Ako vybrať nádrž na dažďovú vodu a k nej prislúchajúce čerpadlo?

Vlastníte alebo staviate rodinný dom a riešite, čo s dažďovou vodou? Počas obdobia sucha a stúpajúcej ceny za stočné je namieste hľadať lepší spôsob jej využitia ako zvádzanie do kanalizácie. Ako optimálne zachytávať dažďovú vodu, aké čerpadlo zvoliť na distribúciu vody a aké dotácie ponúka v tejto oblasti štát?

Cena vody z roka na rok rastie a jej spotreba je obrovská. Jednotlivec spotrebuje zhruba 100 litrov vody denne a na závlahu trávnika o veľkosti 200 m2 je potrebných až 850 litrov za deň! Na zadržanie dažďovej vody slúžia retenčné nádrže, väčšinou vyrobené z plastu, ktorých je na trhu široká ponuka. Využiť môžete aj nepoužívanú žumpu alebo IBC kontajnery. Nádoba nemusí byť umiestnená pod zemou, aj keď ide o najvhodnejšie riešenie.

„Pri voľbe veľkosti retenčnej nádrže vychádzajte z veľkosti plochy strechy, z ktorej budete vodu zberať. Priemerné množstvo výdatných zrážok sa pohybuje okolo 30 litrov na meter štvorcový, ale treba vždy vychádzať zo zrážkových hodnôt v lokalite, kde nádrž inštalujete. Ak má strecha plochu napríklad 200 m2, voľte retenčnú nádrž s objemom zhruba 5 m3. Dôležité je uvedomiť si, že pri prívalových dažďoch môže spadnúť aj dvakrát viac vody a je preto potrebné zaistiť prepad z retenčnej nádrže,“ radí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa predajom, servisom a montážou vodných čerpadiel aj nádrží zaoberá viac ako 30 rokov.

Nepodceňujte výber čerpadla

Na čerpanie vody z malých hĺbok, najčastejšie zo suda, poslúžia tzv. sudové čerpadlá. Čerpadlo ponoríte a nad hladinou bude vyčnievať teleskopická trubica s kohútikom na plnenie krhiel. K trubici tiež môžete rýchlospojkou pripojiť hadicu. Sud s čerpadlom umiestňujte čo najbližšie k miestu, ktoré bude zalievané, pričom čerpadlo by malo byť v sude uložené na podstavci (kvôli možným usadeninám na dne, ktoré by mohli pri nasatí čerpadlo poškodiť). Väčšina majiteľov záhrad využíva sudové čerpadlá s prietokom do 4 000 l/hod.

Na čerpanie väčších objemov a na dlhšie vzdialenosti, napríklad na prečerpávanie čistej vody do zavlažovacích systémov z nádrží na dažďovú vodu, je najlepším riešením automatické ponorné čerpadlo. Umiestnené je priamo v nádrži a jeho automatický chod zaistí plynulú prevádzku bez nutnosti zapínania či vypínania. Zároveň je čerpadlo osadené plavákovým spínačom, takže pri nedostatku vody sa čerpadlo automaticky vypne a nedôjde k jeho poškodeniu.

Takýmto automatickým ponorným čerpadlom vhodným na čerpanie dažďovej vody z retenčnej nádrže a závlahu je PUMPA AutoRain 2000/3 INOX. „Čerpadlo ponúka automatickú prevádzku s integrovaným tlakovým spínačom, je vybavené integrovanou spätnou klapkou a môže čerpať kvapaliny z hĺbky až siedmich metrov. Telo čerpadla je z nerezovej ocele, prečerpá takmer 80 litrov vody za minútu a je vybavené filtrom, ktorý ho chráni pred upchatím a ľahko sa čistí,“ dodáva Martin Křapa.

Ponorné čerpadlo nie je jediné riešenie. Použiť môžete aj povrchové čerpadlo umiestnené vedľa nádrže. Povrchové čerpadlá mávajú jednoduchšiu konštrukciu, a preto sú väčšinou aj lacnejšie. Ich použitie má však niekoľko obmedzení. Predovšetkým ide o sacie potrubie, ktorého celkový odpor nesmie presiahnuť väčšinou (podľa typu čerpadla) šesť metrov. Ďalej treba počítať s vyššou hlučnosťou. Satie by malo byť vybavené plávajúcim sacím košom so spätnou klapkou zaisťujúcou čerpanie najkvalitnejšej vody v nádrži (cca 10 cm pod hladinou).

 

Komplexným riešením môžu byť dažďové prečerpávače prispôsobené pre technológie využívajúce dažďovú vodu. Sú vybavené nielen vhodnými čerpadlami, ale aj rôzne veľkými bezpečnostnými nádržami (nenahrádzajú nádrže na dažďovú vodu, ale umožňujú efektívne pripojenie na vodovodnú sieť v prípade sucha) a riadiacou automatikou vrátane ochrán prevádzky.

Záleží teda na vás, aký spôsob preferujete a aké sú vaše možnosti umiestnenia čerpadla. Rozhodujúcimi faktormi pri výbere čerpadla sú  účel použitia, požadovaný prietok, výtlak a konečný tlak, napríklad pre postrek na záhrade.

Využitie dažďovej vody

Na čo použiť zachytenú vodu? Najčastejšie na závlahu záhrady ručným postrekom alebo závlahovým systémom. Ak sa rozhodnete pre profesionálny systém, je nutné zaistiť dodávku vody do nádrže v prípade nedostatku zrážok. Vtedy je možné dopúšťať ju  vodou zo studne alebo vrtu. „Odporúčam tiež investovať do zostavy na dopúšťanie, ktorá zaistí, že v nádrži bude dosť vody aj v období sucha. Zostavu je možné jednoducho zapojiť do zásuvky 230 V. Obsahuje aj plavák so závažím, elektromagnetický ventil a desaťmetrový kábel,“ dopĺňa Martin Křapa.

Nezabudnite využiť dotácie

Rozhodli ste sa zaobstarať si akumulačnú nádrž na dažďovú vodu? Nezabudnite, že pri kúpe môžete požiadať o dotácie z programu Obnov dom. Jedným z oprávnených výdavkov v rámci zelenej obnovy domov je aj budovanie akumulačných nádrží na zadržiavanie dažďovej vody, vrátane zaobstarania čerpadla. Na projekty obnovy rodinných domov sú poskytované dotácie až do výšky 19 000 eur.

Viac informácií o programe obnovy domov nájdete na www.obnovdom.sk.  

Zobrazenia: 38

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby