Laická verejnosť si často zamieňa pojmy používané v súvislosti s využívaním slnečnej energie. Horšie je, že tak robia aj niektoré média, ktoré o danej problematike informujú. Najčastejšou zámenou je, že solárne panely na výrobu elektriny nazývajú slnečnými kolektormi a opačne. Navyše to popletú ešte ilustračnými fotografiami, kde k článku o slnečných kolektoroch dajú obrázok solárnych panelov. Ide pritom o dva rozdielne spôsoby využívania slnečnej energie - jedným je fotovoltika a druhým fototermika. Aj preto v prebiehajúcej súťaži na facebooku https://www.facebook.com/thermosolar.ziar/, THERMO|SOLAR zdôrazňuje, že účastníci súťaže nemajú posielať fotografie fotovoltických panelov vyrábajúcich elektrinu, ale iba termických slnečných kolektorov vyrábajúcich teplú vodu. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar.
,,Pre jednoduché odlíšenie oboch typov zariadení sa časom ustálili slovné spojenia, ktoré ich lepšie charakterizujú. Preto hovoríme, že fotovoltické panely vyrábajú elektrinu a termické slnečné kolektory vyrábajú teplú vodu. Alebo skrátene že fotovoltika (FV) slúži na výrobu elektriny a fototermika (FT) na výrobu tepla. V ČR sa používa a predtým sa aj niekedy na Slovensku používal pojem fotovoltaika, v súčasnosti sa ustálil pojem FOTOVOLTIKA,“ vysvetľuje A.Gottas.
Fototermické zariadenia sú také, kde sa priamo premieňa slnečná energia na teplo. Hovorí sa im aj termické, solárne a slnečné zariadenia. Ich základom je slnečný kolektor v ktorom sa slnečné žiarenie pohlcuje a mení na teplo a odtiaľ sa odvádza na miesto použitia.
Fotovoltické zariadenia využívajú fotovoltický jav. Najpoužívanejším materiálom na výrobu fotovoltických článkov je kremík. Fotovoltický článok je v podstate polovodičová dióda, v ktorom sa energia dopadajúceho svetla mení na elektrickú energiu. Články sa podľa požadovaného napätia a odoberaného prúdu spájajú a vytvárajú fotovoltický panel. Spojením viacerých modulov vzniká rozmerné fotovoltické pole, ktoré sa inštaluje napríklad na strechu alebo fasádu.
Fotovoltické panely majú niekedy viditeľné členenie až na samotné články. Viditeľná kresba pod sklom potom pripomína mriežku, alebo včelie plasty. Rôzne býva aj uchytenie fotovoltických panelov oproti slnečným kolektorom a vývody z nich. Aj počty kusov naznačujú, o aký typ zariadenia ide. Na bežnom rodinnom dome bývajú 2-3 slnečné kolektory na ohrev vody, pre potreby bazénov a podporu vykurovania je to cca 6 kusov slnečných kolektorov. Pre potreby štvorčlennej domácnosti v rodinnom dome je potrebných cca 20m2 fotovoltických panelov (10-20 ks podľa veľkosti panelov).
THERMO|SOLAR pridal už pred niekoľkými rokmi k fototermike aj fotovoltiku. Zákazníkom tak poskytuje komplexné riešenia využívania slnečnej energie či už na ohrev vody, alebo výrobu elektriny. Priamo v Žiari nad Hronom poskytuje aj poradenstvo a zákazníkom vie odporučiť spoľahlivú montážnu firmu, tak na FT ako aj na FV zariadenia z ich regiónu tak, aby dostali najlepšiu cenu a spoľahlivý záručný a pozáručný servis. Okrem štandardných spôsobov upevnenia FV panelov na šikmé a rovné strechy budov ponúka aj neštandardné spôsoby upevnenia podľa špecifických požiadaviek zákazníka. Ide o inštalácie, kde z technických, statických alebo estetických dôvodov nie je možné použiť štandardné komponenty konštrukcií pre FV panely. V takýchto prípadoch je konštrukcia a jej ukotvenie do podkladu individuálne navrhnutá na základe technických podkladov od zákazníka.
THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. je nielen najväčším slovenským výrobcom slnečných kolektorov, ale ako jeden z mála výrobcov na svete má na jednom mieste sústredené hlbokoťažné lisovanie kolektorových vaní, výrobu selektívnych konverzných vrstiev a finálnu montáž slnečných kolektorov určených na ohrev vody. Ďalej vyrába všetky typy konštrukcií na upevnenie kolektorov a kompletizuje ucelené solárne systémy. Okrem toho sprostredkuje aj predaj a montáž fotovoltických panelov na výrobu elektriny a vo svojom závode v Žiari vyrába aj nosné konštrukcie pre štandardnú i neštandardnú inštaláciu fotovoltických panelov.
Kolektory zo Žiaru sú mimoriadne spoľahlivé. Pracujú často vo veľmi extrémnych podmienkach, či už v Patagónii blízko Antarktídy, na najvyššej nemeckej hore Zugspitze alebo v Nepále. Ako kontrast k týmto mrazivým podmienkam možno uviesť aj ich používanie pri odsoľovaní morskej vody v Ománe alebo v marockom Marákeši.
THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. odporúča občanom využiť program Zelená domácnostiam, ktoré sa jednoznačne osvedčilo a prinieslo oživenie domáceho trhu so zariadeniami na OZE. Záujemcovia by sa mali pre výber najvhodnejšieho typu slnečných kolektorov, ale aj fotovoltických panelov, obrátiť na osvedčených odborníkov z THERMO|SOLARU, ktorí im poradia. Len v regióne stredného Slovenska firma a jej 27- členný tím zamestnancov a najbližších inštalačných partnerov, zrealizuje v sezóne denne 7 inštalácií. Okrem toho vybavia denne cca 36 dopytov (minimálne tri tucty). Záujemcom o kolektory poskytujú kontakty na overené firmy z ich regiónu, čím im šetria náklady na dopravu a servis.
Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080.
Komentár
A ja by som k tomu ešte dodal, že aj v tomto článku ako aj v odbornej verejnosti ustálený pojem fotovoltický panel, fotovoltický článok, fotovoltika je nesprávny aj nespisovný. Jedná sa o jav, keď sa svetlo (fotóny) mení na elektrinu (nie na volty) a tento jav sa volá fotoelektrický jav. Preto je zodpovedajúci, správny a spisovný pojem jedine fotoelektrický panel, fotoelektrický článok.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.