Pri zariaďovaní domu prihliadame na dôležitosť jednotlivých miestností, ako aj na ich funkciu. Primárne berieme ohľad na obytné miestnosti, ktorým sa dostáva aj najviac denného svetla – no miestnosti, ako je kúpeľňa, ostávajú na ďalších priečkach. Prinášame vám preto niekoľko tipov, ako sa vysporiadať s nie práve optimálnou lokalitou kúpeľne v dome a na čo by ste nemali zabudnúť pri jej zariaďovaní.
Veľké zásahy v kúpeľni nerobíte často. Preto vás následné zmeny môžu stáť viac nervov, peňazí i neporiadku. Pri jej zariaďovaní majte stále na mysli: nadčasovosť. Pretože to, čo je momentálne trendy, sa vám už o rok neskôr páčiť nemusí. Pozrite, na čo by ste pri zariaďovaní kúpeľne nemali zabúdať.
1. Hrajte sa s priestorom
Často sa kúpeľni v dome ujde naozaj len pár metrov štvorcových. Keď si však predstavíte, koľko vecí do nej potrebujete umiestniť, oblieva vás pot. Z tohto dôvodu si zodpovedzte jednu dôležitú otázku. Potrebujete vaňu alebo sa radšej sprchujete? Ak si uvedomíte, že sprcha vám vyhovuje viac, môžete lepšie pracovať s priestorom a aj vám ho v porovnaní s vaňou ušetrí viac. Určite nezabúdajte na kvalitné umývadlo, zrkadlo či vodovodné batérie – všetky tieto súčasti kúpeľne sú dostupné v rôznych jednoduchých, minimalistických a zároveň aj nadčasových dizajnoch. V kúpeľni oceníte aj dostatok úložných priestorov, no nezabúdajte na to, že ak budete umiestňovať príliš veľa poličiek v malom priestore, môžete sa tam skôr či neskôr začať cítiť stiesnene. V zariaďovaní by ste mali nájsť mieru, s čím vám môže pomôcť architekt.
2. Svetla nikdy nie je dosť
Tým, že sa kúpeľňa často nachádza uprostred dispozície, býva ukrátená o priamy zdroj denného svetla, akým je okno. V sortimente spoločnosti VELUX sa nachádzajú výrobky, ktoré vedia aj túto nepríjemnú situáciu vyriešiť. „VELUX sa okrem strešných okien venuje aj výrobe svetlovodov a okien do plochej strechy. Tieto produkty privedú denné svetlo tam, kam treba,“ vysvetľuje architektka spoločnosti VELUX, Klára Bukolská. Svetlovody sú určené nielen do šikmých, ale aj do plochých striech a prostredníctvom dlhého tubusu môžu priniesť denné svetlo aj tam, kam nie je možné umiestniť okná. Tubus je vysokoodrazivý a tak do interiéru prinesie až 98 % slnečných lúčov – o jeho rovnomerné rozptýlenie sa postará dizajnový difúzor. Kúpeľňu presvetlí aj počas jasnej mesačnej noci. VELUX prináša riešenie aj pod ploché strechy – dizajnové okno so zaobleným zasklením. To zabezpečuje výhľad a perfektne presvetlí kúpeľňu aj iné miestnosti pod plochou strechou.
3. Vetrať, vetrať, vetrať
Kúpeľňa spolu s kuchyňou patrí medzi tie miestnosti v dome, ktoré sú vystavené najväčšej tvorbe vlhkosti. Preto by ste mali zohľadniť pri jej zariaďovaní aj prvky zariadenia, ktoré sú voči nej odolné. Ak uvažujete nad inštaláciou strešných okien – ktoré sa postarajú aj o romantickú atmosféru v kúpeľni – možno vám padne vhod informácia o dostupnosti bezúdržbových strešných okien. Tie sú celodrevené, no zaliate polyuretánovou vrstvou, ktorá zvyšuje ich odolnosť a predurčuje ich tak do priestorov so zvýšenou tvorbou vlhkosti. Nezabúdajte však na vetranie. Okno otvorte po sprchovaní či kúpaní dokorán na niekoľko minút (počas zimy) a pokojne aj na dlhší čas počas teplejších mesiacov.
4. Správne farby a povrchy opticky zväčšia aj ten najmenší priestor
V kúpeľni určite nič nepokazíte svetlými farbami, napríklad bielou – pretože v kombinácii s kontrastnými doplnkami priestor oživia. V menšej kúpeľni nepoužívajte príliš veľké vzory a ani veľkú dlažbu, môže to vytvárať dojem mohutnosti. Veľmi obľúbeným riešením je využitie jemnej mozaiky, napríklad v sprchovom kúte. Nemusíte sa báť ani vodeodolných tapiet či stierok. Myslite aj na dobré osvetlenie, nielen denným svetlom, ale aj na umelé zdroje; svieťte nielen centrálne, ale zamerajte sa aj na detail, napríklad nad umývadlom. Investujte do kúpy kvalitného zrkadla, ktoré priestor takisto otvorí. V menšej kúpeľni sa nebojte využívať rohy a umiestniť do nich napríklad rohové poličky.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.