Children’s Living Places – nízkouhlíkové bývanie pre deti na Ukrajine

SOS Detské dedinky Dánsko (SOS DK) iniciovali nový projekt slúžiaci na reformu systému starostlivosti o deti na Ukrajine. S partnermi sa zamerali na naliehavé problémy Ukrajiny v oblasti starostlivosti o deti, ktorý silno poznačila aj prebiehajúca vojna. Children’s Living Places bude kombinovať nízkouhlíkový koncept budov a zásady sociálnej udržateľnosti.

Organizácia SOS DK spúšťa projekt Children’s Living Places s cieľom podporovať a zlepšovať náhradnú starostlivosť na Ukrajine prostredníctvom vytvárania nových opatrovateľských prostredí na Ukrajine ako alternatívy k množstvu inštitúcií v krajine. Ešte pred vypuknutím vojny vo februári 2022 mala Ukrajina jeden z najvyšších počtov detí žijúcich v ústavnej starostlivosti v Európe, pričom približne 100 000 detí žilo v niektorej z foriem rezidenčnej starostlivosti.[1]

Projekt vplyvných aktérov stavebníckeho sektoru

Na pomoc pri realizácii ambícií projektu Children’s Living Places zhromaždili SOS Detské dedinky Dánsko a SOS Detské dedinky Ukrajina koalíciu najvplyvnejších aktérov v stavebníctve. Projekt financujú nadácia Villum – súčasť nadácie VELUX FOUNDATIONS, nadácie Viessmann, Grundfos a Bitten & Mads Clausen, pričom spoločnosť VELUX prispieva svojím konceptom Living Places. Spoločnosti Somfy, DOVISTA, Flügger a VELUX Ukrajina prispievajú ako nepeňažní darcovia vecnou pomocou, zatiaľ čo spoločnosti Kromann Reumert a EIFO (Dánsky exportný a investičný fond) podporujú projekt právnou a finančnou expertízou.

Transformácia konceptu Living Places

Fyzická infraštruktúra projektu je vo forme komplexu budov, ktoré budú integrované do už existujúcich miestnych štvrtí na Ukrajine. Tento komplex bude rozmiestnený v troch rôznych lokalitách. V každej skupine sa budú nachádzať domovy pre náhradné rodiny, zdieľané rekreačné a spoločenské priestory pre obyvateľov a miestne komunity a sociálne centrá, ktoré budú poskytovať rôzne druhy podpory duševného zdravia a sociálnej podpory pre náhradné rodiny, ako aj pre rodiny v okolí.

Budovy budú postavené podľa konceptu Living Places, ktorý vypracovala skupina VELUX, architekti EFFEKT a inžinieri spoločnosti Artelia. Koncept ukazuje, ako sa dajú postaviť cenovo dostupné domy s výrazným znížením uhlíkovej stopy a s prvotriednou vnútornou klímou. Koncept sa pritom riadi piatimi kľúčovými zásadami: domy by mali byť zdravé, prispôsobivé, jednoduché, zdieľané v priebehu času a rozšíriteľné.

Pri tejto príležitosti sa Mads Klæstrup Kristensen, výkonný riaditeľ SOS Detských dediniek Dánsko, vyjadril: „Prebiehajúca vojna na Ukrajine postihla milióny detí, pričom mnohé z nich zostali bez rodičovskej starostlivosti, ochrany a bezpečného priestoru, ktorý by mohli nazývať domovom. Našou prioritou vždy bolo zabezpečiť, aby boli potreby a práva detí na celom svete naplnené. Chceme, aby deti vyrastali v starostlivom prostredí, ďalej vo svojom dospievaní prosperovali a stali sa svojimi najsilnejšími verziami. Prostredníctvom tohto projektu chceme inšpirovať k lepším spôsobom fyzickej, emocionálnej a sociálnej starostlivosti o deti bez rodičovskej opatery a pomôcť v ceste k deinštitucionalizácii ukážkou nových alternatív prostredia náhradnej starostlivosti.“

Lars Petersson, generálny riaditeľ skupiny VELUX , hovorí: „Vzhľadom na vojnu, ktorá spôsobila bezprecedentnú deštrukciu naprieč celou krajinou, chceme pomôcť udržateľnejším spôsobom obnovy domov na Ukrajine. S naším konceptom Living Places dokazujeme, že je možné stavať zdravé domy s nízkou uhlíkovou stopou – a sme radi, že môžeme prispieť k tomuto významnému projektu, ktorý pomáha zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre deti bez rodičovskej starostlivosti na Ukrajine. Náš príspevok je z celkového pohľadu malý, no deti, ktoré budú žiť v týchto nových domoch, budú vyrastať v prostredí podporujúcom ich zdravie a pohodu. Dúfame, že tento projekt pomôže inšpirovať ostatných k aktu podpory obnovy Ukrajiny, ale aj k transformácii stavebného priemyslu.“

Projekt Children's Living Places slúži ako ukážka, ako spojiť sociálnu udržateľnosť so zdravými nízkouhlíkovými domami. Z dlhodobého hľadiska je jeho ambíciou inšpirovať úrady v Ukrajine, ako aj prilákať ďalších spoločnosti, aby nasledovali príklad tohto projektu.

Mads Kristensen dodáva: „Naše spojenie so spoločnosťou VELUX a ďalšími partnermi nám umožňuje vytvoriť širokú koalíciu, ktorá sa usiluje o vytvorenie ozdravných a bezpečných miest pre deti a ich rodiny na Ukrajine.“

Fakty:

- Odhaduje sa, že viac ako 10 % celkového bytového fondu na Ukrajine je buď poškodených, alebo zničených vojnou a že sú ňou postihnuté takmer 2 milióny domácností.[2]

- Celkové náklady na škody v sektore bývania sa odhadujú na 55,9 miliardy USD a potreba obnovy a rekonštrukcie sektora bývania sa odhaduje na 80,3 miliardy USD.[3]

O SOS Detské dedinky:

- Organizácia SOS Detské dedinky, ktorá zahŕňa viac ako 130 národných združení, je najväčšou mimovládnou organizáciou na svete zameranou na zabezpečenie toho, aby deti a mladiství bez rodičovskej starostlivosti alebo ohrození jej stratou, vyrastali so starostlivosťou, vzťahmi a podporou, ktoré potrebujú na to, aby sa stali svojimi najsilnejšími ja.

- Organizácia SOS Detské dedinky sa neustále snaží poskytovať starostlivosť deťom na celom svete. V roku 2022 SOS Detské dedinky oslovili 2 548 400 ľudí na celom svete, podporili celkovo 99 300 rodín; a poskytli starostlivosť 69 200 deťom a mladým ľuďom v rámci rôznych možností starostlivosti.

www.velux.com

[1] Save the Children

[2] World Bank

[3] World Bank

Zobrazenia: 7

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby