Výber ideálnej vonkajšej dlažby je rovnako dôležitý ako výber správneho nábytku. Dodá vášmu vonkajšiemu priestoru dokonalý vzhľad. Či už máte väčší alebo kompaktnejší priestor, zvolená nášľapná vrstva môže výrazne ovplyvniť celkový dojem z vašej záhrady. V nasledujúcom článku sa dozviete čo všetko je potrebné zvážiť pred kúpou vonkajšej dlažby. 

Do vonkajšieho prostredia patrí jedine dlažba vhodná do exteriéru. V porovnaní s interiérovými prvkami sa vyznačuje vyššou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, teplotným zmenám a mrazu, a dlhou životnosťou. Vonkajšia dlažba musí byť tiež schopná zvládnuť nárazy a údery rôzneho druhu a intenzity. Pri jej výbere je preto dôležité zohľadniť nielen estetické hľadisko, ale predovšetkým funkčnosť.

Ako budete spevnený priestor využívať?

Dôležitým aspektom je spôsob použitia vybranej dlažby. Ak máte v úmysle používať vydláždenú plochu ako príjazdovú cestu alebo parkovisko, zvoľte takú dlažbu, ktorá je odolná voči mechanickému zaťaženiu. „Príjazdové cesty sú neustále mechanicky namáhané, a vystavené riziku znečistenia. Okrem pevnosti a odolnosti vyberajte taký materiál, ktorý nebude náročný na údržbu, a ktorý budete môcť v prípade znečistenia olejom alebo inou tekutinou jednoducho vyčistiť,“ hovorí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.

Klimatické podmienky prostredia

Vonkajšia dlažba sa musí prispôsobiť prostrediu v akom bude použitá. Môže byť vystavená extrémnemu chladu, nadmernej vlhkosti alebo častému rozmrazovaniu a zamŕzaniu. Miernejšie klimatické podmienky nám umožňujú vybrať si dlažby, ktoré nemusia spĺňať tie najprísnejšie parametre. Aj tu je ale dôležité posúdiť frekvenciu zrážok počas roka. Horské oblasti sú v zime vystavené dažďu, snehu a mrazu. Vyberajte preto čo najmenej nasiakavé materiály, ktoré sa zároveň vyznačujú lepšou mrazuvzdornosťou.

Materiály a rozpočet pre vonkajšie dlažby

Rovnako ako interiérové podlahové krytiny, aj vonkajšie dlažby sú k dispozícii v rôznych štýloch a prevedeniach, ako aj v rôznych cenách. Aj keď máte obmedzený rozpočet, existujú možnosti, ktoré môžu zlepšiť vzhľad vášho vonkajšieho priestoru bez toho, aby ste použili nekvalitné materiály. Možností je skutočne neúrekom. „Ak sa neviete rozhodnúť pre jednu, môžete skúsiť kombinovať rôzne typy podláh. Dodáte tak svojmu vonkajšiemu priestoru osobnejší vzhľad s moderný šmrncom,“ radí odborník na dlažbu.

  • Betónové dlažby

Nestarnúca klasika známa aj pod názvom zámková dlažba. Betónové dlažby sú mimoriadne odolné voči počasiu a mechanickému poškodeniu, mrazuvzdorné a dostupné v mimoriadne širokom sortimente v rôznom vyhotovení a farebnom prevedení. Ide o overené riešenie pri výstavbe terasy, príjazdovej cesty či parkoviska. „Betón je nielen obľúbeným stavebným materiálom, ale aj obkladovým. Pre svoju vysokú odolnosť nachádza uplatnenie nielen v rodinných domoch, ale aj verejných priestranstvách či komerčných budovách – bez problémov totiž vydrží niekoľko desaťročí. Vďaka nízkej nasiakavosti dokáže betón výborne odolať aj silným mrazom. Je preto dokonalou voľbou do oblastí s častými prehánkami a chladnou zimou,“ vysvetľuje David Benda.

  • Keramické obklady

Keramická dlažba ponúka skutočne široký sortiment dizajnov, vrátane imitácií betónu, dreva či prírodného kameňa a to za zlomok ceny. Zvyčajne si môžete vybrať z troch prevedení: kameninové, terakotové a tehlové. Jemné kameninové dlažby majú najväčšie zastúpenie. Jednoducho sa udržiavajú, sú farebne stále a nevyžadujú si špeciálne ošetrenie. Sú tiež mrazuvzdorné a odolné voči kyselinám či lúhom. „Aj keď ide o mimoriadne pevné dlažby, ktoré dobre zvládajú mechanické zaťaženie, pre parkoviská či príjazdové cesty je lepšie zvoliť tehlové keramické dlažby. Kameninové dlažby použite na terasy, okolie bazénu či relaxačné zóny,“ radí odborník z Hornbachu.

  • Drevená klasika

Drevo je mimoriadne pekné na pohľad a príjemné na došľap. Má relatívne dlhú životnosť a nepopierateľnou výhodou dreva je možnosť jeho obnovy. „Aby ale drevená terasa dlho vydržala, vyžaduje si pravidelnú údržbu a ošetrovanie špeciálnymi nátermi proti škodcom, hnilobe a vlhkosti. Drevené dosky z menej odolných druhov stromov, ako je smrek a borovica, sa tiež môžu pod vplyvom počasia po čase začať krútiť,“ dodáva odborník.

  • Moderný kompozit (WPC)

Kompozitná dlažba je najobľúbenejšou voľbou niekoľkých posledných rokov. Ide o modernú a zároveň ekologickú možnosť, pretože sa skladá z recyklovaného dreva a štiepaného plastu, ktoré sa zmiešajú a vytvarujú do dosiek. Tento typ podlahy je navrhnutý tak, aby odolával všetkým poveternostným podmienkam a ostal tvarovo stabilný. Ak máte v záhrade miesto na sedenie, drevoplast je ideálna voľba. Drevoplast je príjemný pre chôdzu na boso a protišmykový. Aj vďaka tomu je mimoriadne obľúbenou voľbou v okolí bazénu. Okrem toho sa mimoriadne ľahko udržiava.

  • Prírodný kameň

Prírodný kameň je ako terasová krytina mimoriadne atraktívny. Materiál je vysoko odolný voči mechanickému opotrebovaniu i mrazu, je farebne stály, protišmykový a nenáročný na údržbu. Svoj naturálny vzhľad a rustikálnosť vnesie stredomorské teplo do každej záhrady. Výhodou je aj jednoduché kladenie pri ktorom ale treba dodržať niekoľko zásad. Najsilnejšou vlastnosťou dlažby z prírodného kameňa je jej mimoriadne dlhé životnosť, ktorá sa pohybuje v rozpätí 15 až 20 rokov.

  • Ekologické dlažby

V posledných rokoch sú čoraz obľúbenejšie aj tzv. zatrávňovacie dlažby. Ako už názov napovedá, ide o dlažby, ktoré slúžia na vytvorenie spevnenej no trávnatej plochy. Harmonicky tak splývajú s okolím. Ekologický aspekt týchto dlaždíc umožňuje presakovanie dažďovej vody priamo do pôdy, čím sa znižuje odtok dažďovej vody do kanalizácie. Vsakovanie zrážkovej vody zvyšuje zásoby podzemných vôd, zlepšuje kvalitu ako spodnej tak aj povrchovej vody, a podporuje jej prirodzený a zdravý kolobeh. Tieto dlažby sa zvyčajne predávajú vo forme betónových dlaždíc s otvormi, ale k dispozícii sú aj plastové zatrávňovače.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 174

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby