Ako byť vo vykurovaní nezávislý? Možnosťou je inštalácia nezávislého zdroja vykurovania. Tým najbežnejším je inštalácia kachlí, krbu alebo krbových kachlí. Pri správnom výbere ušetríte desiatky eur ročne a navyše vďaka spaľovaniu obnoviteľných zdrojov, najmä dreva, štiepky alebo drevených brikiet sa správate šetrne k prírode. V kachliach, ktoré vedia toto palivo dokonale využiť, zostane iba jedno percento popola.

 

„Krbové kachle sú samostatne stojace a kúri sa v nich výhradne drevenými briketami alebo ekobriketami. Uhlie neodporúčam, pretože sa veľmi často stávalo, že sa v kachliach vytvorila taká horúčava, že sa prepálili a zničili,“ vysvetľuje Marcela Bínová, špecialistka na kachle a vykurovanie v projektových marketoch Hornbach. Do miestnosti, kde sa nachádzajú krbové kachle, sa vždy odporúča inštalovať požiarne čidlo. Alternatívou ku krbovým kachliam sú krbové vložky. Tie je nutné ešte obstavať špeciálnym materiálom a obložiť napríklad keramickými kachličkami. Vložka potom vyzerá ako uzavretý krb. Je ju tiež možné vložiť do existujúceho otvoreného krbu.

 

Cenový rozdiel krbových kachlí sa odráža na kvalite:

  • Kachle s obyčajným spaľovaním sú lacnejšou verziou kachlí, ktoré premenia maximálne 50 - 60 % energie na teplo, zvyšok "vyletí komínom".
  • Kachle s terciálnym spaľovaním sú drahšie, ale dokážu využiť 76-90 % energie. Vyššia investícia sa vráti vašej peňaženke aj prírode.
  • Teplovzdušné kachle dokážu vďaka cirkulácii vzduchu nasávať studený vzduch, ktorý ohrejú a teplý ho vyfukujú späť do miestnosti. Rýchlejšie tak vykúria miestnosť.
  • Sálavé kachle sa po zakúrení rozpália a sálajú teplo okolo seba.
  • Kachle s núteným obehom vzduchu majú zabudovaný ventilátor, ktorý rozvádza horúci vzduch po dome. Potrebujete len teplovzdušne zaizolovavé potrubie, tvarovky, zberače s filtrami a ideálne odborníka, ktorý všetko zostaví.
  • Kachle s teplovodným výmenníkom – to je zariadenie vnútri kachlí, na ktoré je možné pripojiť vodovodné rúry a nimi viesť teplo do radiátorov v okolitých miestnostiach. Pokiaľ chcete, aby sa teplo z krbovej vložky šírilo do okolitých izieb, môžete si zaobstarať kachle s teplovodným výmenníkom alebo použiť rozvod teplého vzduchu.

 

Ako krbové kachle inštalovať?

Inštalácia krbových kachlí nie je nijako zložitá. V zásade k tomu potrebujete štyri veci – dostatočný priestor, samotné krbové kachle, dymovod a funknč komín. „Krbové kachle bývajú neveľkých rozmerov, avšak veľkej váhy. Napríklad štandardné liatinové krbové kachle môžu vážiť aj 100kg a tak si pred inštaláciou zaistite dostatočnú silu na manipuláciu,“ upozorňuje Marcela Bínová z Hornbachu.

 

Pamätajte na dostatočný výkon

Vykúriť malý a dobre izolovaný priestor je relatívne jednoduché, naopak vykúriť hrad či výrobnú halu už tak jednoduché nie je. „Predimenzované kachle v malom priestore vám môžu napáchať škody v podobe popraskaných podláh či dreveného nábytku. Poddimenzované kachle sa naopak prekurujú a vysokou teplotou sa môže poškodiť dymovod, okolie či samotné vykurovacie teleso,“ vysvetľuje Marcela Bínová z Hornbachu. Preto je dôležité vedieť, aký výkon by mali kachle mať. To znamená, koľko kubických metrov v dome či byte budete vykurovať. Pred výberom kachlí si tiež overte, či komín, ktorý máte v dome, bude zodpovedať požadovanému výkonu.

 

Funkčný komín

Pre správnu funkciu kachlí je potrebné mať funkčný komín. „Ten musí byť minimálne 5 metrov dlhý s priemerom 150 mm a vystavaný 65 cm nad hrebeň strechy. Aj komíny starých chalúp sa dajú pre pripojenie krbov využiť. Opäť ale dbajte na stav vnútorných stien,“ popisuje Marcela Bínová a dodáva: „pri starých objemných objektoch bývajú prieduchy so štvorcovým prierezom 15 x 15 cm, čo zodpovedá zhruba priemeru 170 mm.“

Prierez komína a jeho výška rozhodujú o tom, aký objem vzduchu, prípadne spalín, môže komín odviesť. Sú aj možnosti, ako účinnosť komína zlepšiť. Prierez prieduchu možno napríklad zväčšiť frézovaním. Ak máte vnútorné vymurovanie šamotovými tehlami poškodené, musíte komín vyvložkovať. Nepoužívajte ale obyčajné rúry. Tie sa pôsobením tepla a spalín môžu vďaka chemickým procesom zničiť. Zvoľte špeciálne nerezové rúry, ktoré záťaž vydržia.

 

Ako správne kúriť?

Radí: Marcela Bínová, špecialistka na kachle a vykurovanie v Hornbachu

„Pri používaní krbových kachlí dodržujte pár základných pravidiel:

  • pravidelne vyprázdňujte nádobu na popol
  • nepodpaľujte novinovým papierom
  • do kachlí nevyhadzujte odpad
  • nepoužívajte vlhké drevo

Palivo by nemalo mať vyššiu vlhkosť ako 20 %, ideálne je 10 až 15 %. Drevené brikety toľko vlhkosti nemajú, pretože sa väčšina vylúči počas lisovania. Naopak palivové drevo z lesa má veľa vlhkosti a je potrebné ho nechať asi dva roky vysušiť. Tvrdšie drevo je pre spaľovanie lepšie, pretože má vyššiu výhrevnosť a nie je potrebné tak často prikladať. Palivo do krbových kachlí a vložiek zoženiete aj v Hornbachu. Pri nákupe väčšieho množstva odporúčam myslieť vopred na miesto uskladnenia.“

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Kachle vždy musia stáť na nehorľavom materiáli, napríklad na dlažbe. Môžete ich však dať aj na plávajúcu podlahu, potom ale pod nimi musí byť izolačná doska z plechu či skla, ktorá ich na zemi musí presahovať po stranách a vzadu minimálne o 10 cm a vpredu o 30 cm. Okolo kachlí by nemali stáť horľavé predmety, a to najmenej 20 centimetrov zo strán a 80 centimetrov spredu. Kvôli horúčave je vhodné posedenie umiestniť minimálne 2 metre od kachlí. V interiéri s kachľami sa bude viac prášiť a bude treba častejšie utierať prach. V prípade, že krbové kachle inštalujete v priestore, kde sa počíta so vzduchotechnikou, rekuperáciou či výkonným digestorom, je potrebné konzultovať inštaláciu s odborníkmi, aby nedošlo k zadymeniu miestnosti.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 996

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby