Moji známi chcú stavať rodinný dom. Údajne si vyžiadali niekoľko cenových ponúk na vypracovanie projektu pre stavebné povolenie v podrobnostiach realizačného projektu. Výsledky mi vyrazili dych. Verte - neverte, vraj sú ceny medzi 550 až 1200, maximálne 1400 € !!! Tak si myslím, že pre toto je projektant považovaný len za nejakého skresľovača, hlavne nech dá pečiatku aby bolo "stavebko". A dom sa už nejako postaví ... Aký máte názor ?

Zobrazenia: 3352

Odpovedať na toto

Odpovede na túto diskusiu

posledné číslo nevyjadruje číslo pomeru celého bytu ale cenu ineriéru

byt = 200tis  - realizácia interiéru (60%)= 120tis - 10% projekt interiéru = 12tis

čo k tomu dodať keď veľa kúpeľňových, kuchynských alebo realizačných firiem to núka "gratis"

Ak ideme na % a ak prepočítam cenu projektu z predpokladaných investičných nákladov objektu, tak 2,5 až 3 % sú prijateľné pre projektanta. Avšak istotne nie pre malého investora. Veľkí a štátni investori toto podľa mojich informácií vedia akceptovať. A tiež už platí: zabudnime na sadzobník UNIKA :-)

dnes som práve mala plodnú dišputu s verejnosťou - vzdelaným pánom, ktorého názor na architekta bol asi takýto : "architekt je človek, ktorý za peniaze nakreslí všetko". Pravdu povediac, sa jeho názoru až tak nečudujem, ale verím, že každý z nás ešte pred otázkou honoráru si dá otázku, či to za to stojí ... a že presvedčíme verejnosť, že aj my máme názor a občas aj vcelku odborný ... tak hor sa do boja! (ako vyzýval kolega Karlik ...) :D
Tak to v tejto cene sa dá spraviť asi len to, čo vraví jeden môj známy, urob a zabudni. Za statiku potom zrejme len nejaká správa, a v stavebnej časti čosi, čo na stavbe aj tak murár a tesár spraví tak, ako robí už 15 rokov a na projekt sa to nepodobá. Najlepší sú potom tí, čo zrazu po vykopaní základov zistia, že všetko vyzerá zložitejšie ako si predstavovali, a potom pán inžinier, dôjdite pozrieť, čo to tu máme.

Tu si spomínam na to, čo kedysi hovoril pán inižnier Nevický na jednom školení: zámer je, aby stavebný zákon určoval povinnosť investora dať si vypracovať realizačný projekt. Bol by koniec stavaniu podľa dokumentácie pre stavebné povolenie, kde je statika len ako správička a stavebná časť je naozaj len taká, aby úrad vydal SP. Veľké stavby pre napr. štátne podniky, kde ide prípadne aj o EÚ peniaze, nie sú problém. Tam to obvykle šlape ako má (isteže, tu mám na mysli len stupne PD ... :-))). 

Myslím si, že napríklad pre jednoduché RD by mohol byť predpísaný jednostupňový projekt. Ja sa toto v podstate snažím aplikovať a presviedčam investorov, ako len môžem, že je to v ich záujme, hoci potom zase narazím na tú finančnú záležitosť z úvodu tejto diskusie. Kladiem si však otázku, či sa takej opory v zákone dožijem(e). A to nemám tak veľa rokov :-)

To je trefné.

Tieto veci by naozaj mali byť zakotvené v zákone. Ak to ponecháme na povedomie ľudí-investorov, ťažko očakávať posun ku zmene k lepšiemu ( snáď za 100-200 ročkof..).

Zdravotné poistenie si musí platiť v podstate každý.

Aj ten, ktorý by na plné ústa vyhlasoval, že sa bude liečiť zásadne sám.

No povedomie verejnosti o finančnej náročnosti solídnej PD je biedne. A nedá sa to riešiť nejakou osvetou,

výukou na školách, či ako bizarne. Jediná konštruktívna cesta by bola zákonná povinnosť, samozrejme rozvinutá a definovaná podľa potreby.

A komory by v tejto veci tiež mali konať. Tvrdenia, že cena je vecou dohody, vedú k tomu, čo tu máme...

Aj projektant moze byt lenivec, alkoholik, ci blbec. Ak niekto nevie alebo nechce tvorit, patri do skupiny CTRL C/V. Som presvedceny, ze takto sa podkopavaju ceny v kazdom biznise. Asi nie je mozne najst riesenie, vsade vsak funguje tzv. BLACK LIST. Laicka verejnost by mala vediet kto je naozaj odbornik.   
Trefné a presné ( lenivec, alkoholik či blbec - všetky 3 možné príčiny katastrofy, už potom sú len ich kombinácie :) S tým, že laickú verejnosť podľa mňa nezaujímajú žiadne black listy, rovnako ako ich nezaujíma to, kto je skutočný odborník. Preto sú - laická verejnosť. Akonáhle sa však chcú do niečoho zodpovedne pustiť, mali by si príslušné dáta naštudovať v opačnom prípade sa sami radia do poslednej zo spomínaných troch kategórií. Ďalšou z možností je, že naozaj nemajú peniaze a snažia sa na všetkom čo najviac ušetriť - v takom prípade by sa nemali pre vlastné dobro vôbec do ničoho púšťať.

Súhlasím.

Často by sa dalo "výsledné úsilie" investorov realizovať financovanie PD aj stavby RD

aj s kritickým (malým) finančným obnosom komentovať slovami:

"Postavili ste svoj dom lacno... No hej, ale za akú "cenu" !"

;-)

Pán Karlík to vystihol úplne presne ... a mať klienta, ktorý začína šetriť už na projekte, nie je med lízať. Väčšinou je to kalvária a nakoniec to končí tak, že Vám lezie poriadne na nervy a aj Vy jemu.
Dodala by som, lezenie na nervy je ešte veľmi jemný výraz. Sú takí, ktorí Vám dajú najavo, že ste diletant, ktorý sa nevyzná vo svojej robote. A úplne najlepšejšejší je "internetový odborník", prípadne typ "u môjho brata / známeho / suseda sa to robilo takto a takto" :-)  Hoci zase úprimne, naozaj neviem všetko a nemám patent na rozum, a rada sa aj priučím a dám si poradiť. Len si prajem, teda nám prajem, aby v tom vzťahu projektant - investor ostala tá elementárna úcta a rešpekt voči odbornému vzdelaniu a skúsenostiam v danej oblasti.

Veď nemusíte robiť projekt pre každého klienta a za každú cenu, ak si nesadnete s klientom a stojí Vás to veľa nervov a času tak ukončite spoluprácu. Jednak Vám nespraví dobrú reklamu a budete sa hádať na každej priečke a skladbe - potom chýba aj chuť do práce.

To , že si niektorý investori hľadajú info kade tade úplne chápem veď investujú nemalé peniaze tak sú nedôverčivý a hľadajú všetky možné informácie. Je už len na nich čomu dôverujú. Včera som narazil na jednom fóre kde si ľudia radia ako stavať na "geniálny" nápad ako zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej steny. Postup je nasledovný : na stenu sa aplikuje kontaktný zateplovák v hrúbke 50 mm na ktorý sa následne aplikuje ďalšia vrstva EPS hr 50 mm ale medzi vrstvami polystyrénu sa ponechá  nevetraná vzduchová medzera hr 30 mm - kedže má vzduch výborné izolačné vlastnosti zlepšia sa tepelnoizolačné vlastnosti celej steny - no nieje to geniálne:-)

Alebo zaručený spôsob ako znížiť difúzny odpor zateplováku z EPS : po nalepení polystyrénu stačí jednoducho klincom narobiť do EPSka viacero otvorov ktorými sa bude vlhkosť dobre vetrať :-)

Viac krát som už počul o medernom spôsobe zateplovania z interiéru vraj úspory za eng sú 2x vyšie ako pri zateplení z exteriéru - minimalizujú sa tým tepelné mosty :-D

A kopec ďalších "vylepšení ...."

 

 

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby