Elementy alebo kameň-papier-nožnice-MilaJovovich

Každý dobrý dizajnér/interiérový architekt by sa mal riadiť pri tvorbe dvoma základnými kritériami:

  1. Zdravý rozum a praktickosť
  2. Odborné znalosti  v architektonickej a konštrukčnej tvorbe (estetické cítenie tiež nie je na škodu)

Tretie kritérium (ja to pridám ako bonus) je Feng shui. Je to viac-menej filozofické kritérium alebo: ako dosiahnuť harmonický súlad s prírodou v priestorovej tvorbe okolo nás. (znie to trošku ako EKO klišé, tak sa to pokúsim vysvetliť)

Každému z nás, (je to jedno skade pochádza), Eskimák-lovec, slovenský daňový úradník, Pigmejský pastier, alebo čínsky boh srandy, keď ukážeme obrázok, na ktorom je kus prírody,  bude sa im zdať krásny (aj tak, že možno nikdy takú prírodu ešte nevideli). Z  vlastnej skúsenosti viem, že to isté platí aj na interiéry. Nemusí vám sedieť štýl, možno ani farba, ale keď všetko je na mieste, tak sa to ľuďom bude páčiť. Aj zarytí minimalisti sú sami zo seba prekvapení, že sa celkom ľahko vedia stotožniť trebárs aj s rustikálnym interiérom. Odporúčam si pozrieť prednášku na tému krása. (od 7.minúty)

Číňania  nato prišli pred pár stovkami(tisícmi) rokmi. Hľadali súvislosti a zákonitosti krásy a  dokonalosti. Aký je základný vzorec harmónie? Aké základné elementy nás obklopujú ? Ktoré z nich potrebujeme, aby sme dokázali vytvoriť estetický súlad?

Nás ešte v škole učili, že základné elementy, ktorých sa skladá celý vesmír nájdeme v Mendelejevovej tabuľke. Od vodíka (H) až po Ununbium (Uub). Číňania však tvrdia, že všetko na zemi sa skladá z 5 základných elementov. (Luc Besson to tiež tvrdí vo filme 5.element, :)) Pomocou interakcie jina a janga nás tieto elementy obklopujú v nespočetných kombináciách. Preto sa cítime dobre tam, kde všetky elementy sú harmonicky vyvážené. Toto je základným kameňom feng shui. Do hlbšej filozofie sa nepúšťam, pokúsim sa zostať len v interiéroch. Pri tvorbe každého interiéru majme na zreteli 3 princípy:

  1. musíme určiť, ktorý element je prítomný a v akom množstve
  2. ktoré chýbajú – akými by sme mali ešte priestor doplniť
  3. ako dosiahnuť, aby všetky elementy boli v rovnováhe

Tí, ktorí počuli o Jin/jang, tak možno vedia, že tieto „mystické pojmy“ označujú protipóly, ktoré spolu vytvárajú celok. Neoznačujú len ženu/muža, zimu/teplo alebo tmu/svetlo, ale skoro všetko až po ozdobené/jednoduché alebo zadné/predné...

Elementy rovnako neoznačujú len materiály, ale aj tvary aj farby. Malým tréningom ich dokážeme rozpoznať na prvý pohľad. Elementy v interiéri:

 

DREVO

- všetky nábytky

- drevený obklad

- textílie rastlinného pôvodu: bavlna, umelý hodváb, konope, papier

- poťahy, závesy, záclony kvetinovým alebo rastlinným motívom

- obrazy prírody, zátišie s kvetmi

- stĺpy, trámy, zvislé línie

- všetky odtienie modrej a zelenej farby

 

OHEŇ

- všetky svietidlá, neonove, žiarivky, petrolejky, sviečky, oheň v krbe ale aj svetlo slnka

- predmety zvieracieho pôvodu, vlna, kožušiny, koža, kosť, perie

- plasty

- domáce alebo divé zvieratá

- trojuholníkové, kúžeľovité tvary, ihlany

- obrazy ľudí alebo zvierat

- všetky odtienie červenej

 

ZEM

- tehly, hlina, škridla

- predmety z keramiky

- obdĺžníkové alebo štvorcové predmety, dlhé ploské plochy

- obrazy púšte, lúky, zeme

- odtienie žltej a hnedej

 

KOV

- všetky kovové predmety, antikorové nádoby, medené alebo bronzové kľučky, hliníkové alebo strieborné príbory, zlaté šperky atď…

- predmety z kameňa, zo skaly, mramor, žula, gres

- krištále, drahokamy a polodrahokamy

- kovové alebo kamenné sochy

- kruhové, polkruhové alebo oválne tvary, kupoly,

- hodinky

- odtienie bielej a šedej,  pastelové farby

 

VODA

- všetky potôčiky, rieky, jazierka, pramene, fontány

- lesklé predmety, brúsený krištáľ, sklenené predmety, zrkadlá

- odvážne, dynamické voľné formy, asymetrické tvary

- čierna farba, veľmi tmavé odtiene všetkých farieb

 

Akvárium je ideálna kombinácia všetkých elementov, totiž má v sebe všetky prvky:

sklenená nádoba a voda v ňom – voda

Rastlinky – drevo

Rybičky (ideálne červené :)) – oheň

Piesok – zem

Skalky, kamienky – kov

Rovnako môžeme „zosúladiť“ aj obyčajný kvetináč:

Umiestnime pred zrkadlo – voda

Zasaďme rastlinku do červeného hliníkového kvetináča – oheň, zem

Zdravá rastlinka – drevo

Ak ešte položím na zem biely okruhliak - kov

Hotovo. Všetko elementy sú prítomné – nastane harmónia. A vám všetci pochvália aké krásne máte akvárium alebo kvietok. A mohol by som tak pokračovať do nekonečna...

Teraz som spomenul predmety, ale všetko je rovnako aplikovateľné aj na interiér. Len sa obzrite okolo seba a hneď úplne v inej súvislosti vidíte váš domov alebo pracovisko. Znie to možno zložito, ale principiálne je to veľmi jednoduché. Chce to len trošku cvičenia.

Jednotlivé elementy sú medzi sebou v rôznom vzťahu, navzájom sa môžu podporovať alebo jeden druhého obmedzovať

 

            +                                             -

Voda živí drevo                     Drevo využije zem

Drevo podporuje oheň           Zem obmedzuje vodu

Z ohňa sa rodí zem                 Voda hasí oheň

Zem rodí kov                         Oheň taví kov

Kov udrží vodu                      Kov zničí drevo

 

Zoberme fiktívnu chalúpku: steny drevené, strop drevený, nábytok drevený – jednoznačne  prevažuje element dreva, keď dám aj drevené parkety, tak koniec - feng shui sme prešvihli. Aby som vyrovnal silnú pozíciu dreva, potrebujem ho „kaziť“ kovom (kov ničí drevo). Takže na podlahu namiesto parkiet použijem kameň alebo gres (kov), keď mám holé steny, namaľujem ich na svetlú farbu (kov), keď mám krb obložím ho kameňom (kov). Musí byť prítomná aj voda, opatrne s ňou,  lebo voda podporuje drevo - použijem nejaké vitrínky, alebo zrkadlo, alebo nejakú sklenenú nádobu. Kvôli podlahe zem je stále prítomná, červené vankúše, deka, možno sedačka, lampy prezentujú  oheň. 

A teraz milí skeptici, kľudne môžete povedať, že je to táranina (uznám – aj ja som povahovo neveriaci Tomáš). Kým to nevidím na vlastné oči alebo nemám to veľakrát vyskúšané, tak to beriem veľmi športovo. Práve preto, aby ste nemysleli, že si vymýšľam a táram do vzduchu. Pred pár týždňami som robil malý experiment s vami na stavebníctvo.sk. Vyhodil som album, kde bola rovnaká obývačka v troch farbách. Bol som zvedavý, že ktorá varianta sa Vám bude najviac páčiť. (možno žiadna :)) Či obstojí feng shui aj pri skúške na ostro:

Zrekapitulujme si čo vidíme,

Hnedá podlaha – zem – ok

Všetko bielo biele a kovové – prevažuje jednoznačne kov – treba ho kaziť

Sklo je tam hodne – voda – ok

Podlaha drevená, nábytok drevený, zeleň v pozadí – drevo – ok

Sedačka kožená, a malé nenápadné svietidlá – oheň -  ale je toho málo

  Čisto biela varianta  - ešte viac kovu

  Zelená stena – už je lepšie ale drevo moc nepomôže na kov, oheň ešte stále hlási absenciu

  Červená varianta – veľa ohňa, tavíme kov – bingo

(väčšina z Vás sa hlásila k tejto poslednej variante (okrem klienta – ten chcel tú bielu)...

 

Nabudúce sa venujem  tomu,  kde máte doma sever.

 

Ing. Hruskó Krisztián, PhD.

(dizájner, president firmy Neopolis)

www.neopolis.eu

Zobrazenia: 3715

Komentár


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Marec 31, 2011 na 19:04

naozaj stačí drobnosť aby sme zmenili výsledný efekt, Obývačka, keď sa projektovala ešte nič netušila o FS :) - 4. rozmer dostal až neskôr :) išlo tu skôr o "hrubú demonštratívnu silu/farieb" a nie o jemnú cizelláciu

za meškanie "severu" sa trošku ospravedlním ale mám poslednú dobu aj víkendy dosť nabité...


ARCHITEKT
Komentár osoby Ing.arch.Magdaléna Mizeráková o Marec 31, 2011 na 14:39
Super článok aj s analýzami,ale v bielej OI stačí zmeniť farbu vankúšov na sedačke na oranž a myslím, že pomery "páči-nepáči" sa razom zmenia. Asi mi dáte za pravdu, že dôležité je pri tvorbe vcítiť sa do priestoru, či stavba samotná,či interiér sa nedá robiť odosobnene  a len súčtom  a odpočtom "niečoho",lebo aj tak má každý  inú mieru senzibility.Teším sa na sever. 

DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Marec 21, 2011 na 6:30

Včera sme rozobrali starým kamarátom (pri pive) večné problémy výrobcami - klientami - zamestnancami. A medzi rečou sa pýtal či rozumiem trošku do feng shui (trošku áno):

Montovali pár týždňov dozadu interiér pre jednu Pani. Tá zavolala "feng shui majsterikiňu". Tá čo vystrájala v byte nemal konca. len  jedna z majsterkyniných vyčínaní: Dala zakopať manželov rybníček v záhrade lebo to feng shui nedovolí... (skutočne aj zakopali)


ŠTUDENT
Komentár osoby Lukáš Filip o Marec 13, 2011 na 21:04
ta bielo biela alternativa mi pride fajn, pripomina mi japonsky atelier Sanaa :)

PROJEKTANT
Komentár osoby Elena Marcinová o Marec 11, 2011 na 10:45
Ja sa jednoznačne hlásim k červenej variante obývačky, príde mi útulnejšia a pôsobí teplejším dojmom. A súčasne premýšľam, aké pohnútky viedli zákazníka k fixácii na bielo-biele bývanie. Možno si človek takto naozaj potreboval niečo kompenzovať, napríklad prebytok ohňa v sebe. Napríklad väčšie plochy červenej sa vyslovene neodporúčajú do detských izieb pre hyperaktívne deti. Aplikovať FS v stavbách a interiéroch je určite v prospech človeka.
Komentár osoby Martin Procházka o Marec 9, 2011 na 13:46
nooo...prinajhoršom (alebo prinajlepšom ?): dostaneš názor od totálneho majstra a naučíš sa ešte viac, alebo aspoň opačné názory a tiež sa dozvieš viac...nedávno som dostal po pár mesiacoch robenia na jednom projekte (nie viz) poriadnu "facku", moja prvá reakcia bola vyhádať si ako to dobre robím. Ale tomu človeku pošlem asi teraz "ďakovný" dopis ako mi ušetril ďaľších pár mesiacov a naviedol ma úplne iným smerom ( nechce sa mi učiť na vlastných chybách, a najradšej by som sa učil na cudzích :). To aby niekto behal s kompasom po byte nikoho neprinútiš, ale názor si spraviť môže, prípadne si naštuduje viac (ak to časom nevysvetlíš všetko :). Nič nie je čierne a biele ako pekne vidno aj na tejto diskusii o oknách. Ale ak ju niekto bude čítať má možnosť urobiť si názor a vybrať si. To isté platí aj o FS. Tiež sa teším na ďaľšiu časť. (k tomu laik<->odborník: je práveže zaujímavé sledovať ako napríklad vníma veci niekto iný ako "papierový" odborník )

DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Marec 9, 2011 na 13:18

ešte som zabudol k tomu "testu" - pridám celú obývačku, aby ste mali väčší prehľad


Nájsť viac podobných fotografií na Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing.Hruskó Krisztián,PhD. o Marec 8, 2011 na 20:29

...no včera boli u nás maliari a do ničoho poriadne (pracovne) som sa nemohol venovať - tak som napísal článok :)

Stále som neistý zo sebou, lebo to, o čom píšem je môj (dizájnersko-praktické) vyjadrenie FS. alebo "Dizájnersko-fengšuejový výkladový slovník". Keby že by do toho sa "obul" skutočný FS majster možno rovnako by sa zabával na tom ako môj bývalý sused horolezec na filme Cliffhanger. Ako som sľúbil, tak sa  pokúsim v kocke vysvetliť laikom o čom to je celé FS... Možno to niekto berie vážne a začína podľa toho popremiestňovať svoj celý byt (alebo hľadať biele kamienky do črepníkov :)) lebo v tom cíti kus pravdy. Alebo prečíta, pozabáva sa a o hodinu to aj zabudne. Podľa mňa obe budú mať pravdu aj všetci medzi nimi... Ja sa riadim podľa toho, ale nie som žiadny fanatik, ktorý "čhi" zháňa po byte.


DIZAJNÉR
Komentár osoby Ing. Juraj Karlík o Marec 8, 2011 na 15:24
... áno, veľmi dobrý článok. Zabudol som dodať že sa teším na tretie pokračovanie - už ani sám niekedy neviem kde je sever.

ŠTUDENT
Komentár osoby Lukáš Filip o Marec 8, 2011 na 15:13

no asi by som sa tiez hlasil ku tej zelenej :), ale cim viac sa nato divam tym viac mi nieco chyba, na vsetkych, neviem ci ta cervena varianta nie je uz prilis "pretavena" :) kebyze sa aplikuje ohen na vyslovene doplnkove predmety, napr. lampy, prip. pouzivat na mensie plochy? zda sa mi ze 1 stvorak cervenej steny znacne prebije stvorak drevenej podlahy. mozno urobit z tej cervenej akesi centrum, jadro, okolo ktoreho su rozostavene vsetky elementy?

inak velmi dobry clanok, asi si v najblizsej buducnosti zaobstaram podobne citanie :)

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

 -----------------------------------

Udalosti

Sponzorský odkaz:

stavební komunita poskytuje prostor pro výměnu informací souvisejících se stavebnictvím, architekturou a designem.

 

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.

Výhodný predaj bytov Bratislava ponúka developer FINEP v rámci projektu Jégého alej IV!

Klimatizácie Daikin

Pri výbere klimatizácie dajte na kvalitu. Vyberte klimatizáciu Daikin.

© 2018  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby