Ceny neustále rastú a týka sa to ako potravín, energií, služieb, tak aj stavebného materiálu. Začíname šetriť aj na tom, čo by nás pred rokom ani nenapadlo. Pokiaľ ste sa rozhodli toto leto tráviť prevažne na vašej záhrade, zveľaďte si ju čo najviac, aby ste si užili každú voľnú chvíľu s rodinou na čerstvom vzduchu.

Obrázok: Doprajte si príjemné posedenie na vašej záhrade. Zdroj: Alaris.sk

Zveľadenie záhrady

Vytvorte si zo záhrady svoju oázu pokoja, kde sa budete môcť po práci odreagovať. Keď si ju zútulníte a skrášlite, budete sa kochať krásnou flórou, a zároveň si užívať prítomnosť blízkych.

Vymeňte obývačku počas teplých dní za pobyt na čerstvom vzduchu a postavte si pekné posedenie vonku pred domom. Okrem grilovačiek ho budete využívať pre váš oddych pri dobrej knižke, obľúbenej hudbe alebo budete len tak ležať a relaxovať.

Aby bolo vaše posedenie čo najkomfortnejšie, zastrešte ho. Vy aj Váš záhradný nábytok tak budete chránení pred priamym slnkom či prudkým dažďom. Keďže ceny materiálov a práce stúpli, môžete ušetriť tým, že si pergolu postavíte sami. Budete mať dobrý pocit nielen z toho, že vám ostalo viac peňazí, ale aj z pocitu, že ste to zvládli sami.

Výber miesta a materiálu

Najskôr si premyslite, kde by mala pergola stáť. Zohľadnite, či je dané miesto na veternej strane, či je tam dostatok svetla, alebo či bude k pergole dobrý prístup z kuchyne.

Určite chcete mať pod pergolou súkromie, preto nestavajte pergolu smerom do ulice, kde na vás budú číhať zvedavé pohľady okoloidúcich. Ideálne miesto je s výhľadom na les, na mesto či do záhrady.

Následne si vyberte materiál, z ktorého bude pergola zhotovená. Mal by ladiť s okolím, predovšetkým s domom. Ideálnym materiálom na stavbu pergoly je drevo. Vyberajte také, ktoré dobre odoláva nepriazni počasia. Aj keď si zvolíte kvalitné a odolné drevo, nezabudnite sa o neho pravidelne starať, aby nepraskalo a nezačalo sa rozkladať.

Čoraz častejšie sa pre stavbu pergoly, záhradných domčekov a iných záhradných stavieb používa kov. Hlavne hliník je veľmi vďačný materiál. Má neuveriteľne dlhú životnosť a nepotrebuje žiadnu údržbu.

Nejde pritom o žiaden nevzhľadný matný kov. Dnešná vonkajšia úprava hliníka vás veľmi prekvapí. Na výber sú rôzne farby a imitácie iných materiálov, takže pergola bude pôsobiť, akoby bola vyrobená z dreva, kameňa či iného materiálu. 

Pripravte si základy

Ak ste už našli vhodné miesto pre stavbu pergoly, nasleduje kopanie základov. Motúzom upevneným o kolíky si vytýčte pôdorys a vykopte hornú vrstvu pôdy do hĺbky cca 20 cm.

Následne v každom rohu vykopte základy pre pätky do hĺbky cca 90 cm. Zapustite pätky do dier a zalejte ich betónom. 

Teraz môžete začať so stavbou podlahy. Je na vás či ju chcete vybetónovať, dať zámkovú dlažbu, kamene, drevo alebo na spodku bude len tráva.

Stavba pergoly a zastrešenie

Keď je dlažba hotová a základové pätky zabetónované, je načase k základovým pätkám upevniť stojky pergoly, a to pomocou kotevných pätiek pripevnených k stojkám. Stojky môžu byť všetky rovnako vysoké, na ktoré položíte vodorovnú strechu, alebo budú dva vyššie a dva nižšie a strecha bude naklonená.

Na stojky upevníte horizontálne trámy pre spevnenie pergoly v hornej časti. Slúžia aj ako konštrukcia na upevnenie strechy. 

Pretože je pergola pomerne ľahká stavba, malo by zastrešenie vychádzať práve z jej konštrukcie. Odporúčajú sa hlavne ľahké krytiny, ako je sklolaminát, polykarbonát, asfaltové a drevené šindle alebo plech. Aby ste dostali pod pergolu dostatok svetla, voľte priehľadné materiály, alebo si zaobstarajte naklápacie lamely.

Stavba pergol prostredníctvom profesionálov

Ak si sami netrúfate a radšej investujete do pohodlia, existujú firmy, ktoré vám pergolu vyrobia, dovezú aj zmontujú. Vy si jednoducho vyberiete rozmer, typ, farbené prevedenie a príslušenstvo a o všetko ostatné sa postarajú za Vás.

Pokiaľ máte radi šikovné a moderné riešenia, ktoré komfort využívania pergoly ešte viac povýšia, siahnite po bioklimatickej pergole s naklápacími lamelami. Sami si budete určovať priepustnosť slnečných lúčov a v prípade dažďa lamely úplne uzavriete.

Jednou takou firmou je aj naša spoločnosť Alaris. Zverte výstavbu a montáž pergoly do rúk našim odborníkom. Nemusíte sa o nič starať a na vás bude už len výber pohodlného záhradného nábytku a kvalitného grilu.

Zobrazenia: 677

© 2023  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby