Požiar v domácnostiach často dopadne tragicky. Napriek tomu stále podceňujeme požiarnu bezpečnosť stavieb. Neuvedomujeme si následky, ktoré môžu vzniknúť nepozornosťou. Pri varení nám zazvoní telefón, zaklope u nás nečakaná návšteva alebo po dlhom dni zaspíme pri zle uhasenej cigarete. S podobnými scenármi máme skúsenosti aj z večerného spravodajstva a väčšinou si povieme, že nám sa to stať nemôže. Ako postupovať, aby sa nám to nestalo?

1. Hasiaci prístroj

V domácnosti by nemal chýbať prenosný hasiaci prístroj alebo hasiaci sprej. Vo väčších domoch je ideálne mať viacej hasiacich prístrojov. Ideálne, ak je na každom poschodí, a aj v garáži. Prípadne zvoľte miesto, kde je najpravdepodobnejšie, že požiar vznikne, napríklad v kuchyni alebo dielni. Je potrebné, aby všetci členovia domácnosti vedeli o umiestnení hasiaceho prístroja a vedeli s ním zaobchádzať. Taktiež sa odporúča hasiaci prístroj pravidelne kontrolovať, či je v ňom dostatočný tlak. Do domácnosti sa odporúča práškový hasiaci prístroj, ktorý je pomerne univerzálny a okrem pevných látok sa ním dajú hasiť horľavé kvapaliny, aj elektrické zariadenia pod prúdom.

Vhodným pomocníkom je aj hasiaci sprej s rôznymi náplňami. Jeho hlavnou výhodou je jednoduchá manipulácia, rýchli zásah a spoľahlivosť. Spreje si nájdu uplatnenie v aute, domácnosti, kancelárií alebo pri grilovaní.

2. Detektor dymu alebo plynu

Pri požiaroch vzniká neviditeľné nebezpečenstvo a tým sú jedovaté plyny. Tie vznikajú hlavne pri horení syntetických materiálov, ktorých máme dnes plné domácnosti. Vznik požiaru sprevádza na začiatku dym, ktorý nás môže v dostatočnom predstihu varovať a zachrániť, pokiaľ používame vhodný detektor dymu alebo plynu. Ten môže mať viaceré podoby, napríklad ionizačný dymový hlásič, optický dymový hlásič, detektor CO alebo LPG. O účinnosti detektoru rozhoduje aj jeho umiestnenie. Možno by ste čakali, že vhodným miestom bude kuchyňa, ale len v tom prípade, ak je možné umiestniť detektor v dostatočnej vzdialenosti od sporáka a spotrebičov, ktoré môžu spôsobiť falošný alarm. Detektor by ideálne mal byť v každej miestnosti, ale svoju bezpečnosť zvýšite aj umiestnením jedného detektora na chodbe, pri schodisku alebo v spálni.

3. Prevencia

Najlepšia požiarna ochrana spočíva v eliminácií čo najviac možností vzniku požiaru. Nepodceňujte protipožiarnu bezpečnosť vašej stavby. Treba byť dôsledný pri manipulácií s otvoreným ohňom, byť obzvlášť obozretný pri fajčení doma a hlavne v posteli. Pri manipulácií s elektrickými rozvodmi, kúrením a plynom radšej vyhľadajte pomoc odborníkov. Horľavé látky skladujte podľa predpisov a pravidelne si nechajte prečistiť komín. Investujte do kvalitných stavebných materiálov a zbytočne nešetrite na požiarnych dverách alebo náteroch. Taktiež dávajte pozor na malé deti, ktorým zapaľovač ani zápalky do rúk nepatria. Naučte ich, ako z domu pri vzniknutom požiari utiecť.

Ak požiar vznikne, nepanikárte

Uvedomte si hodnotu majetku a zbytočne pri hasení neriskujte, život vám nikto nevráti. Ak ide o malý požiar, pri ktorom nevzniká množstvo dymu, snažte sa ho uhasiť vhodným hasiacim prístrojom, vodou alebo požiarnou dekou. Ak si na uhasenie netrúfate, vyhľadajte pomoc.

Opakovanie je matka múdrosti a preto by sme nemali zabúdať ani na známe telefónne čísla. Buď zavolajte na jednotné európske číslo tiesňového volania 112 alebo tiesňové číslo hasičského záchranného zboru 150.

Zobrazenia: 464

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2019  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby