CLT panely a ich využitie v stavebníctve - ekologická výstavba montovaných panelových stavieb

Výstavba domov z CLT panelov - najefektívnejšia ekologická stavba 
Panely CLT sa vyrábajú z PEFC certifikovaného smrekového dreva pochádzajúceho z lesov, kde je nariadené používanie pestovateľských procesov smerujúcich k dosiahnutiu trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch, zároveň usilujúcich o zlepšenie všetkých funkcií lesov v prospech životného prostredia človeka. Drevo ako stavebný materiál je pre človeka najpriaznivejšia surovina. Jeho využitie v stavbách je vynikajúce aj preto, že drevo absorbuje zo vzduchu v priestoroch budovy vlhkosť a túto vlhkosť neskôr, keď je vzduch suchší, zasa odovzdáva. Drevo „funguje“ ako regulátor interiérovej vlhkosti. Drevo má tiež schopnosť absorbovať elektromagnetické žiarenie, a tak nás ochrániť pred jeho škodlivými účinkami Masívne drevo je odolnejšie voči požiaru, ako je všeobecne rozšírená informácia v povedomí ľudí. Drevená konštrukcia je dokonca odolnejšia ako betónová alebo oceľová!

Lamely sú v procese výroby najprv vysušené na 12% vlhkosť, vytriedené, nastavené podľa dĺžky, ohobľované a potom vzájomne zlepené do jednovrstvových dosiek. V ďalšej fáze výroby sa jednovrstvové dosky tlakom zlepia do 3; 5; 7 vrstvového panelu. Panely určené na pohľadové, ale aj nepohľadové použitie sa ďalej obrúsia, čím sa získava jedinečný vzhľad panelu s priznanou štruktúrou dreva; v prípade nepohľadových panelov to umožní priamu montáž sadrokartónových dosiek na povrch panelu. Lepenie sa vykonáva ekologickými lepidlami bez obsahu formaldehydu, šetrnými k životnému prostrediu. Kolmá orientácia jednotlivých vrstiev zaručuje vysokú statickú a tvarovú stabilitu základných  panelov. V princípe sa vytvára plno-stenný konštrukčný prvok, ktorý sa následne spracováva presne podľa projektovej dokumentácie. Vyrežú sa otvory pre okná, dverné otvory, a v prípade požiadavky vyfrézujú sa rozvody a otvory pre elektriku, vodu, atď.

V prípade technickej požiadavky sa môžu jednotlivé stenové diely spájať aj na stavbe. Je to síce prácnejšie
, ale niekedy sa tomu nedá vyhnúť s ohľadom na dostupnosť žeriavu a zložitosť stavby.


Obavy z požiaru

CLT panely obsahujú približne 12 % vlhkosti. Aby sa drevo mohlo vznietiť, musí sa z neho voda najskôr vypariť a následne sa tvoriaci zuhoľnatený povrch potom chráni masívne vnútorné vrstvy panelu. Oheň k horeniu potrebuje kyslík a zuhoľnatený povrch bráni jeho prístupu, čím je horenie nedokonalé a dochádza k samo hasiacemu efektu. Masívna konštrukcia CLT panelu v prípade požiaru síce zuhoľnatie, ale nezrúti sa ako oceľové a betónové konštrukcie. V budovách horia pri požiari predovšetkým plastové materiály a nábytok, a tak overená požiarna bezpečnosť 60 minút umožní bezpečnú evakuáciu osôb a aj efektívny hasičský zásah.


Energetická úspora

Vďaka svojej tepelnej kapacite a hmote môžu CLT panely v zimnom období dobre akumulovať teplo. 
V letnom období zasa vysoká tepelná kapacita bráni prehrievaniu miestností prestupom tepla cez konštrukciu steny či stropu do interiéru celej budovy. CLT systém vyžaduje menej dodatočného izolačného materiálu, pretože samotný paneltepelne izoluje. Možno ho však aj kombinovať so všetkými známymi zatepľovacími systémami. 
Stavby s touto konštrukčnou skladbou spĺňajú požiadavky na energeticky vysoko úsporné stavby, a preto sa stavby z CLT panelov čím ďalej tým viac tešia obľube. CLT je schválený a atestovaný stavebný výrobok a jeho výroba podlieha prísnym externým kontrolám. Tieto kontroly zaisťujú vysoko kvalitné a bezpečné stavanie s neuveriteľným estetickým výrazom rovnako v interiéri ako aj v exteriéri.

Zobrazenia: 431

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby