Drevo je veľmi obľúbeným prírodným materiálom z ktorého vyžaruje teplo. Na rozdiel od iných stavebných materiálov sa jedná o obnoviteľnú surovinu. Drevo určené na výrobu môžeme rozdeliť na stavebné a stolárske. Stolárske rezivo sa používa najmä na výrobu nábytku, interiérových doplnkov, terás a okien. Kvalita, výzor a životnosť je priamo závislá od použitého typu dreva a jeho kvality, od čoho sa odvíja aj cena dreva. Suché stolárske rezivo je tiež základná surovina pre výrobu škárovky. Škárovky sa predovšetkým používajú na výrobu nábytku z masívu - postele, stoličky, stoly, skrine a poličky. Výrobky z tvrdších drevín ako je dub a buk sa využívajú najmä na výrobky ktoré sú vystavené väčšiemu namáhaniu ako napríklad schodiská a zábradlia, parapety a podobne.

Stolárske výrobky sú vyrobené z rôznych druhov bežných drevín, ako je napríklad smrek, borovica, buk, dub, breza, jaseň, javor, smrekovec, alebo jelša.
- Smrekové drevo je mäkké, hodvábne lesklé, voňajúce živicou, pomerne ľahké, pritom veľmi pružné a pevné, dobre štiepateľné. Dobre sa reže a hobľuje. V suchu je veľmi trvanlivé. Stolári ho využívali na mäkký nábytok. Zo starých trámov sa zhotovujú repliky truhiel, komod, skríň ....
- Smrekovcové drevo je polotvrdé, tvrdšie ako smrekové alebo borovicové, pevné a trvanlivé. Belova vrstva je svetlo žltohnedá, jadro okrovej až červenohnedé. Na vzduchu a po napustení tmavne. Kresbu letokruhov má hustejšiu ako smrek. Dobre sa obrába a dobre prijíma lepidlá aj napúšťanie. Používa sa k výrobe šindľov, masívneho nábytku, schodov, zábradlia, obloženia ...
- Bukové drevo patrí z listnáčov k najznámejším. Je tvrdé, málo pružné, pomerne pevné. Farbu má svetlo hnedú až ružovkastú, je homogénne a husté. Používa sa v nábytkárstve, na ohýbaný nábytok. Veľmi dobre sa obrába, morí a lepí.
- Dubové drevo je jedno z najžiadanejších už oddávna. Základnými vlastnosťami dubového dreva sú tvrdosť, pevnosť, húževnatosť a trvanlivosť. Z našich driev najdlhšie vzdoruje nielen poveternostným podmienkam, ale aj striedaniu vlhka a sucha. Vyrábali sa z neho sudy mlynské kolesá a lávky. Dubové drevo je obľúbené aj v nábytkárstve. S dubom pracujú rezbári a sochári. Dobre sa lepí aj morí.

V súčasnej dobe sa čoraz častejšie používajú aj rôzne tropické dreviny, ktoré sa ponúkajú najviac ako škárovky z exotických drevín ako hevea, acacia , teak, merbau, iroko, jatoba alebo dokonca aj z bambusu.
- Drevo hevea možno mierne ohýbať Po nastavení sú ohyby veľmi stále. Pri strojovom spracovaní sa drevo ľahko reže, skresáva, ohýba a vŕta. Výsledné povrchy sú hladké. Má dobré vlastnosti na lepenie a vytváranie spojov. Vydrží veľké záťaže , dobre sa tónuje a ladí do iných odtieňov. Je odolné proti mnohým hubám, baktériám a plesniam. V neposlednom rade je takmer o polovicu lacnejšie ako dubové drevo a pritom má podobné vlastnosti. Predaj reziva hevea
- Acacia je trvanlivé tvrdé drevo z rýchlo rastúcich stromov pôvodom z tropických lesov Východnej Ázie a Južnej Ameriky, odkiaľ sa ďalej rozšírilo na ostatné kontinenty. Olivovo hnedé až šedohnedé odtiene s tmavšími pruhmi a jemná plamenná textúra dávajú výrobkom z tejto dreviny krásny teplý vzhľad. Vyznačuje sa odolnosťou proti starnutiu a biologickej degradácii.
- Teakové drevo sa používa na výrobu vonkajšieho záhradného nábytku, palúb lodí a ďalších produktov, ktoré sú vystavené vplyvom počasia. Z teakového dreva sa tiež vyrábajú podlahy a dyhy na nábytok.
- Merbau je jedným z najtvrdších a odolných drevín používaných na výrobu podláh. Má vynikajúcu rozmerovú stabilitu a je vysoko odolné voči napadnutiu hmyzom. Najčastejšie sa Merbau používa na výrobu drevených podláh, taktiež nábytkárstve, v stolárstve, na rôzne obloženia, ale aj na výrobu hudobných nástrojov.
- Iroko sa užíva na rovnaké účely ako teak. Iroko je cenené vo výrobe vysoko kvalitného nábytku a exteriérových prvkov, pultov, laboratórnych pracovných plôch a podobne.
- Drevo Jatoba pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, jej drevo je skutočne „diamantovo“ tvrdé. Toto drevo je veľmi trvanlivé, má veľkú prirodzenú odolnosť voči škodlivým atmosférickým vplyvom, rozkladu hubami a mikroorganizmami, ako aj hmyzu a biologickým škodcom dreva.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.