Technika štukovania zaistí čisté a hladké steny aj strop. Vďaka nej získajú steny čisté línie a jednoduchosť. Nechajte sa inšpirovať praktickými radami odborníkov, ako správne štukovať.

 

„Štuk je jemná omietka zo sadry, vápna, jemného piesku a spojiva, ktorá sa používa predovšetkým na stropy a steny. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory v stene. Nový povrch pôsobí dokonale čisto a jednoduchšie sa maľuje. A to už 24 hodín po úprave,“ hovorí Monika Linghartová, špecialistka z oddelenia farieb a lakov v projektových marketoch Hornbach.

 

Na trhu existuje veľké množstvo hotových štukových omietok. „Medzi najobľúbenejšie patrí tzv. hladká omietka Hornbach. Je to modelovacia omietka, ktorá zároveň vyrovná a vyhladzuje nerovnosti. Umožňuje okamžité použitie a má vynikajúcu priľnavosť. Po zaschnutí je stena matná biela a prekrytie maliarskym náterom už nie je vždy nutné,“ vysvetľuje Monika Linghartová z Hornbachu. Hladká omietka je vyrobená z ekologicky nezávadných surovín. Je určená pre tenkovrstvové vonkajšie aj interiérové omietky alebo na betónové panely. „Hladkú omietku Hornbach je tiež možné aplikovať na sadrokartón, ale výsledok nie je perfektný. Sadrokartón odporúčam radšej ošetriť penetráciou a natrieť hustou farbou. Hladká omietka sa nanáša ručne oceľovým hladidlom. Jeden kilogram materiálu vystačí na 1,5 metrov štvorcových. Predajca túto hodnotu nazýva výdatnosťou,“ dopĺňa Monika Linghartová.

 

Pripravte si podklad pre štukovanie

Steny vrátane stropov sa najprv musia očistiť od starých náterov či tapiet. V prípade nerovností je dôležité ich znova upraviť.  Povrch sa odmastí a vyrovná. Sadrový štuk je možné aplikovať až do hrúbky dvoch centimetrov.  Vďaka tomu s ním môžete bez väčších problémov vyrovnať priehlbne na stenách. Pokiaľ sa na stene nachádzajú diery väčšieho charakteru, je potrebné upraviť ich klasickou sadrou. „Steny ľahko odmastí napríklad teplá voda s mydlom alebo saponátom. Po dôkladnom zaschnutí naneste hĺbkový základ – napríklad Akrylátovú hĺbkovú penetráciu Hornbach slúžiacu k spevneniu savých podkladov, má silný hĺbkový účinok, dobré spevnenie a reguluje rôznorodú savosť, Monika Linghartová z Hornbachu.

 

Štukovanie krok za krokom

 

  1. Penetrácia podkladu

Steny dôkladne napenetrujte ručným valčekom. Na strop naneste penetračný náter v silnejšej vrstve, pretože tu sa  musí omietka vysporiadať so silnejším gravitačným zaťažením. „V priebehu sušenia penetračného náteru si pripravte materiál. Omietku dôkladne premiešajte, napríklad vŕtačkou, ale už ju nerieďte vodou. Takto hotová hmota je pripravená na priame použitie,“ upozorňuje Monika Linghartová.

 

  1. Prvá vrstva

Na stenu naneste 2 – 3 mm silnú vrstvu pomocou hľadiacej lyžice. Tá by mala pred ďalším náterom úplne zaschnúť. Po nanesení štuku na steny by ste sa mali pustiť aj do stropu. Pomocou menšieho hladidla začnite štuk nanášať na okrajoch stropu. Na veľké plochy nanášajte štuk veľkým oceľovým hladidlom. „Nanášajte vždy iba tenkú vrstvu a naberajte len malé množstvo, pretože inak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk najprv vtláčajte do stropu a potom uhladzujte. Ale opatrne, aby sa netrhal,“ vysvetľuje Monika Linghartová.

 

 

 

 

  1. Druhá vrstva

Vyskúšajte, či už prvá vrstva štuku zaschla. Pokiaľ stena pri dotyku stále lepí, dejte jej ešte čas. Pokiaľ už je suchá, vyhlaďte stenu pomocou hladidla. Nezabudnite vyhladiť aj rohy. Teraz môžete aplikovať druhú vrstvu Hladkej omietky. Hmotu opäť nanášajte oceľovým hladidlom, ale tentokrát v hrúbke maximálne 2 mm. Povrch pravidelne kontrolujte, nikde by sa nemali objaviť prepadnuté alebo vystúpené miesta.

 

  1. Vyhladenie povrchu

Po zaschnutí druhej vrstvy si zoberte na pomoc ručné halogénové svetlo. Pomocou svetla a tieňov totiž uvidíte zvyšné nerovnosti, ktoré je potrebné dohladiť. „Stenu navlhčite a vyhladzujte točivými pohybmi pomocou plsteného hladidla. Svetlom priebežne kontrolujte nerovnosti. Nerovné miesta navlhčite a zase vyhladzujte až do chvíle, kým bude stena dokonalá,“ popisuje Monika Linghartová z Hornbachu. „Až štuk začne miestami zosvetlovať, prichádza čas na premytie. Ideálne je použiť molitanový filc, ktorý namočte vo vode a točte s ním po strope. Silu tlaku vyvíjajte podľa toho, či prechádzate po mäkkom alebo tvrdšom štuku. Opatrne, aby ste ho nevymyli príliš. Pokiaľ vznikne niekde prepadlina, naneste na ňu nový štuk a až zavädne, premyte ho do okolitej plochy.“

 

  1. A máte hotovo

Keď štuk dobre zaschne, omeťte ho zmetákom. Po nanesení, vyhladení a dostatočnom vyschnutí môžete začať s maľovaním. Počítajte s tým, že zo začiatku bude farba vyzerať nerovnomerne a budú presvitať svetlejšie miesta. Je to normálne. Keď sa stena dostatočne presuší, väčšinou v priebehu niekoľkých dní, škvrny zmiznú a farba ostane jednoliata.

 

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 462

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2021  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby