Inžinierska činnosť (IČ), plným menom inžinierska investorská činnosť, medzi nami, „stawebníkmi“ ľudovo nazývaná inžiniering, vznikla ako akýsi apendix tzv. projektovej činnosti, čiže kráľovskej disciplíny.
Ako som sa dozvedel z dôverných historických prameňov, v našom socialistickom Československu vznikla vraj v období búrlivého povojnového rozvoja národného hospodárstva (dnes by sme to nazvali developerským búmom), kedy sa začal intenzívne budovať vojnou zničený priemysel a infraštruktúra, s čím súvisela aj mohutná bytová výstavba, vrátane príslušnej občianskej. Investorom všetkého bol vtedy štát, prostredníctvom napríklad národných výborov, alebo štátnych podnikov. Keďže tieto pôvodne nemali vo svojich stavoch ľudí znalých mimoriadne zložitých a náročných povinností a funkcií stavebníka – investora, čo neprispievalo k ich autorite na stavbe, najjednoduchšie, ale priznajme že aj najlogickejšie riešenie bolo udeliť stranícku úlohu projektovým organizáciám, ktoré predsa len aké také poňatie o tom mali, aby vytvorili organizačnú zložku pre inžiniersku činnosť.Samozrejme, riaditelia projektových ústavov to prijali naoko s nevôľou, ale v duchu s jasotom, veď mohli ustanoviť funkciu ďalšieho námestníka, posunúť mu starú a sebe kúpiť novú šesťstotrojku (to bolo niečo ako dnes BMW, pozn. aut.) a zároveň upratať nezodpovedných pracovníkov, ktorí mali bližší vzťah k paragrafom, ako k pantografom (to bolo také špeciálne pravítko).
Toto sa ale okamžite stretlo s bledou závisťou predsedov ONV, MNV, KNV i generálnych riaditeľov závodov, preto vo vidine bielych šesťstotrinástok (Mercedes) tiež urýchlene zakladali investičiarske odbory a úseky a tak mal pomaly aj každý kravín svojho „špecialistu“ na prípravu a realizáciu výstavby všetkých druhov. Bujnenie týchto orgánov uťala až vyhláška č. 89/1976 Zb. o oprávnení na IČ vo výstavbe. Od oných čias sa však doteraz traduje nelichotivý pohľad architektov a projektantov na tento živočíšny druh a ich postavenie je nimi prirovnávané prinajlepšom k zubárom v medicíne.
Že preháňam?? Nuž, nie že by som to celkom popieral, ale spravte si malý sociologický prieskum medzi ľudom – čo je to projektová činnosť bezpečne vie možno aj päť ľudí z desiatich. Ale definovať pojem „inžiniering“ má problém asi aj ten, čo ho vykonáva. Alebo iný rukolapnejší príklad – rôzne webové registre a profesné adresáre – odvetvie projektovej činnosti nájdete všade, inžiniersku prakticky nikde, sem tam sa niekde objaví akurát tak profesia stavebný dozor, ako hlboko zasunutá podkolonka projektovej činnosti.
Seriál týchto malých okienok (plastových 5-komorových) by chcel prispieť k osvete, zlepšeniu postavenia a renomé IČ, ale sledujúc vývoj, nebojím sa otvorene vysloviť, že možno i k záchrane tejto náročnej a nevďačnej profesie, čo mienime zavŕšiť až zápisom do listiny ohrozených jedincov v rámci UNESCO. Tak nám v tom, milé Stawebníctvo, pomáhaj!
Copyright: Ladislav Mihálik, inžinierska činnosť
Bratislava, 12/2010
PROFING je súkromná inžinierska kancelária, ktorá poskytuje klientom úplný servis v oblasti stavebného inžinieringu a súvisiacich činností.
Ďalšie časti seriálu :
Komentár
Vďaka za milé a povzbudivé slová, Peter.
A na spoluprácu sa teším :-)
Super čítanie k poobedňajšej kávičke, článok ma zaujal a aj pobavil, už viem koho mám na IČ odporúčať - musí byť radosť s Vami spolupracovať.
... a ešte by som rád upresnil, že aspoň podľa mojich skúseností 95% tých "šialených úradníkov" sú slušní, milí a erudovaní ľudia, s ochotou pomôcť. Žiaľ, tých zvyšných 5% im kazí renomé, ale myslím, že v iných oblastiach života je to podobne, ak nie horšie.
LEA !!! MILAN !!! I LOVE YOU SO SO MUCH MUCH!!! :-)))
Lea : tiež to vidím podobne :-)
inžiniering je náročná činnosť
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.