BÝVANIE V NEZDRAVOM PROSTREDÍ

S príchodom moderných technológií do sveta stavebníctva, ktorý je presýtený rôznymi stavebnými materiálmi a technológiami v oblasti technických zariadení budov, sa investor ako lajk nedokáže správne zorientovať. 

V dôsledku nesprávnej kombinácii materiálov a technologických zariadení, predovšetkým ak ide o vykurovanie, chladenie a systém vetrania, v súčasnosti často krát dochádza k vzniku tzv. SBS - syndrómu chorých budov. 

A čo to vlastne znamená? Tento syndróm odráža zdravotné problémy ľudí vzniknuté v súvislosti s pobytom v nesprávne navrhnutých budovách, ktoré sa vyznačujú zvýšeným výskytom ochorení a pocitom nepohody.  

Medzi tieto zdravotné symptómy zaradzujeme:

  • podráždenie očí a nosných dutín, rôzne zápaly
  • podráždenie alebo dokonca bolesť dýchacich ciest 
  • podráždenie pokožky 
  • bolesti hlavy, poruchy koncentrácie

Ako je možné predcházať vzniku tohto syndrómu a dostať ho pod kontrolu?

1. Zvýšenou reguláciou a ventiláciou zabezpečiť dostatočnú výmenu vzduchu a správnym návrhom HVAC systémov, ktorý by mal byť navrhnutý a prevádzkovaný tak, aby v súlade s európskymi štandardmi zabezpečil dostatočnú vymenu vzduchu.  

2. Odstránením alebo zmenou zdroja znečistenia (dostatočnou údržbou HVAC systémov), odstránením povrchových úprav stien a stropu, ktoré majú schopnosť udržať znečisťujúce látky, ako napríklad koberce.

3. Stavebnými úpravami, ktoré umožňuju prenikaniu prirodzeného svetla do miestností (deliace priečky v open space z mliečneho skla, preferencia svetlíkov a svetlovodov v porovnaní s umelým osvetlením) 

4. Výstavba bytových domov s dostatočným množstvom zelene, ktorá by mala byť čo najviac separovaná od priemyselných častí. 

5. Formou legislatívy : zákaz fajčenia na pracovisku, vyhradenie fajčiarskych zón.  

6. Voľbou vhodných stavebných materiálov: preferencia prírodných, netoxických stavebných materiálov aplikovateľné na steny, podlahy a stropy, ktoré nemajú tendenciu k tvorbe plesní alebo húb. 

Suterén by mal byť dostatočne odolný voči vode a taktiež by mal byť dobre vetrateľný.

Výroba, montáž a likvidácia stavebných materiálov by rozhodne nemala mať negatívny vplyv na životné prostredie, stavebná činnosť by mala viesť k využívaniu obnoviteľných zdrojov. 

Odporúčane hodnoty, ktoré by mala splňať budova s cieľom eliminovať príznaky SBS, sú zahrnuté v Chartered Institution of Building Services Engineers (CIBSE 1986), viď tabuľka č.1.

Parameter

Hodnota

Teplota (suchý teplomer)

19 °C - 23 °C

Relatívna vlhkosť (RH)

40-70 %

Ventilácia 

min. 8l/s/osoba 

Intenzita výmeny vzduchu 

4-6 výmen/h

Zvuk

46 dBA je horný limit pre všeobecné kancelárske práce

Osvetlenie

500 lux pre bežné kancelárske práce

 

tab 1. - SBS 

Zdroj: The sick building syndrome Sumedha M. Joshi, dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796751/

Hlavnou činnosťou spoločnosti Helske s.r.o je výroba stavebných materiálov, ktoré prispievajú k zníženiu negatívnych vplyvov SBS.  

Spoločnosť investovala do nákupu diagnostických zariadení určených na stanovenie spomínaného komfortu v budovách, pomocou ktorých chce exaktne stanoviť prínos produktu NanoCoatDomov v systéme NanoCoat. 

Tento produkt na základe svojich vlastností dokáže regulovať mikroklímu v miestnostiach, či už kancelárskych alebo obytných. 

Najväčšou devízou produktu je zlepšenie tepelnej pohody v súčinnosti s reguláciou vlhkosti v interiéroch budov. 

Aplikáciou našej omietky NanoCoat Domov dosahujeme odporúčané hodnoty uvedené v tabuľke č.1.

Autor článku:

Ing.Štefan Karabáč,Phd.

Project coordinátor, Technical support Helske s.r.o

Použitá literatúra:

1. Finnegan MJ, Pickering CA, Burge PS. The sick building syndrome: Prevalence studies. Br Med J. 1984;289:1573–5. [PMC free article] [PubMed]

2. Indoor Air Facts No. 4 (revised) Sick building syndrome. Available from: http://www.epa.gov/iaq/pubs/sbs.html.

3. Syndróm chorých budov MUDr.Katarína Slotová, dostupné na: http://www.vzbb.sk/sk/urad/narodne_centra/nrc_vo/SBS.pdf

Zobrazenia: 290

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby