Ohraničenie trávnika alebo záhonu má nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Môžete ho použiť ako v susedstve chodníkov a ciest, tak aj medzi trávnikom a kvetinovým záhonom. Prinášame vám 7 tipov ohraničenia, ktoré sa harmonicky začlenia do vašej záhrady.

  1. Posekané okraje trávnika

Najjednoduchším spôsobom ako oddeliť napríklad záhon od trávnikovej plochy sú posekané okraje trávnika. Nazývajú sa aj ukončovací trávnikový kameň alebo pomôcka pre kosenie trávnika. Okrem svojej vizuálnej príťažlivosti ponúkajú predovšetkým dlhodobé uľahčenie práce starostlivosti o trávnik.

  1. Lávový mulč

Lávový mulč sa vyrába z vulkanických hornín a radí sa k tuhnúcim kameňom. Predstavuje minerálnu alternatívu k bežným záhonovým pokrývkam. Vysoký podiel minerálov navyše zaisťuje zlepšenie pôdnej štruktúry a pôda ostáva dlhšie vlhká. Zrnitá štruktúra lávového mulču udržiava záhon odolný proti pošliapaniu a znižuje riziko napadnutia slimákmi. Na rozdiel od iných organických záhonových pokrývok je lávový mulč úplne bez zápachu a nehnije. Záhon tak ostáva stále pekný a odpadá aj namáhavé udržiavanie. Lávový mulč možno použiť kdekoľvek, a to aj ako posyp ciest a k vyplneniu trávnikových a rastlinných kamenných mreží.

  1. Mulčovacia kôra

Mulčovacia kôra je nadrobno nasekaná, nefermentovaná časť stromovej kôry a patrí tiež k organickým záhonovým pokrývkam. Prostredníctvom nej sa na mieste usídľujú najdrobnejšie živočíchy, ktoré zvyšujú úrodnosť pôdy. „Pri výbere vhodnej pokrývky treba myslieť na to, že mulčovacia kôra zo stromov začne po určitom čase hniť. To má za následok odčerpávanie dusíka z pôdy. Pre zaistenie rovnováhy odporúčame substrát najprv zmiešať so zrohovatenými pilinami. Pri použití mulčovacej kôry v zeleninových a kvetinových záhonoch buďte opatrní, nie je vhodná pre všetky rastliny,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. Môžete ju použiť na ťažko prístupné miesta záhrady alebo zastrčené rohy. Výrazne tým znížite náročnosť údržby. 

  1. Štrk

Ako štrk sa označujú malé kamienky z tečúcich povodí, ktoré boli vláčením po iných útvaroch v povodí dohladka obrúsené. Okrasný štrk sa používa prevažne ako pokrývka záhonov s výraznými efektmi. Tvorba záhrady pomocou dekoratívneho štrku je stále vo väčšej obľube, pretože je na pohľad esteticky príjemná. Vybrať si môžete z viacerých farebných prevedení a jeho údržba je minimálna.

  1. Kamene

Vysoko kvalitné kamene pozostávajú z pravého prírodného kameňa. K tým patria predovšetkým väčšie tvary ako lomové kamene, skaly, bludné balvany, pramenné kamene alebo dosky a dlažba z prírodného kameňa. V obchodoch sa bežne predávajú kamene a kamienky s prírodne alebo umelo zaoblenými tvarmi. Vybrať si môžete z rôznych farieb. V prípade prírodných kameňov je nutné brať na vedomie, že nemožno vylúčiť rozdiely vo farbách a tiež odlamovanie pri pohybe kameňov.

 

  1. Palisády

Ak sa rozhodnete ohraničiť záhon palisádami, určite neurobíte krok vedľa. Palisády vizuálne vyčlenia záhon z okolitého priestoru, čím ešte viac podčiarknu ich krásu. Vybrať si môžete z viacerých typov – plastové, drevené alebo kamenné. Ich výber závisí od vašich estetických preferencií a manuálnych zručností. „Palisády môžete zakúpiť jednotlivo alebo v blokoch, pričom blokový tvar má samozrejme rozhodujúce výhody. Ich použitie je rýchle a jednoduché, pretože sa stĺpiky sa nemusia narovnávať jednotlivo. Palisády možno tiež zviazať do záhonových lemov pomocou drôtov. Obľúbené sú aj minipalisády, ktoré sa predávajú bez špicu alebo zašpicatené, ktorých montáž je veľmi jednoduchá. Rýľom vykopeme plytkú brázdu, do ktorej sa jednotlivé palisády iba zatlačia,“ hovorí David Benda.

  1. Gabióny

Gabióny sú drôtené koše alebo klientky, ktoré ponúkajú praktickú a cenovo zaujímavú možnosť oplotenia objektov alebo rafinované zariadenie záhrady. Spájajú niekoľkými úchopmi bez nutnosti použiť náradie. V záhradnej architektúre sa tieto prvky už dávno stali bežnou súčasťou. Ale ich univerzálnosť a veľký priestor pre aranžovanie týchto kreatívnych prvkov oceňuje tiež stále viac záhradkárov. „Kamene, ktoré do mriežkovaných prvkov naplníte, by mali byť mrazuvzdorné a väčšie ako veľkosť jednotlivých ôk košíka. Vo viditeľnej časti je možné pekne navrstviť ich rukou alebo ich jednoducho len tak nasypať dovnútra. Na pohľadovú plochu sa používajú prírodné kamene a dovnútra sa často sype recyklovaná stavebná suť,“ dodáva odborník z Hornbachu. 

 

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 518

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2020  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby