Upozornenie pre projektantov a dodávateľov oceľových konštrukcií

Existujú dva rozdielne typy profilov s rovnakým označením UPE ! Na stránkach staticstools.eu sú profily typu UPE v zmysle normy DIN 1026-2 ako je to aj uvedené na úvodnej stránke s týmto typom profilu http://www.staticstools.eu/sk/profile-upe
Existujú, respektíve v našich končinách sa používali aj profily s rovnakým označením UPE, avšak s inými rozmermi prierezov. Tie boli v rozmerovej rade UPE200, UPE220, UPE240, UPE270, UPE300 a boli zhotovované v zmysle normy ČSN 42 5572 vydanej 16.11.1985. Podľa mojich nezaručených informácií sa tieto profily už nevyrábajú, aj keď v ponuke niektorých dodávateľov hutných materiálov sú. Táto norma je napočudovanie stále v platnosti ako na území ČR, tak aj pod označením STN 42 5572 na Slovensku. Normovou existenciou dvoch rôznych profilov s rovnakým označením vzniká nebezpečenstvo zámeny. Najmä starší projektanti na území Slovenska a Čiech často používajú ešte staré tabuľky s prierezovými hodnotami valcovaných profilov a ani nevedia o existencii rovnako označovaných profilov s inými rozmermi prierezu. Profily podľa ČSN 42 5572 majú menšiu tuhosť ako rovnako označené profily podľa DIN 1026-2. Najčastejšie teda dochádza ku zámene, ktorá nemusí byť v prospech bezpečnosti, keďže naprojektované profily majú síce nižšiu únosnosť ako sú na stavbu napokon dodané, ale môžu vzniknúť rôzne konštrukčné nedostatky vyplývajúce z iných rozmerov prierezov. Dodávateľom oceľových konštrukcií v takom prípade v neposlednej rade môže vzniknúť strata, keďže v projekte a jeho rozpočte a teda často aj v ponukovej cene za dodanie oceľovej konštrukcie sa uvažovalo s touto nižšou hmotnosťou.
Nebezpečnejšia situácia môže vzniknúť pri opačnej zámene, preto za všetkých projektantov dúfam, že profily UPE podľa ČSN 42 5572 sa už skutočne nedodávajú. Ak má niekto relevantnejšie informácie o možnostiach dodávky profilov UPE podľa ČSN 42 5572, tak nech sa s nami o nich podelí.

Zobrazenia: 550

Komentár


PROJEKTANT
Komentár osoby Martin Roth o Júl 6, 2016 na 9:42

Pred časom som si robil prieskum medzi najväčšími dodávateľmi hutných výrobkov a oceľových prierezov na Slovensku a zistil som, že drvivá väčšina z nich ani nevie podľa akých rozmerových noriem sú profily ktoré predávajú zhotovené a už vôbec nie, že rovnako označené profily UPE môžu mať rôzne rozmery a teda aj parametre. Čo sa týka komentára Ing. Rujáka, tak áno, projektant je povinný (aj keď aj to nie je celkom pravda) navrhovať na území SR podľa platných slovenských noriem, ale tým použitie profilov zhotovených podľa DIN nie je dotknuté. Jedná sa totiž o rozmerové normy a nie o normy na navrhovanie, ktoré nevylučujú ani neobmedzujú na použitie v oceľových konštrukciách žiadne profily. Navyše pokiaľ viem, tak na Slovensku ani v Čechách žiadna oceliareň či valcovňa profily UPE podľa ČSN 42 5572 nevyrába a takisto v ponuke dodávateľov sa takmer nevyskytuje a ak áno, tak je dovezená z Ukrajiny, alebo Ruska a je vyrobená podľa ruských noriem GOST a nie podľa ČSN. Takže ja odporúčam navrhovať profily, ktoré sa na trhu bežne vyskytujú, pričom však odporúčam priamo na výkresoch uviesť, že sa jedná o profily podľa rozmerovej normy DIN 1026-2.


PROJEKTANT
Komentár osoby Přemysl Gajdošík o Júl 5, 2016 na 23:27

Na tento problém jsem taktéž narazil před asi dvěma lety. Když se však podívám na stránky společnosti Ferona.sk tak zde je uvedeno jen UPE del DIN (Ferona SK)

Na českých stránkách jsem našel ještě i profil dle Původní ČSN sice jen UPE200 (menší Ferona CZ), ale i tak se nabízí upozornění pro rekonstrukce kde se s těmito "jinými Ičky" můžeme setkat.

Je také možno se s výskytem ČSN varianty setkat u stavebníků menších objektu kteří mnohdy šetří a seženou si starší profily od všech možných známých a přátel.


ODBORNÁ VEREJNOSŤ
Komentár osoby Ing. Pavol Ruják o Apríl 5, 2014 na 23:34

Projektant stavieb a obzvlášť statik je POVINNÝ NAVRHOVAŤ NA ÚZEMÍ SLOVENSKEJ REPUBLIKY PODĽA PLATNÝCH SLOVENSKÝCH TECHNICKÝCH NORIEM - STN (a nie podľa DIN, nie podľa ČSN, nie podľa ÖNORM, nie podľa ISO, ani nie podľa EN)...

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby