Hulmanová poslucháreň s podporou najrôznejších moderných učebných pomôcok

Architekt Berman Guedes Stretton vytvoril novú poslucháreň pre The Queen 's College v Oxforde. Oxfordská The Queen 's College potrebovala pre výučbu priestory, kam sa zmestí najmenej 100 ľudí. K predloženiu návrhov si pozvala štyri architektov. Zadanie bolo stručné: vytvoriť vysoko kvalitné poslucháreň, ktorá podporuje najrôznejšie učebné pomôcky, správna akustika a minimálny dopad na životné prostredie. Každý architekt bol požiadaný, aby navrhol vhodné miesto v areáli školy.

Berman Guedes Stretton ako miesto zvolil Nun 's Garden (Mníšsku záhradu) - dlhú, úzku záhradu v neformálnej časti areálu školy. Uvedomil si totiž architektonický potenciál lokácie. Jeho architektonický tím tak vo výsledku vytvoril intímnu a svetlom zaplnenú "záhradnú" budovou. Budova je tvorená pôvodnými záhradnými múrmi a tiež novými múrmi navrhovanej budovy (východnej a západnej steny).

Obvodová stena budovy je zvnútra pokrytá dubovými doskami. Nezávisle na kamenných múroch a oceľovej štruktúre sedí kompletne drevené jadro koncipované ako jeden kus nábytku. Toto jadro obsahuje hľadisko a kontrolnú miestnosť. Výbornej akustiky budovy je dosiahnuté vďaka nakloneniu stien a rôznych prvkov v čiastočne zapustenom suteréne.

Rozsiahle použitie európskeho duba v kombinácii s kameňom a bielou sádrovou omietkou do priestorov prinieslo pocit jednoty. To, v kombinácii s plne presklenou prednou stenou budovy strešnými oknami vzbudzujú dojem perfektného osadenia budovy do záhradných priestorov ktorý záhradu svojou prítomnosťou nenarúša.
Budova má minimálny dopad na životné prostredie vďaka inštalácii tepelných čerpadiel so zemnými kolektormi. Energia produkovaná týmito čerpadlami je používaná ako na vykurovanie, tak aj na ochladzovanie budovy.

Budova tejto kvality si vyžiadala veľmi starostlivé plánovanie, presné detaily a jemné spracovanie. Výsledok projektu je príjemným zadosťučinením všetkým zainteresovaným stranám.

zdroj : world architecture news

foto: Queen's College, Oxford. Shulman Auditorium © BSG Adrian Arbib

Zobrazenia: 267

Komentár


ARCHITEKT
Komentár osoby marketa anna medas o August 2, 2012 na 15:34

anooooo

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby