Vzhľadom na súčasný prudký nárast cien energií vám prinášame niekoľko užitočných rád, ako zabezpečiť efektívne vykurovanie a vyhnúť sa finančnému vykrvácaniu.

Tri hlavné faktory ovplyvňujúce úspory

Izolácia budov a výmena okien

Ak nehnuteľnosť, ktorú obývate, nie je zateplená a má staré netesné okná, teraz je čas urobiť tento dôležitý krok. Ak obývate rodinný dom, môžete sa rovno pustiť do hľadania firmy, ktorá práce vykoná. Ak vlastníte bytovú jednotku, musíte sa obrátiť na predstavenstvo združenia vlastníkov bytov. Po úspešnom schválení vášho návrhu ostatnými členmi komunity sa o samotnú realizáciu postará vedenie komunity.

Revízia

Ak vykurujete budovu pomocou kotla, nechajte ho pred sezónou skontrolovať. Správne nastavený vykurovací systém výrazne prispeje k úspešným úsporám.

Teplota vykurovania

Termostatická hlavica, ktorou je dnes vybavená väčšina radiátorov v domácnostiach, umožňuje nastaviť požadovanú teplotu. Túto zimu budeme musieť pravdepodobne trochu znížiť radiátor oproti predchádzajúcim rokom. Ak sa nám podarí znížiť teplotu v našej domácnosti len o jeden stupeň, ušetríme až 6 % našej spotreby.

Drobnosti, ktoré môžu priniesť prekvapivé úspory

  • Vetráme intenzívne a krátkodobo. Pri tomto spôsobe vetrania sa vymieňa len vzduch, ale nie dostatočne na ochladenie zariadenia miestnosti. Nemusíme vynakladať zbytočnú energiu na to, aby sme nábytok a ostatné vybavenie opäť zohriali.
  • Ak je to možné, pred spustením vykurovacieho systému posunieme všetok nábytok, ktorý zvyčajne stojí v tesnej blízkosti radiátora, trochu ďalej, aby mohol radiátor správne vyžarovať do priestoru.
  • Na radiátore nič nesušte ani ho ničím nezakrývajte. Na druhej strane môžeme za radiátory umiestniť hliníkové dosky, ktoré odrážajú teplo od steny do miestnosti.
  • V noci je dobré zatiahnuť vonkajšie žalúzie alebo zatiahnuť závesy. Každá izolácia obytného priestoru sa jednoducho počíta.
  • Ak odchádzame na krátky čas, ale dom by aj tak úplne vychladol, nevypíname kúrenie, ale necháme ho temperovať. Následné vyhrievanie celého priestoru, ktorý bude dlhodobo chladený stenami a zariadením, je naozaj nákladná záležitosť.

Zobrazenia: 23

© 2022  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby