašiel by sa tu niekto, čo by mi vedel zodpovedať otázky týkajúce sa technického vybavenia pasívnych rodinných domov ?  aké sú najvhodnejšie kombinácie technológií a pod.
Vopred ďakujem

Zobrazenia: 653

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

podľa selského rozumu, čím jednoduchšie a čím menej tým lepšie. aby bola ekonomická efektivita EPD aspoň ako tak zaujímava je ideálne ak sa konštrukciou a návrhom eliminuje potreba tam okrem ohrevu vody a vetrania mať akúkoľvek inú. Moja vízia do budúcna je prechádzať na alt. en. sebestačnosť, takže najlepšia kombinácia solárny ohrev vody s dobrou akumuláciou a rekuperácia s teplovodným a el. ohrevom. + možnosť to dopojiť na elektrovolt. panely, keď sa im uráči cenovo klesnúť na úroveň aspoň 2-3tis a možno nejaká piecka pre prípad krízy (viem aké to je byť 3 dni bez kúrenia). Ono nie v každej oblasti sa dá takýto systém navrhnúť, takže ani zástancovia sofistikovaných kombinovaných systémov neprídu úplne skrátka. Zložitá otázka a ešte zložitejšia odpoveď, lebo najvhodnejšie kombinácie vo všeobecnosti neexistujú, EPD je tak labilná záležitosť, že podľa mňa nám ešte chýba nejaká tá technológia na vyriešenie pár detailov. Zavedením aerogelu do výplní otvorov, uplatnením materiálov z oblasti nanotechnológií a zvýšením efektivity solárnych panelov to bude hračka. Všetko je už vymyslené, len to dostať do praxe.

ďakujem za odpoveď

Viete ja by som to potreboval na diplomovú prácu, ktorú momentálne píšem navrhol som technológie rekuperačná jednotka  + solárny ohrev + vykurovanie - tepelné čerpadlo vzduch voda 1.np podlhovka ,2.np radiatory

Na konci práce to budem porovnávať z ekonomického hľadiska - novostavba a pasivny  /uspora nakladov, vklad investicii do technologii + návratnosti /

Myslíte si, že by mi mohla na konci práce pri takýchto zvolených technológiach by mi mohla ekonomicka efektivita výjsť ako taka ? 

keby sme celú problematiku "úspešnosti" pasívnych domov uchopili z globálneho hľadiska musí sa cena pasívneho domu blížiť k cene nízkoenergetického (s klasickými stavbami to porovnávať je scestné-to môžu predajcovia kvôli marketingu) osobne som presvedčený, že sa dá EPD postaviť za cenu blížiacu sa cene NED, je to otázka vhodnej technológie, ale to som odbočil. Pri zozname technológie ktorú si uviedol sa náklady na samotnú technológiu u NED a EPD nelíšia, keďže obdobnú zostavu nájdeš aj v NED. Ostávajú ti dva rozdiely nižšie prevádzkové náklady oproti NED a vyšie náklady na zabezpečenie dokonalej tepelnej izolácie a dokonalej vzduchotesnej obálky (nie je to len hrúbka izolácie ale aj riešenie detailov, základov, strechy, okien, dverí....). Keďže aj EPD potrebuje náklady na energie (vetranie, TUV a prevádzka užívateľov), znižuje sa tým rozdiel úspor na energiách, keby som to zjednodušil NED sa dá do 1200€/rok, EPD nech je 600€/rok (ja len za elektrinu dám toľko aby sa niekto nechytil). ak si k tomu pridáš náklady na izolovanie ako som uviedol , tie sa môžu k+udne vyšplhať aj na 5-10tis. z toho si vieš určit ekonomickú efektívnosť jednotlivých riešení. Ak ale z technoógie povyhadzuješ náklady na podlahovku, radiatory, rozvody, možno solár, alebo čerpadlo (podľa výpočtu) ušetríš ďalších možno 4-6tis. a celá ekonomika sa zmení a investície začnú dávať väčší zmysel. Preto som toho názoru že nusíme sa dopracovať j čo najjednoduchšiemu riešeniu, ktoré ešte dokáže taký dom potiahnúť a to isté platí o obálke domu, že čím tam bude viac vrstiev a spojov, tým bude vyššia aj prácnosť aj cena. celé sa to ale musí odvíjať od potreby energií, lebo možno zlepšením izolácie budeš môcť vypustiť aj čerpadlo a vykúriš to solárom, rekuperáciou. bez presných prepočtov sa nepohneš, lebo u EPD sa zanedbateľné položky ako vetranie, infiltrácia a TUV stávajú nosnými a s tým sa treba vysporiadať.

ďakujem Vám za cenné rady, budem na tom pracovať,  aby bolo riešenie mojej problematiky optimálne ....

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby