Vizitkou každej firmy je okrem iného aj priestor a budova, v ktorej spoločnosť sídli. Konštrukčné riešenie stavby, jej dizajn, použité materiály, ale aj okolité prostredie umocňuje identitu firmy. K stvárneniu komerčných stavieb možno pristupovať invenčne a kombinovať rôzne povrchy, materiály či farebné variácie. Zapamätateľný vzhľad možno v architektúre administratívnych a polyfunkčných budov docieliť prostredníctvom fasádnych dosiek z vláknocementu.

Vláknocementové dosky sú subtílne, rezaním ich možno upraviť do požadovaného tvaru a vyznačujú sa jednoduchým spôsobom aplikácie.  „Dosky sa vyznačujú vysokou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, mechanickému poškodeniu, ale aj vplyvu UV žiarenia. Napriek menšej hrúbke sú obklady pevné a odolné aj v náročných klimatických podmienkach, vrátane mrazu, dažďa, snehu či vetru,“ vysvetľuje Juraj Palamarčuk, projektový manažér EQUITONE pre Slovenskú republiku.  Niektoré fasádne dosky z vláknocementu navyše disponujú antigraffiti úpravou, ktorá zabezpečuje ochranu pred znehodnotením stavby. Pri komerčných budovách, kde existuje vysoké riziko ich znečistenia vandalmi, ide o nezanedbateľnú prednosť. Tu je niekoľko zaujímavých príkladov architektonických riešení stavieb s použitím vláknocementových fasádnych dosiek.

 

Tvarová, materiálová i farebná pestrosť

Architekti z ateliéru Bouda Masár Architekti a štúdia A.M. architects sa pri Zuckermandeli snažili o celkové zmenšenie mierky hmoty budov, a to prostredníctvom horizontálneho členenia fasád. Použili kombinácie rozličných kompozičných princípov fasád, ustúpené horné podlažia či rozmanité farby a materiály. Vďaka veľkoformátovému obkladu z vláknocementu sa dosiahla tvarová, materiálová a farebná pestrosť, ktorá vytvorila zaujímavý vizuálny efekt. Obklad vyniká aj svojím výrobným rozmerom, ktorého formátovaním možno vytvárať ľubovoľné kombinácie uloženia dosiek na fasádu. Materiál je vyhovujúci tiež z hľadiska požiarnej bezpečnosti a poskytuje budovám efektívnu ochranu pred znečistením či poškriabaním. O neobmedzenom využití vláknocementového obkladu EQUITONE svedčí jeho použitie nielen na fasádach, ale aj vo vnútorných priestoroch Zuckermandelu, konkrétne v centrále ČSOB. Dosky predstavujú originálny doplnok jej interiérového dizajnu a banke dodávajú reprezentatívny vzhľad, primeranú vážnosť a eleganciu.

Sivý obklad v kombinácii s drevom

Pasívna budova s multifunkčným využitím s názvom City Square v belgickom meste Mortsel bola navrhnutá štúdiom ABSCIS Architecten. Jej charakteristickou črtou je konzolovito predsunutá hmota objektu s dĺžkou 10 m. Stavba sa identifikuje s mestským charakterom námestia, pričom si však zachováva kompaktnosť. Jednoduchým a zároveň veľkolepým vzhľadom objektu sa architektom podarilo docieliť prirodzený kontrast k objektu radnice, ktorý je situovaný oproti. Výzor budovy charakterizuje obklad zo sivých vláknocementových dosiek EQUITONE [tectiva] v rôznych veľkostiach. Ten v kombinácii s vysokými elegantnými drevenými oknami vytvára nevšedný kontrast.

 

High-tech fasáda

Polyfunkčná budova Biology Parku v Brne je súčasťou najväčšieho univerzitného kampusu v strednej Európe. A PLUS architekti kládli dôraz na to, aby high-tech zameranie nájomníkov Biology Parku bolo zreteľné už na prvý pohľad. Vzhľad budovy je definovaný vonkajším obkladom zo sivých vláknocementových dosiek EQUITONE [natura] s jemne, ale zreteľne viditeľnou štruktúrou vlákien. S vláknocementovými fasádnymi doskami docielili architekti exaktný výraz a požadovanú farebnosť. Navyše obklad architektom poskytol ideálny pomer kvality a ceny. 

Zobrazenia: 262

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

© 2024  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby