Rok 2022 bol pre chemický a farmaceutický priemysel v SR náročný. Priemysel sa musel popasovať s energetickou krízou, ktorej následky stále trvajú a vysokou mierou inflácie, ktorá v decembri dosiahla hodnotu 15,4 %. V roku 2022 v chemickom a farmaceutickom priemysle klesol počet podnikov, klesol počet zamestnancov pracujúcich v tomto odvetví, stúpli tržby ale zároveň výrazne stúpli náklady. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Z hľadiska tržieb chemický a farmaceutický priemysel v roku 2022 zaznamenal nárast o 36 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom 2021. Celkové tržby odvetvia sa tak zvýšili z 10,767 mld EUR v roku 2021 na 14 691 mld EUR v roku 2022. Súbežne ale vzrástli ceny materiálov, energií a ostatných neskladových dodávok o 31 %. Narástli aj nominálne mzdy a to približne o 6 % oproti roku 2021. Nárast tržieb je zaznamenaný takmer v každom odvetví chémie a farmácie, okrem odvetvia náterových látok, kde klesli o 5 %. Tento pokles sa môže pripisovať sezónnemu vplyvu a vývoju v automobilovom priemysle. Tržby najviac rástli v odvetví rafinovaných ropných produktov a to o približne 55 percent a v odvetví výroby chemikálií a chemických výrobkov o cca 43 %. Odvetvie farmaceutickej výroby zaznamenalo medziročný nárast o 22 %. Pod rast tržieb sa však podpísali hlavne vyššie ceny výstupov, do ktorých sa premietli zvýšené vstupné náklady odvetvia a vysoká miera inflácie,“ konštatoval R.Karlubík.

Dodal, že spúšťačmi takéhoto vývoja bola vojna proti Ukrajine a celosvetová kríza cien energií a surovín. V dôsledku toho podnikom stúpli rôzne druhy nákladov od vstupných surovín, cez energie, až po mzdy. atď. Postihlo to celé odvetvie, ale najväčší nárast spotreby materiálu, energie a ostatných dodávok predstavuje 49 % a to v odvetví výroby chemikálií a chemických výrobkov.

Chémia a farmácia majú 10,2% zamestnancov v priemysle SR

Podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR v chemickom a farmaceutickom priemysle na Slovensku pracovalo vlani spolu takmer 40 400 zamestnancov, čo predstavuje 10,2 % všetkých zamestnancov celého slovenského priemyslu. Priemerná mesačná mzda chemického a farmaceutického priemyslu medziročne stúpla o takmer 12 % na 1 873 EUR. Najvýraznejšie zvýšenie je stále v odvetví rafinované ropné produkty. Zamestnanci tohto odvetvia si polepšili o 17 % oproti roku 2021. S nárastom priemernej mesačnej mzdy stúpala aj pridaná hodnota, medziročne o takmer 45 %, v porovnaní s rokom 2021. Zvyšovanie miezd súvisí aj vysokou mierou inflácie, ktorá v decembri dosiahla hodnotu 15,4 %.

Počet podnikov dlhodobo klesá

ŠÚ SR evidoval koncom roku 2022 v chemickom a farmaceutickom priemysle celkovo 278 podnikov s počtom zamestnancov 20 a viac. V odvetví rafinovaných ropných produktov na slovenskom trhu dlhodobo pôsobia 4 spoločnosti a vo výrobe chemikálií a chemických výrobkov to bolo na konci 2022 spolu 49 podnikov, ich počet oproti minulému roku klesol o 1 podnik. V porovnaní s vlaňajším rokom vznikol 1 podnik v oblasti farmaceutickej výroby a zaniklo 13 podnikov v oblasti výrobkov z gumy a plastov. Celková bilancia v sektore je úbytok 13 podnikov. Počet podnikov však dlhodobo klesá, aj vplyvom pandémie koronavírusu z minulých rokov, vplyvom energetickej krízy, zvyšovaním nákladov na výrobu, mzdy.

Trh práce sa vplyvom vysokých cien energií začína meniť. Zamestnanosť sa v chemickom a farmaceutickom priemysle medziročne znížila a trh práce bol ochudobnený o zhruba 4 % zamestnancov. Len  v jednom odvetví bol zaznamenaný nárast počtu zamestnancov  a to v odvetví farmaceutické výrobky a prípravky o 9 %. V ostatných odvetviach je pokles oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Nárast vo farmaceutickom odvetví je spojený so vznikom 1 nového podniku.

Ťažké časy neskončili

,,Zdražovanie energií a vysoká miera inflácie zhoršuje vyhliadky podnikov do budúcna. Rovnako nepriaznivo vyzerá aj vývoj dodávok niektorých esenciálnych komodít, ktoré sa nachádzajú na sankčných zoznamoch. Rok 2023 bude pre chemický a farmaceutický priemysel opäť náročný. Firmy sa musia vysporiadať s cenami energií a infláciou. A v nasledujúcich rokoch čaká priemysel aj ďalšia výzva - transformácia priemyslu. Spoločnosti však ešte čakajú náročné úlohy aj pri stratégií udržateľnosti, uhlíkovom cle a prechode k zelenším cestám. Zotavenie z dopadov vojny na Ukrajine a sankcií s ňou spojených ešte chvíľu potrvá,“ konštatoval R.Karlubík.

Dôležitý zamestnávateľ, široké spektrum výroby                                       

Priemerná veľkosť podnikov slovenského chemického a farmaceutického priemyslu podľa počtu zamestnancov je cca 150. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá (amoniak), pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna. Chemický priemysel je mimoriadne dôležitým dodávateľom pre všetky ostatné priemyselné odvetvia, najmä pre automobilový priemysel.

V súvislosti so zamestnanosťou trápia dlhodobo chemický sektor nedostatočné počty zamestnancov a nedostatok vyškolených pracovníkov. Systém vzdelávania a učňovské školstvo je citeľne odčlenené od podnikateľskej sféry a na stredných školách sa neotvárajú odbory, ktoré prax vyžaduje.

Zobrazenia: 51

© 2025  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby