Efektívne prepojená cestná sieť je jedným zo základných predpokladov ekonomického rozvoja. Zabezpečiť vysokú kvalitu vozovky však ani napriek aktuálnej technologickej vyspelosti nie je jednoduché. Špecifickým príkladom sú najmä oblasti nachádzajúce sa v extrémnych klimatických podmienkach, kde si asfaltovanie vyžaduje osobitý prístup. Ako teda postaviť cestu, ktorá bude odolná voči extrémnym mrazom a odolá aj šialene vysokým teplotám?
Výzvy pri asfaltovaní v extrémnych teplotách
Jednou z výziev, s ktorou sa stretáva snáď každá firma na asfaltovanie, sú práve extrémne teploty. V oblastiach, kde sú príliš vysoké, môže asfalt na povrchu vozovky nadmerne zmäknúť, čo vedie k jeho prirodzenej deformácii. Na povrchu ciest sa tak začnú vytvárať koľaje a iné povrchové nerovností, ktoré narúšajú štruktúru, znižujú komfort a pre vodičov tak predstavujú skutočné bezpečnostné riziko.
Opačným príkladom sú oblasti, kde teploty často klesajú na hodnotu extrémnych mínusových teplôt. Namiesto vlnenia vozovky tu dochádza k praskaniu asfaltového povrchu, ktorý sa pod vplyvom mínusových teplôt stáva extrémne krehkým. Opakované cykly zamŕzania a topenia okrem toho vedú k rozširovaniu prasklín a ku vzniku výmoľov, čo znižuje celkovú životnosť ciest a nesie so sebou potrebu ich častých opráv.
S cieľom zabezpečiť kvalitu vozovky je preto nevyhnutné dôkladne zanalyzovať teplotné podmienky oblasti ešte pred začatím asfaltovania. Je to jednoduchý spôsob, ako sa vyhnúť zbytočným komplikáciám, ktoré by v krátkom období mohli výrazne obmedziť funkčnosť vozovky a tým aj komfort samotných vodičov.
Vplyv vlhkosti a zrážok na kvalitu asfaltu
Ďalšou z výziev je vplyv vlhkosti a zrážok, ktoré môžu negatívne ovplyvniť proces tuhnutia asfaltu. Vlhkosť narúša väzbu medzi asfaltom a podložím, čo vedie k oslabeniu povrchu vozovky už počas samotného asfaltovania. Takto oslabený asfaltový povrch je náchylný k rýchlejšiemu poškodeniu, a to aj bez pôsobenia nadmernej záťaže či vysokej frekvencie jeho využívania.
Podobný problém nastáva aj v oblastiach s častými mrazovými cyklami, kde voda preniká do malých trhlín v asfalte, opätovne zamŕza, rozširuje trhliny a poškodzuje tak jeho povrch. Výsledkom sú časté a náročné opravy, v priebehu ktorých je nevyhnutné aplikovať špeciálne techniky zohľadňujúce vysokú vlhkosť. Dôležité je okrem toho realizovať opravu vozovky v správnom ročnom období tak, aby bolo riziko zrážok minimálne.
Ako zabezpečiť odolnosť asfaltu?
Aby stavebná firma dokázala zaručiť požadovanú kvalitu asfaltu aj za prítomnosti extrémnych klimatických podmienok, musí na tieto výzvy reagovať využitím špecifických technológií a materiálov. Základným predpokladom kvality je pritom už samotný výber správneho typu asfaltu. Počiatočná investícia sa tým môže síce navýšiť, efekt a trvácnosť je však s bežným typom asfaltu neporovnateľná.
Asfalt vhodný do zimy a do tepla
V oblastiach s vysokými teplotami je vhodné používať asfaltové zmesi s vyšším obsahom polymérov, ktoré zvyšujú odolnosť asfaltu voči teplu a zabraňujú jeho nadmernému mäknutiu. Naopak, v chladných oblastiach je potrebné používať asfalt s pridanými modifikátormi, ktoré zvyšujú jeho pružnosť a odolnosť voči mrazu, čím sa zníži riziko vzniku prasklín. Asfaltovanie cena je rozdielna a okrem iného na ňu vplýva aj správny výber asfaltu, ktorý nielenže predlžuje životnosť ciest, ale minimalizuje tiež potrebu budúcich opráv.
Správna príprava podložia
Kvalitu a životnosť asfaltovej cesty však neovplyvňuje len výber asfaltu. Dôležitá je aj správna príprava podložia, ktoré musí byť nielen dobre vyrovnané, ale aj stabilné. Mimoriadne dôležitý je tento krok najmä v oblastiach s vysokou vlhkosťou, kde môže v prípade nesprávnej úpravy podložia dôjsť k rýchlemu poškodeniu vozovky. V takýchto prípadoch sa asfalt počas pokládky zahrieva pomocou infračervených ohrievačov, čím sa výrazne zlepšuje kvalita povrchu. V chladnejších oblastiach sa zas využívajú technológie na predhrievanie podložia. Zaistí sa tým lepšie spojenie asfaltu s podkladom a, okrem iného, aj jeho dlhšia životnosť.
Pravidelná údržba
Ani to najprofesionálnejšie asfaltovanie sa však nezaobíde bez pravidelnej údržby, a v oblastiach s náročnými klimatickými podmienkami to platí dvojnásobne. Treba si uvedomiť, že asfaltový povrch sa opotrebúva pôsobením dennodenných vplyvov, a to nielen vplyvov počasia, ale aj frekvenciou vozidiel. Bez ohľadu na kvalitu materiálu či dodržanie správneho postupu asfaltovania sa preto treba pripraviť aj na opravy trhlín a výmoľov, pričom tento problém je najlepšie riešiť okamžite. Práve tak totiž zamedzíte rozširovaniu nedostatkov, predĺžite životnosť cesty a zaistíte tak bezpečné podmienky sebe i vodičom.
Vypracujeme svetlotechnický posudok.
svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt.
Komentáre môžu pridávať iba registrovaný členovia.
Pripojte sa k sieti Stavebnictvo.sk - Pre tých čo pomáhajú, alebo chcú lepšie bývať.