Zalievanie záhrady môže byť časovo náročné a únavné, najmä v horúcich letných mesiacoch. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako si túto prácu uľahčiť a zároveň zabezpečiť, aby vaše rastliny dostávali dostatok vody.

Investujte do kvalitného zavlažovacieho systému

Nákup kvalitného zavlažovacieho systému sa vám vráti v podobe ušetreného času a práce. Existuje mnoho typov zavlažovacích systémov, od jednoduchých postrekovačov až po sofistikované automatické systémy s kvapkovou závlahou. Pri výbere systému zohľadnite veľkosť a typ vašej záhrady, typ rastlín, ktoré pestujete, a váš rozpočet.

Typy zavlažovacích systémov

 • Postrekovače: Postrekovače sú najlacnejší a najjednoduchší typ zavlažovacieho systému. Sú vhodné pre malé záhrady a pre zalievanie trávnikov a kvetov.
 • Zavlažovacie hadice: Zavlažovacie hadice sú flexibilné a prenosné, takže sú ideálne pre zalievanie jednotlivých rastlín a záhonov.
 • Systémy kvapkovej závlahy: Systémy kvapkovej závlahy sú najefektívnejším typom zavlažovacieho systému, pretože dodávajú vodu priamo ku koreňom rastlín. Sú ideálne pre veľké záhrady a pre zalievanie stromov a kríkov.
 • Automatické zavlažovacie systémy: Automatické zavlažovacie systémy vám umožňujú naprogramovať zalievanie na určitý čas a frekvenciu, takže sa o to nemusíte starať. Sú ideálne pre ľudí, ktorí nemajú čas zalievať záhradu ručne.

Zalievajte skoro ráno alebo neskoro večer

Zalievanie v horúcich častiach dňa vedie k rýchlemu vyparovaniu vody, takže rastliny nemajú šancu absorbovať dostatok vlhkosti. Zalievajte radšej skoro ráno alebo neskoro večer, keď sú teploty nižšie a voda sa tak pomalšie vyparuje.

Použite dažďovú vodu

Dažďová voda je ideálna na zalievanie rastlín, pretože je mäkká a neobsahuje chlór. Ak máte možnosť, zbierajte dažďovú vodu v sudoch a používajte ju na zalievanie záhrady.

Skontrolujte vlhkosť pôdy

Pred zalievaním vždy skontrolujte vlhkosť pôdy prstom. Ak je pôda v hĺbke 5 cm suchá, je čas zalievať.

Uspořádejte si záhradu

Usporiadanie rastlín podľa ich nárokov na vodu vám uľahčí zalievanie a pomôže vám šetriť vodu.

Tipy na usporiadanie záhrady:

 1. Vytvorte si mapu záhrady: Nakreslite si mapu svojej záhrady a označte na nej rôzne typy rastlín. To vám pomôže zistiť, ktoré rastliny vyžadujú viac vody a ktoré menej.
 2. Seskupte rastliny podľa ich nárokov na vodu: Umiestnite rastliny s podobnými nárokmi na vodu do rovnakej oblasti záhrady. To vám uľahčí zalievanie, pretože budete môcť zalievať celú oblasť naraz.
 3. Rastliny milujúce vodu umiestnite do tieňových oblastí: Rastliny milujúce vodu, ako sú kapradiny a hosty, potrebujú viac vlhkosti než iné druhy rastlín. Umiestnite ich do tieňových oblastí záhrady, kde sa voda bude menej vyparovať.
 4. Rastliny odolné voči suchu umiestnite do slnečných oblastí: Rastliny odolné voči suchu, ako sú sukulenty a kaktusy, sa uspokoja s menším množstvom vody. Umiestnite ich do slnečných oblastí záhrady, kde sa im bude dariť.
 5. Využite vyvýšené záhony: Vyvýšené záhony pomáhajú udržiavať pôdu vlhkejšiu, takže budete musieť zalievať menej často. Sú tiež ideálne pre pestovanie rastlín milujúcich vodu, ako sú rajčata a papriky.
 6. Zakryte pôdu mulčom: Mulčovanie pôdy pomáha udržiavať vlhkosť a znižuje potrebu zalievania. Môžete použiť rôzne materiály na mulčovanie, ako je kôra, štiepky, seno alebo slama.
 7. Využijte bariéry proti vetru: Bariéry proti vetru, ako sú ploty a steny, pomáhajú chrániť rastliny pred vetrom, ktorý môže vysušovať pôdu.
 8. Zkontrolujte vlhkosť pôdy: Pred zalievaním vždy skontrolujte vlhkosť pôdy prstom. Ak je pôda v hĺbke 5 cm suchá, je čas zalievať.

Dodržiavaním týchto tipov si môžete uľahčiť zalievanie záhrady a pritom zabezpečiť, aby vaše rastliny dostávali dostatok vody, ktorú potrebujú na rast a prosperitu.

Zdroj: https://plnielanu.zoznam.sk/ako-udrzat-a-vyuzit-dazdovu-vodu/

Zobrazenia: 12

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby