Počas posledných dvoch mesiacov, keď väčšina ľudí obmedzila vychádzanie na minimum, sa kvalita vnútorného prostredia v domácnostiach zhoršila. Vzduch v interiéri je pritom aj za bežných okolností až päťkrát viac znečistený ako vzduch vonku.

 

Prieskum analytického inštitútu YouGov už v roku 2018 poukázal na mylnú predstavu drvivej väčšiny ľudí (77 %), ktorí si myslia, že vzduch v interiéri je rovnako alebo menej znečistený ako vonkajší vzduch. Kvalita vnútorného prostredia sa pritom za posledné dva mesiace ešte zhoršila. Poukázal na to prieskum spoločnosti Netatmo, ktorý vychádzal z minimálneho počtu 1000 staníc a prebiehal počas marca a apríla vo viacerých európskych krajinách. Priemerné znečistenie ovzdušia v domácností bolo takmer počas celého skúmaného obdobia vyššie, ako v rovnakom období v predchádzajúcom roku.

 

Viac ako 60 % domácností podľa prieskumu minimálne raz v danom období prekročilo hodnotu maximálnej koncentrácie CO2, čo je spôsobené nedostatočnou výmenou vzduchu. Tá je spôsobená práve karanténou a nedostatkom vetrania počas dňa. Keď otvárame okná len sporadicky, je pravdepodobné, že žijeme v domácnosti s príliš vlhkým a znečisteným vzduchom. Vytvoriť zdravé vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu je pritom jednoduché. Stačí sa naučiť pravidelne vetrať.

 

Krátke a intenzívne vetranie počas celého roka

Odborníci odporúčajú vetrať krátko a intenzívne aspoň trikrát denne tak, že otvoríte naraz viacero okien. Takto sa vzduch v interiéri vymení rýchlo bez toho, aby došlo k veľkým únikom tepla. Čas vetrania závisí od ročného obdobia. Počas jari a jesene môžete dĺžku vetrania predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát denne a v zime otvorte okná na 5 až 10 minút.

 

Výhodu pri vetraní majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami, ktoré umožňujú vytvoriť tzv. komínový efekt, keď sa okná otvoria naraz v dvoch úrovniach nad sebou Teplý vzduch je totiž ľahší ako studený a stúpa nahor a namiesto neho prichádza studený, čerstvý vzduch. Miestnosť dostatočne prevetrajú aj okná orientované do rôznych svetových strán.

 

Napriek tomu, že si to málokto prizná, na vetranie naozaj často zabúdame. Riešením pre zaneprázdnených ľudí sú moderné technológie, ktoré sa o zdravé vnútorné prostredie postarajú bez toho, aby ste museli na vetranie myslieť. „Inteligentný systém VELUX ACTIVE využíva najnovšie technológie a vďaka tomu premýšľa a následne aj koná za obyvateľov domácnosti so strešnými oknami. Monitoruje teplotu, vlhkosť a koncentráciu oxidu uhličitého vnútri domu s cieľom zvýšiť kvalitu vzduchu,“ upresňuje Klára Bukolská, architektka spoločnosti VELUX.

 

Tipy ako zvýšiť kvalitu vzduchu v domácnosti:

  • Vetrajte priestory domácnosti aspoň trikrát za deň, najmä v kúpeľni, kuchyni a spálňach.
  • Ak máte možnosť, využite na vetranie komínový efekt alebo systém priečneho vetrania.
  • Vetrajte svoju izbu krátko a často.
  • Zatvárajte dvere kúpeľne počas sprchovania, utrite steny a podlahy a po sprchovaní otvorte v kúpeľni okná.
  • Neumiestňujte nábytok k vonkajším stenám.
  • Vždy zakrývajte vekom hrnce a panvice pri varení – ušetríte tak aj energiu.
  • Ak odchádzate z domu, nechajte ventilačné klapky na strešnom okne otvorené pre štrbinové vetranie.

 

Prieskum YouGov:

  • analytický inštitút You Gov zbieral dáta v marci a apríli 2018 tak, že sa pýtal na názor približne 16 000 vlastníkov domov v Európe a v Severnej Amerike (Veľká Británia, USA, Kanada, Dánsko, Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Česká republika, Slovensko, Taliansko, Rakúsko, Švajčiarsko a Španielsko).

Zobrazenia: 25

Komentáre k tomuto článku sú uzavreté

Sponzorovaný odkaz

Sponzorovaný odkaz

Udalosti

Sponzorský odkaz:

svetlotechnika - vypracujeme svetlotechnický posudok pre Váš projekt. 

Energetické projektové hodnotenie budov a teplotechnické posudky.

© 2020  

Vytvorilo stavebnictvo.sk | partner : stavebnikomunita.cz |

  Používa

Symboly  |  Nahlásiť problém  |  Podmienky služby