Aby bola vaša záhrada krásna a zelená, je dôležité sa o ňu pravidelne starať. Vôňu, sviežosť a úrodu ovplyvňuje nielen kvalita pôdy, ale aj pravidelné zavlažovanie. Automatické systémy zaručia optimálny spôsob, čas a množstvo potrebnej vody, aby bolo zavlažovanie čo najúčinnejšie.

Automatický zavlažovací systém je správnou voľbou v prípade, ak túžite po krásnej záhrade, no nemáte čas sa jej venovať niekoľkokrát denne. Oceníte ho najmä v letných mesiacoch, kedy si rastliny žiadajú pravidelný prísun vody, predovšetkým počas letnej dovolenky. „Automatické zavlažovanie je samozrejme vhodné pre väčšie plochy. Trávniky, kríky aj záhony udržiava pravidelne vlhké, čím šetrí čas aj vodu. Dá sa však využiť takmer všade, aj na terase alebo balkóne,“ vysvetľuje David Benda, odborník z oddelenia záhrad v projektových marketoch Hornbach.

Automatické a poloautomatické zavlažovanie

Automatické zavlažovacie systémy sú riadené automaticky pomocou rozvodov a zavlažovacieho počítača. Tie sa inštalujú na vodovodné kohútiky alebo k nádrži s dažďovou vodou. Pripojený zavlažovací systém automaticky riadi počítač. Môžete zapojiť a ovládať až šesť zavlažovacích rozvodov naraz. V závislosti od modelu uloží zavlažovací počítač niekoľko rôznych zavlažovacích programov. Podľa potreby si môžete nastaviť rôzne inštrukcie pre viaceré dni alebo v zjednodušenom variante iba jeden pravidelný čas zavlažovania.

Poloautomatický systém je riadený manuálne. Pokiaľ chcete zalievať záhradu alebo trávnik, musíte ručne pustiť vodovodný kohútik. Ručné ovládanie je vhodné pre jedno zásobovacie vedenie, v prípade niekoľkých vedení je potrebné pripojiť viaccestný rozvádzač. Poloautomatické zavlažovanie je pohodlné, ale musíte si strážiť dobu polievania sami.

Prvky záhradného zavlažovania

Z tohto základného pripojenia sa zavlažovací systém rozmiestni po záhrade. Klasické postrekovače, ktoré vodu striekajú z malých trysiek a pritom sa otáčajú, sú vhodné na zavlažovanie trávnika. Druhou možnosťou sú odkvapkávače, ktoré sa hodia na polievanie záhonov, ale svoje využitie nájdu aj v kvetinových hrantíkoch. Pre novú výsadbu sú vhodné hmlové trysky a pre úzke plochy s rastlinami pásové trysky. „Inteligentným riešením je merač vlhkosti pôdy for_q, ktorý pred každým zavlažovaním pomocou počítača for_q odmeria vlhkosť pôdy. Pokiaľ je dostatočná, ostane ventil zavlažovacieho počítača zatvorený,“ opisuje David Benda z Hornbachu.

Inštalácia zavlažovacieho systému

Pred realizáciou zavlažovacieho systému si inštaláciu dobre naplánujte. S položením začnite na začiatku vášho zavlažovacieho zariadenia, teda prípojkou vody. Trávnik alebo zeminu vykopte do tvaru V približne do hĺbky 20 – 25 cm. Na najhlbšie miesto položených rúr umiestnite odvodňovací ventil. Pre zlepšenie odvodu vody zabezpečte príslušné miesto vrstvou praného štrku. Do priekopy umiestnite sieť vodovodného potrubia so zadažďovačom a ďalšími pripojovacími súčasťami. Na záver priekopu zasypte, zasaďte trávovú mačinu a ušliapte ju.

 

Ekologické zavlažovanie

Polievanie záhrady alebo trávnika dažďovou vodou šetrí peniaze aj prírodné zdroje. „Pre zavlažovanie záhrady je dažďová voda dokonca vhodnejšia ako voda z kohútika, pretože neobsahuje chlór a je chudobná na soli a minerály,“ radí David Benda z Hornbachu. Dažďovú vodu môžete používať nielen na zavlažovanie záhrady, ale aj na splachovanie alebo pranie oblečenia. Pre tieto účely je výhodnejšia podzemná nádrž, ktorá je pripojená na samostatný rozvod vody v dome. Na polievanie záhrady postačí nadzemná nádrž na dažďovú vodu.

 

Viac informácií sa dozviete na stránke www.hornbach.sk.

Pridajte sa k nám na Facebooku - https://www.facebook.com/HornbachSK/

Zobrazenia: 328

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby