Zdravím všetkých,

rád by som sa spýtal aspoň približne na cenu projektovej dokumentácie pri rekonštrukcii hlineného domčeka (vek cca 70 rokov).

Domček sme teraz čerstvo kúpili a premýšľame, či vôbec projekt.dokumentáciu potrebujeme (či by nestačilo len ohlásenie udržiavacích prác), pretože sme obmedzení finanč.prostriedkami (celkovo máme k dispozícii 11 tis. eur). Dom má približne 8x7 metrov, obvodové mury nepálená tehla 45 cm, zvonku bryzolit-zostáva, znútra vápennocementová omietka (kvôli nevhodnosti materiálu sme ju už kompletne odstránili). Dom nevlhne, nesadá, nepraská, nemá viditeľné statické problémy. Na prízemí sú dve miestnosti + chodba + kúpelňa, podkrovie sa nevyužívalo. Čiastočné podpivničenie (pod chodbou cca. 1,4x2,5m) Kúrenie plynom (gamatky) zostáva, ale iba ako "záloha" - chceli by sme pripojiť JOTUL piecku na drevo (hlinené múry majú veľkú akumulačnú schopnosť).Strecha valbová, pálená škridla.
Rozsah rekonštrukcie:
- všetky podlahy nové, aj s izolačnými vrstvami (všetko čo najviac paropriepustné) - svojpomocou
- rozvody vody, el.energie, odpady, omietky + obklady - svojpomocou
- nový krov zhodnej konštrukcie, približne aj rozmerov, tvaru + 2 vikiere/strešné okná + zateplenie krovu, nová strešná krytina - firma
- nový komín 8m na pevné palivo
- nové schodište
Financie na rekonštrukciu: 10 - 11 tisíc €

Máme dosť jasnú predstavu o tom čo a ako chceme urobiť, len nevieme, či sú potrebné projekty a či by sa dalo nejakým spôsobom zistiť, či nám naše finančné zdroje budú stačiť na danú rekonštrukciu. Našim cieľom je malý, kompaktný, praktický, jednoduchý, no kvalitne zhotovený a premyslený domček.

Koľko by teda odhadom stálo poskytnutie poradenskej činnosti a vypracovanie dokumentácie potrebnej k rekonštrukcii rodinného domu v nasledovnom priebehu a rozsahu:
 vypracovanie štúdie - predprojektová príprava (štúdia, vizualizácie), vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie, príp. ohlásenie stavby (PD pôvodný stav,
PD nový stav, PD statika, PD voda/kanalizácia, PD elektro, PD vykurovanie/tepelné posúdenie),
vypracovanie podkladov pre práce a činnosti vykonávané svojpomocou a  vypracovanie výkresov pre zhotoviteľskú/é firmu/y.

Za každý názor či radu vopred vďaka.

Ľudo

Zobrazenia: 31135

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

Držím prsty s rekonštrukciou váľkový dom Vám ponúkne zdravé bývanie, pridajte aj zopár fotografií z interiéru, exteréru a krovu pre lepšiu predstavu.

Preto sme si na začiatok kúpili starší mini domček, aby sme "otestovali" ako sa v ňom býva. No keďže sme už väčšia rodinka (3 deti), tak nám to priestorovo bude vyhovovať len tak-tak - na prízemí kuchyňa spojená s obývačkou, maličká spálňa, chodba, kúpeľňa + wc. V podkroví by sme chceli 2 menšie detské izby. O 2-3 roky by sme sa chceli pustiť do stavby nového hlineného domu s kachľovou pecou, ak sa nám tento osvedčí (aj keď nepredpokladáme, že by nás hlinený dom v niečom sklamal).

Zatiaľ sme ho celý "odstrojili" - všetky vnútorné omietky sme odstránili až po hlinu, zbúrali sem deliacu priečku medzi 2 miestnosťami na prízemí, vytrhali sme podlahy (nevhodná izolácia), demontovali spodný záklop (aby sme vedeli v akom stave sú trámy) atď.

Fotky sprístupníme v priebehu víkendu.

Ľudo&Denisa

Asi pred tromi rokmi som robil projekt na obnovu váľkového domu investor bol eko-nadšenec a veľmi túžil bývať v hlinenom domčeku, dom ktorý kúpil bol v dosť žalostnom stave vypadávalo a vlhlo murivo, miestami chýbali základy, boli použité nevhodné betónové podlahy, krov pomaly dosluhoval a strechou zatekalo napriek tomu sa pustil do obnovy ak by ste mali záujem môžem Vám poslať kontakt na toho pána a možno Vám poskytne informácie o cenách a náročnosti obnovy domu.

Budeme vďační za každý kontakt, ktorý nás posunie o niečo ďalej.

Vďaka, Nagyoví

práve sme v ateliéri skonštatovali, že nerobte projekt, radšej si zavolajte niekoho, kto tomu rozumie - moja sestra aj s manželom sú architekti a bývajú v starom hlinenom domčeku, ktorý je náááádherný - väčšinu síce doslova zreštauroval švagor, nakoĺko nájsť remeselníkov, ktorí pochopia, že chcete vápenné omietky, nechcete plastové okná ani betón na podlahe a chcete dokonca zachovať staré trámy! - takí asi u nás nie sú, tí čo sú, tak sú už reštaurátori ... neviem, v ktorej lokalite máte domček, ale vieme Vám poskytnúť kontakt na geniálneho pána statika, môjho švagra, ktorý má k týmto veciam cit - hlavne to spravte so zdravým sedliackym rozumom a nenechajte sa rozviklat múdrymi rečami majiteľov firiem

Prajem dobré ráno,

taká je aj naša predstava, len zohnať človeka, ktorý vie čo robiť, je ťažké. My sme len samoukovia, teoretici a ešte k tomu začiatočníci :-). Teraz prestavba viac-menej zostáva na mne, pretože manžel dostal pred pár dňami prac.ponuku, ktorá sa neodmieta a je to presne to, čo vždy robiť chcel a aj dizertačku má orientovanú tým smerom. Tak má teraz dve zamestnania a na mne "zostali" 3 deti, domácnosť a domček. No keďže som sociologička, tak mi je to z technickej stránky dosť vzdialené, ale rada sa naučím niečo nové. Horšie je, že máme obmedzený rozpočet (10-11 tis. na prerábku + cca 1-2 tis. na dvere, kuch.linku, vaňu). Plastové okná musia žiaľ zostať. Tie biele miesta na fotkách je vápenná omietka, pod ktorou je kovová mriežka/pletivo. Zatiaľ som to neobúchala, aby som zbytočne neničila niečo, čo tam môže zostať. Okolo okien je však klasická "umelá" omietka s cementom, neviem či to nechať alebo nie. Ak by to nebol až taký problém, tak by som to nechala (kvôli nákladom a času, potrebnému na dokončenie).

Niečo si vieme spraviť sami - komplet elektrinu, pripojiť piecku na drevo + komín, rozvody vody a plynu, samozrejme vymaľovať ...no na podkrovie/strechu potrebujeme niekoho kto vie, čo robiť. To isté podlahy a omietky.

Domček je v dedinke pri Nitre (cca 12 km od mesta), ak by to bolo možné, budem rada, ak mi prepošlete kontakt na švagra - šikovného statika určite budeme potrebovať.

Denisa

Zabudla som - fotky som pridala do nášho profilu (Fotografie), pretože som narýchlo nenašla akým spôsobom ich pripojiť do diskusie na fóre.

Krov z fotiek vyzerá zdravo a kvalitne spravený, steny tiež nejavia poruchy, s vlhkosťou asi nie je problém inak by sa to prejavilo aj statickými poruchami keďže je dom z váľkov. Škoda plastových okien :-(

Omietky by som odporúčal vápenné alebo hlinené . Zateplenie strechy by bolo možné spraviť zhora z fúkanej celuózovej izolácie alebo minerálnej vlny len treba myslieť na kondenzáciu vodných pár. Ak sa pustíte do opravy strechy a krytiny doplnte poistnú hydroizoláciu pod krytinu skontolujte či drevo nie je zdegradované občas sa stáva, že sa krokvy alebo trámy javia ako zdravé ale na vrchnej strane pod krytinou sú nahnité. Čo sa týka návrhu podláh je potrebné vedieť aká je jestvujúca  skladba. Okapový chodník z betónu ropzhodne odstránte a nahradte štrkovým obsypom. 

Zdravím, krov síce vyzeral zdravo, aj my sme si to mysleli, a to sme ho videli na vlastné oči....

Pri následnej sondáži vysvitlo, že to tak celkom nie je a asi bude jednoduchšie vymeniť celý krov komplet. Kvôli priestoru v podkroví práve zvažujeme, či by nebola lepšia sedlová strecha (teraz je valbová). To zas môže priniesť ďalšie prekvapenia.

S omietkami súhlasíme na 100%, o iných sme ani neuvažovali. O výsledku rozhodne aj cena podkrovia vzhľadom na rozpočet. Zateplenie sme uvažovali thermofloc-om.

Podlahy sú 10 cm škváry+dlážkovica. Chceme to lepšie odizolovať, + zachovať paropriepustnosť, takže všetko musí ísť von. Naspodok penové sklo + nejaká tepelná izolácia, povrch drevo/korok.

Okapový chodník zrušiť a zvonku obv. múry oddrenážovať.

Vďaka za názory a rady, pekný víkend.

Ludo   

Zaleží  akého charakteru a rozsahu je poškodenie dreva, jednotlivé časti krovu sa dajú nahradiť opraviť, doplniť, zosilniť (škoda pekného krovu) prizvite statika ktorého Vám odporúča Kristína  ten poradí (strecha súca na zvalenie vyzerá inak ale môžem sa mýliť možno tam máte drevomorku ) - nemusíte hneď zhodiť celú strechu, čo vám prinesie nemalé finančné náklady a možné prekvapenia -  stačí týždeň výdatných dažďov bez strechy a neviem neviem ako to môže dopadnúť.

Čo sa týka zateplenia a skladby strechy, osobne by som šiel do zateplenia nad krokvami a nie medzi ne. Má to viacero výhod !

Zatepliť podlahu, odizolovať od vlhkosti a zároveň zachovať paropriepustnosť nie je jednoduché :-)

Vhodné riešenie pre staršie baráky bez účinnej hydroizolácie podlahy je možné pomocou skladby so vzduchovou medzerou. Vzduchová medzera funguje ako izolácia proti zemnej vlhkosti.  Odvetrávaná môže byť rôznymi spôsobmi pomocou komínov, vetracích kanálikov ... (závisí od dispozície, úrovne podlahy nad terénom,  ...)

Vzduchová medzera sa dá vytvoriť pomocou trapézového plechu, IPT dosiek,retifikačnými podložkami, IGLU  tvarovkami....

 

Neviem či  táto skladba  bude pre Váš domček  vyhovujúca ale ak na ňu nepôsobí tlaková voda funguje dobre, pripájam riešenie obnovy podlahy z jedného nášho projektu :

Drenáž ak je dobre navrhnutá a kvalitne  zrealizovaná pomôže, ak nie môže uškodiť - bude sa vám tam len hromadiť voda :-(

Tak tomu už sa hovorí vzduchová medzera :-D

Zdravíme všetkých,

takže - na domček sa bol pozrieť spomínaný statik a vyzerá to beh na dlhú trať. Keďže nemáme k dispozícii neobmedzené množstvo času na prerábku, tak musíme hľadať riešenia, ktoré sú častokrát kompromisom nie ideálom. Či sa bude meniť komplet celý krov závisí v tejto situácii od vyjadrenia realizačnej firmy.

Chcel by som sa spýtať k podlahe - vzduchová medzera je vytvorená drevenými hranolmi, ktoré sú na vlhkej zemi (obr.1). Nebudú časom odhnívať, resp. či nebudú rozdielne sadať časti podlahy? Nebolo by lepšie vyplniť tú vrstvu penosklom (alebo iným materiálom - akým?), bez hranolov ? Penosklo je tepelnoizolačné, dobre prenáša zaťaženie a zabraňuje vzlínaniu vlhkosti. A následne na penosklo uložiť ostatné vrstvy. Akú hrúbku izolácie by ste doporučili na izoláciu podlahy na teréne?

Ľudo

máte na mysli tento obrázok ? ak áno tak to je skladba strechy s tep.izol. nad krokvami.

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby