Kvalita pitnej vody je v SR všeobecne vysoká, má to ale svoje ale. Na kvalite vody, ktorá vám tečie z kohútika, sa totiž nepodieľa len kvalita jej zdroja. Zásadný vplyv má aj stav potrubia a vnútorných rozvodov alebo napríklad životné prostredie vo vašom regióne. V tomto článku vám poradíme, kedy je namieste uvažovať o domácej filtrácii pitnej vody a aké metódy zvoliť.

Kedy filtrovať pitnú vodu

Filtrácia pitnej vody je absolútne nevyhnutná v prípade, že čerpáte vodu z vlastných zdrojov, teda zo studne alebo vrtu. Odporúča sa aj v prípade staršieho potrubia. Ak je voda viditeľne zakalená, páchne alebo má nepríjemnú pachuť, s filtráciou neváhajte. Voda z vodovodu je síce bezpečná, no na druhej strane obsahuje škodlivé chemické dezinfekcie. Aj tie môžete z kohútikovej vody jednoducho odstrániť.

Znečistenie niekedy nemožno odhaliť zmyslovo. Aby ste mali istotu, čo vlastne pijete, je nevyhnutné urobiť profesionálny rozbor pitnej vody. Ten vám navyše presne povie, na aké druhy znečistenia sa zamerať. Podľa výsledkov rozboru potom možno navrhnúť vhodné riešenie.

Druhy znečistenia vody

Nečistoty vo vode sa delia na mechanické, chemické a biologické. Mechanické nečistoty, čiže drobné pevné častice vo vode, ohrozujú najmä vaše potrubia a spotrebiče. Chemické látky a rôzne mikroorganizmy môžu byť hrozbou pre vaše zdravie.

Voda z vlastných zdrojov pritom bežne obsahuje všetky druhy znečistenia - piesok, hrdzu a iné čiastočky, chemikálie z priemyslu či poľnohospodárstva, ale aj mikroorganizmy, ktoré sa bežne vyskytujú v pôde. Rizikom pitnej vody z vodární je najmä vysoký obsah chemických dezinfekcií, ktoré zdraviu človeka rozhodne neprospievajú.

Viete, čo vlastne pijete?

Ako vybrať vodný filter

Filtre na vodu sa delia najmä podľa druhu nečistôt, ale aj podľa objemu filtrovanej vody.

Ak potrebujete filtrovať vodu v celom objekte, vyberte filtráciu na vstupe. Toto riešenie je nevyhnutné najmä v prípade vlastnej studne. Ak vám stačí filtrovať iba vodu v kuchyni, vystačíte si s oveľa jednoduchším aj lacnejším batériovým filtrom čiže filtrom na kohútik. To môže byť riešením napríklad pre chalupy alebo pre domácnosti, ktoré čerpajú vodu z vodární. Pre dodatočnú domácu filtráciu malých objemov vody slúži filtračná kanvica.

Podľa druhu nečistôt potom rozlišujeme filtre mechanických nečistôt, úpravne vody a dezinfekcie vody. Keďže každý systém dokáže vyriešiť len určitý problém alebo skupinu problémov s vodou, častokrát je potrebná ich kombinácia.

Filter mechanických nečistôt

Filter mechanických nečistôt z vody odstraňuje iba pevné častice. Voda vo filtri preteká cez sitko, ktoré tieto častice zachytí a ďalej tečie čistá voda. Jemnosť sitka vyberajte podľa skutočnej veľkosti nečistôt, zbytočne jemné sitko by sa mohlo často upchávať. Pri veľmi znečistenej vode sa odporúča použiť viacstupňovú filtráciu, pričom prvý filter má najnižšiu jemnosť a zachytí najväčšie nečistoty. Tým sa filtrácia vody zefektívni a zníži sa potreba údržby filtra.

Ďalej si v ponuke vodných filtrov na mechanické nečistoty možno vybrať filtre s manuálnym preplachom, s preplachovým ventilom alebo s automatickým preplachom. V prípade manuálneho preplachu je nutné riešiť údržbu filtra svojpomocne - teda pravidelne filter demontovať a pod prúdom vody zo sitka odstrániť nečistoty. Preplachový ventil vás zbaví nutnosti filter rozoberať, preplach vykonáte jednoducho otočením kohútika - vďaka spätnému preplachu znečistená voda odtečie do odpadu. Úplne automatické riešenie ponúkajú filtre na vodu s riadiacou jednotkou, ktoré vedia aj vyhodnotiť mieru zanesenia sitka. V tomto prípade je filter úplne bezúdržbový a preplach prebieha automaticky.

Vodný filter Honeywell. Zdroj: Bola.cz 

Úprava vody

Na odstránenie vo vode rozpustených chemických látok je potrebné vybrať vhodnú domácu úpravňu pitnej vody. Druh úpravy sa pritom musí odvíjať od rozboru vody a nameraných koncentrácií nežiaducich látok.

Uhlíkový filter na vodu je najčastejšie používaným riešením úpravy pitnej vody v domácnosti. Aktívne uhlie zachytí väčšinu chemických látok a navyše zlepšuje vôňu a chuť vody. Uhlíkové filtre sú preto ideálnym riešením ako pre vlastné zdroje vody, ktoré spravidla obsahujú chemické látky z okolitého prostredia, tak aj pre domácnosti napojené na centrálny vodovod. V prípade vody z vodární je totiž preukázané, že okrem chlóru obsahuje stopy liečiv, antibiotík, hormonálnych antikoncepcií a ďalších nežiaducich látok, ktoré čistička vody nedokáže odstrániť. Toto všetko zvládne odfiltrovať práve aktívne uhlie, ktoré pritom neochudobňuje vodu o dôležité minerály. Kombinácia mechanickej a uhlíkovej filtrácie je preto najčastejšia a vyrieši väčšinu problémov s kvalitou pitnej vody.

Aké ďalšie metódy úpravy vody existujú? V prípade tvrdej alebo železitej vody je vhodné navyše použiť zmäkčovače a odželezňovače vody. Aj keď vápnik ani železo zdraviu neškodia, spôsobujú nevzhľadné škvrny, vodný kameň a častejšie poruchy spotrebičov.

Dezinfekcia vody

V prípade čerpania vody zo studne alebo vrtu je nevyhnutná aj jej dezinfekcia. Do zdrojov vody sa totiž ľahko dostanú pôdne mikroorganizmy alebo baktérie napríklad z netesniacej žumpy. Takéto znečistenie môže viesť k závažným zdravotným problémom.

Metódy dezinfekcie vody sa delia na chemické a fyzikálne. Vodu môžete dezinfikovať napríklad chlórom, no ten tiež nie je zdraviu prospešný. Oveľa šetrnejšie aj ekologickejšie sú preto fyzikálne metódy, najmä dezinfekcia pomocou špeciálnych UV lámp.

Chráňte svoje zdravie a predĺžte životnosť spotrebičov vďaka vhodne zvoleným filtrom na pitnú vodu. Výber pritom vždy konzultujte s odborníkmi a nechajte si vypracovať profesionálny rozbor vody. Iba tak budete mať istotu, že je vaša filtrovaná voda skutočne bezpečná.

Zobrazenia: 495

Komentár


ODBORNÁ VEREJNOSŤ
Komentár osoby Ing. Pavol Ruják o Október 27, 2021 na 13:28

1. liečivá a hormonálna antikoncepcia vo vodovode ?

"V prípade vody z vodární je totiž preukázané, že okrem chlóru obsahuje stopy liečiv, antibiotík, hormonálnych antikoncepcií a ďalších nežiaducich látok...", píše autor tohoto článku. Odkiaľ by sa tieto látky vo vodovode nabrali ? Museli by byť priamo v zdroji pitnej vody. Zdá sa mi, že ste si pomýlili verejný vodovod s verejnou kanalizáciou. Byť dodávateľom pitnej vody (StVPS a.s., ZVPS a.s.) tak Vás za túto vetu zažalujem za šírenie nepravdivých informácií a poškodzovanie dobrého obchodného mena.

2. chlór vo vode

Na odstránenie chlóru vo vode stačí vodu nechať postáť 24 hodín vo vhodnej nádobe (nádoby na čistenie pitnej vody dostať kúpiť za pár EUR), lebo chlór je plyn, ktorý sa z vody stráca, vyparuje.

3. filtrácie vody a UV lampy

Keby som mal investovať do špeciálnych filtrácií a elektrických spotrebičov typu UV lampa, tak potom ma lacnejšie vyjde kupovať vodu balenú v bareloch...

4. voda zo studní

Toto je úplne najdrahšie riešenie, pretože okrem ceny studne, treba si uvedomiť, že keby voda zo studne neobsahovala žiadne nežiadúce látky (ťažké kovy, chemikále, dusitany, dusičňany, amoniaky, fosforečňany, siričitany atď.) a žiadne mikroorganizmy, žiadne mikróby - aj tak nemusí byť síce zdravotne závadná, ale nemusí byť ani pitná - pokiaľ nemá zloženie pitnej vody, keď má málo minerálov (je tzv. mäkká), má iné pH ako 8,0, alebo obsahuje viac ťažkých kovov ako je normou STN povolené.

P.S. :

Celý tento článok mi pripadá, ako skrytá reklama na kupovanie rôznych filtračných zariadení a UV lámp.

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby